Rezolucija problem

Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

Instalirao sam Pc Linux OS 2007 na laptop Dell Inspiron 1300, grafika je Intel 915 Gms Express Chipset . Ethernet radi, stoga sam pomoću nekog alata downloadao driver za Intel 915, ali neće da ga instalira, javlja se error X-11. Molim za savjet.
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Avatar
centar137
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
OS: FreeBSD | Fluxbox
Lokacija: /usr/home/

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la centar137 »

A bez toga drivera?
Trebalo bi radit out of the box driverima.
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Markec
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Spol: M
OS: neodlučan
Lokacija: Croatia/Zagorje

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Markec »

centar137 je napisao/la:A bez toga drivera?
Trebalo bi radit out of the box driverima.
Da mu bolje pojasnim.
Nije potrebno instalirati drivere, ovi koje imas su dobri. Jer intel je otvorio svoje drivere (tj objavio je je dokumentaciju za izradu drivere za svoje grafe) i linux zajednica ih sada može sama praviti, driveri su već u tvojem kerneleu, ako bude neke promjene u driverima, to ćes dobiti putem update-a.
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

Grafika nakon instalacije je na razini tek instaliranog xp-a ( mutna slika). Kad idem promijeniti reloluciju, uputi me na skidanje Intel 915 drivera, nakon što odaberem install ispiše se "Could not install 915 resolution package!". U čemu je problem?
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Gigolo

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Gigolo »

A jeli je to driver za Linux (koju extenziju ima) ili pokušavaš win driver utrpati u Linux?
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

Driver je skinuo Linux automatski preko nekog alata, pa je driver valjda odgovarajući. Nisam vidio ekstenziju.
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Grof »

Odi u terminal i tipkaj ovo

Kod: Označi sve

sudo aptitude install 915resolution
pa vidi hoće li onda raditi...
Mudman
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 stu 2008, 04:11
OS: Ubuntu 8.10
Lokacija: Split

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Mudman »

Ma jok, doduše nisam siguran u koju tereminal to trebam copy paste. Vidim, ovdje postoje četiri. U jedan od navedenih sam unio i nakon toga me tražio password kojeg nisam mogao unijeti. Nisam mogao uoisati ni broj ni slovo. Ove je za popizdit, al ne vraćam se na Win.
Nekoć je buba bila sirotinjski auto, jeftin poput bakalara. Danas su i buba i bakalar papreno skupi. Zbog toga se i buba i bakalar slabo prodaju.
Avatar
centar137
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
OS: FreeBSD | Fluxbox
Lokacija: /usr/home/

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la centar137 »

Mudman je napisao/la:Ma jok, doduše nisam siguran u koju tereminal to trebam copy paste. Vidim, ovdje postoje četiri. U jedan od navedenih sam unio i nakon toga me tražio password kojeg nisam mogao unijeti. Nisam mogao uoisati ni broj ni slovo. Ove je za popizdit, al ne vraćam se na Win.
Ako nista drugo, do terminala mozes doc s kombinacijom tipki Ctrl-Alt-F[1-6]
Za login upises "root" i upises njegov password. root je kao gazda na kompjuteru. Ako koristit tutuntu i slicne, onda do roota dolazis tako da se prvo logiras kao obicni korisnik i s komandom 'su' ili 'sudo' (sudo -i).
Kad pises password neces vidit ni zvjezdice ni kruzice ali ce ti ga priznat.
Tek tad pises ovo sto su ti preporucili.
Prvi koraci su najtezi. Od pomoci ti moze bit poneki PDF od tvoje distre ili sto nadjes na netu.
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Rezolucija problem

Post Postao/la Grof »

Mudman je napisao/la:Ma jok, doduše nisam siguran u koju tereminal to trebam copy paste. Vidim, ovdje postoje četiri. U jedan od navedenih sam unio i nakon toga me tražio password kojeg nisam mogao unijeti. Nisam mogao uoisati ni broj ni slovo. Ove je za popizdit, al ne vraćam se na Win.
Ne, dobro si radio... samo nisi bio "ustrajan". Naime, kada pišeš lozinku na sudo komandi, on ti na terminalu NE prikazuje znakove, ali ih PRIHVAĆA iz sigurnosnih razloga. Zato napravi ponovo kako sam ti rekao i unesi svoju šifru, bez obzira što je ne vidiš na ekranu... i nakon toga stisni ENTER

Bilo koji terminal/konzolu. Svi prihvaćaju komande :)
Odgovori