[RIJEŠENO] Huawei LTE E3276 (T-Com) problem s konekcijom

Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la Suko »

usb modeswitch instaliraš preko Centra softwera. (Ako ga već nemaš instaliranog)
Inače, tako se instaliraju i svi drugi programi. Ovo što si skinuo s neta zipano lijepo pobriši. To je druga priča koja nije sad za tebe početnika. ;)
Problem je što ti USB stickovi za mobilni internet imaju dvije funkcije na Windowsima. Kad ga prvi put uključiš, on se ponaša kao virtualni CD s kojeg instaliraš softver za taj stick. Nakon toga se prijavljuje kao modem za mobilni internet.
Na Linuxu ovaj CD ne treba jer su driveri već instalirani. USB modeswitch služi za to da isključi taj CD način rada i odmah uključi modem. Kod tebe to šteka i kad ga prepozna kao CD, ti nemaš neta. A kad ga prepozna kao modem, sve ti lijepo radi.
Moguće je da si baš potrefio stick koji ne voli Linux. 99% njih radi bez problema, al moguće da baš taj tvoj zeza.
Ako nađem rješenje na netu, tu ti postam link.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la Suko »

Probaj ovo:

Kod: Označi sve

echo "12d1 1506" > /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id
Pa onda ovo:

Kod: Označi sve

echo -e "AT^NDISDUP=1,1,\"web.htgprs\"\r" > /dev/ttyUSB0
I onda ovo:

Kod: Označi sve

dhclient wwan0
Pa javi jel radi. Ili javlja neku grešku.
Avatar
JANKO
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la JANKO »

Poz
hvala na odgovorima
evo isprobao sam sve sto si i kako rekao i evo sto je ispalo

Kod: Označi sve

 xxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ lsusb
Bus 001 Device 005: ID 04f2:b40e Chicony Electronics Co., Ltd 
Bus 001 Device 006: ID 14cd:6116 Super Top M6116 SATA Bridge
Bus 001 Device 004: ID 1a40:0101 Terminus Technology Inc. 4-Port HUB
Bus 001 Device 008: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
Bus 001 Device 003: ID 192f:0416 Avago Technologies, Pte. ADNS-5700 Optical Mouse Controller (3-button)
Bus 001 Device 002: ID 8087:07e6 Intel Corp. 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ echo "12d1 1506" > /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id
bash: /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id: Permission denied
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ 
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ echo -e "AT^NDISDUP=1,1,\"web.htgprs\"\r" > /dev/ttyUSB0
bash: /dev/ttyUSB0: Permission denied
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ 
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ dhclient wwan0
RTNETLINK answers: Operation not permitted
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ 

 
znaci ni danas se nisam nikako uspjeo spojiti na instalirani linux dok mi je to na live dvd-u poslo za rukom nekoliko puta istina nije iz prve ali sam uspjeo
takodjer sto se tice usb-ova imam jos jedan huawei one touch L100v koji je takodjer 4G
i sa njim sam se uspjeo spojiti koji put na live dvd-u dok na instaliranom linux-u nikako
I provjerio sam modeswitch je instaliran na linuxu
Evo i kad instalirani linux prepozna stick iz nekih ******* razloga se odbija spojiti na mrezu http://prntscr.com/6w2qdk
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la bertone »

Da li ti možda koristiš tarifu za CARNet korisnike?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
JANKO
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la JANKO »

Ne ne koristim CARnet uopce
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la bertone »

:hmm .. idemo probati ovako.. pogledaj /var/log/messages.log (ili nešto slično) pa negdje pri kraju mora pisati što se događa s NM i zašto se neće spojiti.. uglavnom pisati će neki error ili warning pa kopiraj taj zadnji dio loga ovdje (u quote i bez velikih slova ;) ).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
JANKO
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la JANKO »

Hocu cim stignem sad nisam bas sa vremenom jbG
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
JANKO
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la JANKO »

Evo ovdje izgleda neko nekog vara :hihi
http://prntscr.com/6x8bfm
http://prntscr.com/6x8c1x
Znaci nisam nigdje u /var/log/ datotekama uspio pronaci messages.log a nez u cemu bi slicnome trebao traziti iz /var/log datoteke pa pogledaj u ovim slikama pa kazi u kojoj daoteci bi trebao traziti
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la bertone »

Nema ga sad ni kod mene no nekad (kad sam imao problema s LMDE-om i USB 3G modemom sam imao taj log..

hajde stavi u treminal:

Kod: Označi sve

grep NetworkManager /var/log/messages
.. vjerojatno će ti napisati da ne postoji no samo da provjerimo.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
JANKO
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME

Re: Mobilni internet !!!!!!!!

Post Postao/la JANKO »

Evo

Kod: Označi sve

 
xxxxxxxxx@xxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ grep NetworkManager /var/log/messages
grep: /var/log/messages: No such file or directory
xxxxxxxxx@xxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 002 Device 004: ID 04f2:b40e Chicony Electronics Co., Ltd 
Bus 002 Device 003: ID 1a40:0101 Terminus Technology Inc. 4-Port HUB
Bus 002 Device 011: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
Bus 002 Device 002: ID 14cd:6116 Super Top M6116 SATA Bridge
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
xxxxxxxx@xxxxxxxx-HP-15-Notebook-PC ~ $ 
 
evo nema ga no jos uvijek mi ne dopusta spajanje na net iako je stick prepoznat kao modem
samo izbacuje poruku "neuspjelo spajanje na internet"
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Odgovori