Stranica: 1/1.

KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 06 sij 2010, 13:01
Postao/la stefan
U proteklih par tjedana instalirao sam dvije KDE distribucija na dva razlicita racunala (jedno brand racunalo i jedno "shit" racunalo), pa cu svoja iskustva prenijeti u slova i brojke. Pokusao sam biti sto objektivniji. Ocjene po kategorijama su skalirane s obzirom na vaznosti kategorije (instalacija 2 - rad sustava 6)

Instalacija
kubuntu ima elegantnije i preglednije instalacijsko sučelje. Opcije prilikom instalacije su jednake u obje distribucije.
Kubuntu 2/2, openSUSE 1/2

Driveri
Kao i brat ubuntu, kubuntu podrzava puno hardware-a i rijetko ima problema sa drajverima. Jako mi je zasmetalo sto openSUSE nema drajvera za wireless stick na dvd-u, a i muku muci sa drajverima za ATI graficku karticu. Tek nakon nekoliko neuspjelih pokusaja instalacije drajvera i nekoliko rusenja X-a drajveri graficke su "sjeli", ali ne priblizno dobro ne rade kao na kubuntu. Na brand racunalu problema sa drajverima na openSUSE-u nije bilo.
Kubuntu 5/5, openSUSE 2/5

Instalacije software-a
Package management system: Kubuntu - deb, openSUSE - rpm. Iako mnogi zagovaraju deb pakete, način na koji je to implementirano u GUI-u (KPackageKit) je praktički neupotrebljiv ili vrlo malo upotrebljiv. openSUSE-ov YAST je puno profesionalniji, detaljniji i funkcionalniji package manager.
Kubuntu 1/4, openSUSE 4/4

Postavke
Ovdje postoji pobjednik bez konkurencije, i to ne samo u usporebi sa kubuntom, vec vrlo vjerojatno i sa svakom drugom distribucijom. openSUSE-ov YAST je vjerojatno najveci plus openSUSE distribucije. U obje distribucije postavke KDE-a moguce su kroz KDE-ov "System Settings".
Kubuntu 1/5, openSUSE 5/5

KDE 4.3
Na prvi pogled nema razlike izmedju KDE-a na Kubuntu-u i na openSUSE-u, ali samo na prvi pogled.
Kubuntu Indicator Display je puno losiji od standardnog KDE notificationa u system trayu - rijetko pokazuje ikakav notification, ima ikonicu ko mail client (??) i samo zauzima prostor. Desktop efekti imaju problema na kubuntu-u - prilikom restartanja sustava disejbla se composition. KDevelop 4.0 beta7 se nakon minute rusi na kubuntu - na openSUSE-u radi (no ne savrseno), ne traba to uzimati u obzir, ipak je beta. U KDE meniju, opensSUSE ima grupirane aplikacije u podkategorije (npr Applications/Development/IDE's/KDevelop) dok kubuntu nema podkategorije (Applications/Development/KDevelop) - nije nis strasno, ali ako imate puno aplikacija u jednoj kategoriji - bude zgodno vidjeti podkategorije.
Kubuntu 3/5, openSUSE 5/5

Aplikacije instalirane po defaultu
Nista posebno, samo iritantni odabir defaultnog video playera na kubuntu - Dragon Player ???? I po defaultu jedini player instaliran. Na kubuntu nije isntaliran Firefox ????? Mislim da je to standard. openSUSE ima i Kwrite i Kate? Kubuntu ima manje 'suvisnih' aplikacija za vecinu korisnika.
Kubuntu 1/3 openSUSE 2/3

Rad sustava i aplikacija
Obje distribucije rade stabilno i bez poteskoca i sve aplikacije u kojima sam radio rade jednako dobro na obije distribucije - osim mozda nekih KDE aplikacija koji su nekako bolje integrirane na openSUSE-u - ali ta je razlika toliko nepšrimjetna da se ne mogu ni sjetiti koja je :)
Kubuntu 6/6, openSUSE 6/6

Konačna ocjena

Ako uspjesno svladate probleme sa drajverima (koji su uvijek "pain in the a**") ili ako uopce nemate problema sa drajverima - svakako preporucam openSUSE. Ako imate racunalo sa losije podrzanim komponentama - nemate bas neki izbor - Kubuntu ce vrlo vjerojatno najbolje podrzati vas hardware. Kubuntu je nasljedio puno dobrog od Ubuntu-a, medjutim treba jos malo poraditi na KDE-u kako bi se mogao mjeriti sa openSUSE-om - koji je ipak No1 KDE distribucija (neka nitko ne shvati ovo osobno :) ).
Kubuntu 19/30, openSUSE 25/30

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 06 sij 2010, 14:13
Postao/la The Acacia Strain
odličan review. uglavnom se slažem, a pogotovo sa KDE. inače nisam fan KDE-a, ali na openSUSE 11.2 KDE izgleda savršeno. također i meni nije jasno to sa FF-om na Kubuntuu.

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 06 sij 2010, 16:15
Postao/la pingu
Kubuntu se vrlo uspješno drži vanilla KDE-a 4 i to mi odgovara. Zato su ostavili Dragon player. Firefox nije instaliran po defaultu, ali su stavili mogućnost naknadne instalacije. Ima KDE-ofca koji vole koristiti Konqueror pa bi im Firefox smetao. SuSE je oduvijek bio KDE centrična distra, i dosta KDE developera koristi openSUSE, otuda i ispoliranost openSUSE-ovog KDE-a naspram ostalih distri. Canonical nije dugo vremena držao do Kubuntu-a, ali dolaskom KDE 4, Kubuntu je postao sasvim solidna KDE distra, defaultno je ispoliranija od Fedorine KDE verzije, koja fura svoj Red Hat film (npr. uvršten Koffice 1, tko to koristi?, izbaciva zastave jezika (Red Hat je u tome išao toliko daleko, da je tražio da Deluge također to napravi, ali su im developeri dali lijepi odjeb), umjesto Oxygen kursora koristi default fedora Bluecurve kursore koji se bolje uklapaju u GNOME nego KDE, nije instaliran GTK engine...).

Manje mi odgovara da još nije ispravljen bug u Kubuntu kojim Okular ne može čitati chm fileove pa je potrebno instalirati KchmViewer.

Bila bi zanimljiva usporedba Ubuntua i openSUSE GNOME editiona. openSUSE GNOME je katastrofa. Tako vizualno neujednačenu distru dugo nisam vidio. Kako je Fedora loša vizualno u KDE verziji, toliko je openSUSE u GNOME verziji. Npr. ikone programa u meniju su KDE Crystal SVG, koje se ne uklapaju u GNOME desktop. Defaultno postavljeni SLAB je priča za sebe, da bi došao do ostalih programa, mora se kliknuti na "More Applications", što otvara dodatni prozor. Neznam što je Novell ovom glupošću mislio, ali default GNOME meni kojeg fura Ubuntu, Fedora i ostali je puno bolje i jednostavnije. Usput, Linux Mint ima bolje riješen SLAB menu od openSUSE-a.

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 06 sij 2010, 16:48
Postao/la stefan
pingu je napisao/la:Bila bi zanimljiva usporedba Ubuntua i openSUSE GNOME editiona. openSUSE GNOME je katastrofa.
Slazem se. Medjutim ovo je rubrika KDE tips and tricks ;)
Posto je meni gnome nezanimljiv, radio sam samo usporedbu KDE sucelja. Odabir je pao na openSUSE i Kubuntu iz sljedecih razloga:
- openSUSE koristim vec dosta vremena i znam da je odlican
- po forumima se pise da je Kubuntu napredovao
- Trebala mi je dsitribucija sa dobrom hardverskom podrskom za moju losiju masinu - KUbuntu
Sigurno bi bilo interesantnije da sam jos probao KDE na Fedori i npr PCLinuxOS-u, ali nemam bas toliko vremena :)

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 06 sij 2010, 17:43
Postao/la Suko
Da si kojim slučajem pisao ovu usporedbu prije jedno pola godine Kubuntu bi doživio pravi fijasko.
To je bilo toliko loše napravljeno da je bilo neupotrebljivo.
Ovo što su sada na Kubuntuu napravili je stvarno solidno. Tako da treba Kubuntu gledati i u tom svjetlu. Koala je prvi Kubuntu koji je napravio iskoristivo KDE4 sučelje.
I svakako je napredad ogroman.
Naravno da će Open SUSE imati nešto bolji KDE od Kubuntua, ali koliko vidim razlike nisu toliko velike i nepodnošljive.
SUSE ima tradiciju na KDE4, a Kubuntu je zapravo tek započeo ozbiljnije. ;)

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 07 sij 2010, 09:27
Postao/la Nele
Mene kod OpenSuse-a nervira spori boot proces.Mislim da mi je sporiji i od windowsa.Inače je odlična distra.

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 07 sij 2010, 10:48
Postao/la stefan
Nele je napisao/la:Mene kod OpenSuse-a nervira spori boot proces.Mislim da mi je sporiji i od windowsa.Inače je odlična distra.
openSUSE 11.2 se puno brze boota od 11.1
Nisam posebno testirao ali mislim da se 11.2 boota otprilike koliko i ubuntu. razlika moze biti u par sekundi.

Re: KDE 4.3: kubuntu 9.10 i opensuse 11.2 usporedba

Postano: 07 sij 2010, 11:16
Postao/la igadmile
stefan je napisao/la:
Nele je napisao/la:Mene kod OpenSuse-a nervira spori boot proces.Mislim da mi je sporiji i od windowsa.Inače je odlična distra.
openSUSE 11.2 se puno brze boota od 11.1
Nisam posebno testirao ali mislim da se 11.2 boota otprilike koliko i ubuntu. razlika moze biti u par sekundi.
meni u bootchartu pise 20 sekundi :mrgreen: