Distra za stari HP Probook 4540s
Moderator/ica: Moderatori/ce
Distra za stari HP Probook 4540s
Bok, ljudi! Evo i mene nazad nakon dugo vremena. Arch se i dalje fino vrti na mojem Lenovu T450 bez ikakvih poteškoća, no naletio sam na jedan razduženi HP Probook 4540s koji je godinama skupljao prašinu.
Ima na sebi OpenSuSe 11 naljepnicu, no možete li preporučiti neku distru "s višim brojem verzije"? Nećkam se oko ZorinOS-a Light. Taj stari laptop bi bio namjenjen jednom članu familije koji voli gledat kojekakve streaming servise preko web-browsera i malo za piskaranje mailova kad zatreba.
Ima na sebi OpenSuSe 11 naljepnicu, no možete li preporučiti neku distru "s višim brojem verzije"? Nećkam se oko ZorinOS-a Light. Taj stari laptop bi bio namjenjen jednom članu familije koji voli gledat kojekakve streaming servise preko web-browsera i malo za piskaranje mailova kad zatreba.
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Zašto ne Arch sa XFCE?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
A baš si se ubio od opisa "razduženog laptopa" da bi dobio dobar odgovor
HP Probook 4540s je koliko se sjećam na početku dolazio sa 2. generacijom Intelovih core procesora (znači Sandy Bridge) da bi kasniji primjerci dolazili sa 3. generacijom (Ivy Bridge).
Na početku su se ugrađivali u jeftinijim verzijama Celeroni i Pemtiumi, u srednjim i3 i i5 M procesori, dok je perjanica ponude bio i7 QM procesor (i7-3612QM). RAM je išao do 16GB iako je HP službeno rekao samo 8GB.
Bilo kako bilo, tvoj i5 5200U (Broadwell) iz prvog kvartala 2015. godine je tek mrvu jači od recimo i5 2450M (Sandy Bridge) iz prvog kvartala 2012. godine, ali je isto tako i slabiji od i5 3210M (Ivy Bridge) iz drugog kvartala 2012. godine (a ta dva i 5 CPU-a su sa početka i5 ponude koja se ugrađivala u taj HP), pa zaključak o snazi tih laptopa/procesora izvuci sam.
Zaključak,... ako je u tom HP-u bilo koji M procesor iz sredine ponude, raditi će dobro sa bilo kojom distribucijom, pogotovo ako dolazi s 8GB RAM-a (a to možeš i sam podebljati za 100-200 kn) jer je sve lako nadogradivo.
HP Probook 4540s je koliko se sjećam na početku dolazio sa 2. generacijom Intelovih core procesora (znači Sandy Bridge) da bi kasniji primjerci dolazili sa 3. generacijom (Ivy Bridge).
Na početku su se ugrađivali u jeftinijim verzijama Celeroni i Pemtiumi, u srednjim i3 i i5 M procesori, dok je perjanica ponude bio i7 QM procesor (i7-3612QM). RAM je išao do 16GB iako je HP službeno rekao samo 8GB.
Bilo kako bilo, tvoj i5 5200U (Broadwell) iz prvog kvartala 2015. godine je tek mrvu jači od recimo i5 2450M (Sandy Bridge) iz prvog kvartala 2012. godine, ali je isto tako i slabiji od i5 3210M (Ivy Bridge) iz drugog kvartala 2012. godine (a ta dva i 5 CPU-a su sa početka i5 ponude koja se ugrađivala u taj HP), pa zaključak o snazi tih laptopa/procesora izvuci sam.
Zaključak,... ako je u tom HP-u bilo koji M procesor iz sredine ponude, raditi će dobro sa bilo kojom distribucijom, pogotovo ako dolazi s 8GB RAM-a (a to možeš i sam podebljati za 100-200 kn) jer je sve lako nadogradivo.
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Bok, bertone! Sorry na propustu, baš sam se zaletio grlom u Windowse. I puno hvala na detaljnom opisu. Dakle, moglo bi se furati bilo kaj na tom laptopu.bertone je napisao/la:A baš si se ubio od opisa "razduženog laptopa" da bi dobio dobar odgovor![]()
HP Probook 4540s je koliko se sjećam na početku dolazio sa 2. generacijom Intelovih core procesora (znači Sandy Bridge) da bi kasniji primjerci dolazili sa 3. generacijom (Ivy Bridge).
Na početku su se ugrađivali u jeftinijim verzijama Celeroni i Pemtiumi, u srednjim i3 i i5 M procesori, dok je perjanica ponude bio i7 QM procesor (i7-3612QM). RAM je išao do 16GB iako je HP službeno rekao samo 8GB.
Bilo kako bilo, tvoj i5 5200U (Broadwell) iz prvog kvartala 2015. godine je tek mrvu jači od recimo i5 2450M (Sandy Bridge) iz prvog kvartala 2012. godine, ali je isto tako i slabiji od i5 3210M (Ivy Bridge) iz drugog kvartala 2012. godine (a ta dva i 5 CPU-a su sa početka i5 ponude koja se ugrađivala u taj HP), pa zaključak o snazi tih laptopa/procesora izvuci sam.
Zaključak,... ako je u tom HP-u bilo koji M procesor iz sredine ponude, raditi će dobro sa bilo kojom distribucijom, pogotovo ako dolazi s 8GB RAM-a (a to možeš i sam podebljati za 100-200 kn) jer je sve lako nadogradivo.
A kaj se tiče Arch-a, budući korisni-k/-ica nije baš navudren u računala, ali inzistira na tome da samostalno nauči podesiti sustav uz pomoć miša pa bi se nećkam oko distribucije koja je dobra za totalne početnike s Linuxom.
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Onda ti je izbor (za početnika voljnog učiti) jednostavan, zadnji Linux Mint Cinnamon (po meni, glavna prednost je što nema SNAP-a) ili ako mu želiš malo otežati snalaženje u klikanju po GUI-u, zadnji Kubuntu (na žalost ima SNAP).
- Vl@do
- Moderator
- Postovi: 6220
- Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
- Spol: M
- OS: Arch KDE Plazma
- Lokacija: Zagreb
- Kontakt:
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Gle, XFCE sučelje ti je u svakoj distri isto i lagano baš za početnike. Sve ide mišem.Yorkin je napisao/la: A kaj se tiče Arch-a, budući korisni-k/-ica nije baš navudren u računala, ali inzistira na tome da samostalno nauči podesiti sustav uz pomoć miša pa bi se nećkam oko distribucije koja je dobra za totalne početnike s Linuxom.
Imaš Cooleechevu skriptu za instalaciju, imaš Cooleechev nadograditelj (sve to na hrvatskom i grafički/mišem) i na kraju dobiješ uvijek svježi OS bez da znaš i jednu liniju koda. Verzija je samo jedna i vječna. Vjeruj, govorim iz iskustva.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Kaže Vl@do danas, no kako pamtim hrpu nebitnih podataka nije mi bio problem baciti oko malo unatrag i naći postove,...Vl@do je napisao/la: Gle, XFCE sučelje ti je u svakoj distri isto i lagano baš za početnike. Sve ide mišem.
Imaš Cooleechevu skriptu za instalaciju, imaš Cooleechev nadograditelj (sve to na hrvatskom i grafički/mišem) i na kraju dobiješ uvijek svježi OS bez da znaš i jednu liniju koda. Verzija je samo jedna i vječna. Vjeruj, govorim iz iskustva.
Tu spremno uskače kolega u pomoć i u Arch-haiku stilu kaže:Vl@do je napisao/la:Nakon posljednje nadogradnje, Arch se ne spaja na wifi, a uredno kaže da se spojio?
Nemojte da dugo gledam kroz prozore.
.. i onda ide još par postova savjeta, upita i uputa pa ide završna misao:Cooleech je napisao/la:Vjerojatno novi kernel ti radi probleme. Napravi downgrade pa javi kako je prošlo.
*ebeno je to kad si subjektivan u pogledu distribucijeVl@do je napisao/la:Ne pomaže.Sad mi nije jasno kako u terminalu sve radi, pingam normalno, update radi, a chrome i brave nemaju vezu.
EDIT: Reinstalirao chrome i sada on radi. Nisam dobro defektirao kvar.Isto ću napraviti i sa Brave.
[RIJEŠENO]
- Cooleech
- Moderator
- Postovi: 7027
- Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
- Spol: M
- OS: Arch Linux KDE
- Lokacija: /hrvatska/solin/
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Nema OS-a bez problema, kao ni usera koji nešto ne use.ebertone je napisao/la:Kaže Vl@do danas, no kako pamtim hrpu nebitnih podataka nije mi bio problem baciti oko malo unatrag i naći postove,...![]()
![]()
Tu spremno uskače kolega u pomoć i u Arch-haiku stilu kaže:Vl@do je napisao/la:Nakon posljednje nadogradnje, Arch se ne spaja na wifi, a uredno kaže da se spojio?
Nemojte da dugo gledam kroz prozore.
.. i onda ide još par postova savjeta, upita i uputa pa ide završna misao:Cooleech je napisao/la:Vjerojatno novi kernel ti radi probleme. Napravi downgrade pa javi kako je prošlo.
*ebeno je to kad si subjektivan u pogledu distribucijeVl@do je napisao/la:Ne pomaže.Sad mi nije jasno kako u terminalu sve radi, pingam normalno, update radi, a chrome i brave nemaju vezu.
EDIT: Reinstalirao chrome i sada on radi. Nisam dobro defektirao kvar.Isto ću napraviti i sa Brave.
[RIJEŠENO]
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
To je neka stara Archerska poslovicaCooleech je napisao/la: Nema OS-a bez problema, kao ni usera koji nešto ne use.e![]()
- Cooleech
- Moderator
- Postovi: 7027
- Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
- Spol: M
- OS: Arch Linux KDE
- Lokacija: /hrvatska/solin/
Re: Distra za stari HP Probook 4540s
Dakućebertone je napisao/la:To je neka stara Archerska poslovicaCooleech je napisao/la: Nema OS-a bez problema, kao ni usera koji nešto ne use.e![]()
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.