HOW (HrOpenWiki) - pitanja, prijedlozi, pomoć

Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

csx

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la csx »

evo jedan citat iz knjige Operacijski sustavi:
Engleski naziv Operating System pogrešno se prevodi kao operativni sustav jer se time mijenja smisao naziva. Pridjev operativni označava djelotvornost, pa bi se moglo reći da operacijski sustav u jednom trenutku može biti operativan (djeluje) ili neoperativan (ne djeluje)
vidim da se na wikiju pojavljuje i operacijski i operativni pa probajte to nekako standardizirati ;)
Avatar
jjj
Postovi: 1451
Pridružen/a: 04 lip 2009, 00:46
OS: Nepu Yvahk
Lokacija: Classyfied

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la jjj »

sawyer je napisao/la:evo jedan citat iz knjige Operacijski sustavi:
Engleski naziv Operating System pogrešno se prevodi kao operativni sustav jer se time mijenja smisao naziva. Pridjev operativni označava djelotvornost, pa bi se moglo reći da operacijski sustav u jednom trenutku može biti operativan (djeluje) ili neoperativan (ne djeluje)
vidim da se na wikiju pojavljuje i operacijski i operativni pa probajte to nekako standardizirati ;)
Rekao bih da navedeni citat odaje ne razumijevanje hrvatskog jezika, a minimalno backportanje značenja riječi iz engleskog natrag u hrvatski. Prilično perverzno. Kad bi bilo istinito. Brzi pogled na definicije riječi 'operating' (dictionary.com) misli da nije. Istinito. Nadalje, HJP "operacijski sustav" navodi kao informalnu verziju "operativnog sustava". Dakle, ako se želiš igrati rigoroznosti, search/replace("operacijski", "operativni").
csx

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la csx »

vidim da se na wikiju pojavljuje i operacijski i operativni pa probajte to nekako standardizirati
valjda ti je sad jasnije šta sam htio reći.. citat je tu da vam pomogne pri odluci...

inače jedan od autora te knjige je prof. Golub koji je vjerojatno poznat ekipi sa FER-a ali i sa FOI-a ;)
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Grof »

Ispravno je - operacijski sustav!
Avatar
jjj
Postovi: 1451
Pridružen/a: 04 lip 2009, 00:46
OS: Nepu Yvahk
Lokacija: Classyfied

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la jjj »

Grof je napisao/la:Ispravno je - operacijski sustav!
Ne.
Avatar
4ndY
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Lokacija: Hamburg, DE
Kontakt:

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la 4ndY »

jjj je napisao/la: Ne.
Bilo prije, sad su valjda obje solucije ok? :twisted:

(danas valjda sve prolazi :mrgreen: )
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Pavle
Postovi: 371
Pridružen/a: 30 stu 2009, 23:58
Spol: M
OS: Dabian Jessie,Android 4.4
Lokacija: Južni banat, Srbija

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Pavle »

Ima li na wiki.open.hr stogod o distri xandros
Али да ли се тако могу наци сви програми?
Има један забаван програм,Тукс паинт,и тако се не може наћи
http://www.cirilicalatinica.com/? https://duckduckgo.com
Avatar
4ndY
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Lokacija: Hamburg, DE
Kontakt:

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la 4ndY »

Pavle je napisao/la:Ima li na wiki.open.hr stogod o distri xandros
Kako bi se reklo... "idi pa vidi"
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la Grof »

4ndY je napisao/la:
jjj je napisao/la: Ne.
Bilo prije, sad su valjda obje solucije ok? :twisted:

(danas valjda sve prolazi :mrgreen: )
A ne znam više stari kaj da ti velim.

Vidi ovo:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Razgovor:O ... ski_sustav
Avatar
jjj
Postovi: 1451
Pridružen/a: 04 lip 2009, 00:46
OS: Nepu Yvahk
Lokacija: Classyfied

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć

Post Postao/la jjj »

Grof je napisao/la: A ne znam više stari kaj da ti velim.

Vidi ovo:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Razgovor:O ... ski_sustav
Ne bih se u potpunosti složio s razlozima (jer mi se čini da je značenje preusko definirano (koliko je teško uzeti prokleti rječnik u ruke i pogledati što neka riječ znači?)), no slažem se s rezultatom, kao što već napisah.

Što se tiče toga može li oboje, možda i može - ali onda je to zbog ustaljene pogrešne upotrebe - i utoliko je sawyerov prijedlog o standardizaciji na mjestu.
Odgovori