Mislim da treba jednom zauvijek zavrsiti pojmove rolling release i bleeding edge
Jer cesto korisnici smatraju rolling distribucije nestabilnima zbog bleeding edge principa kojeg neke od rolling distribucija imaju.
Arch je bleeding edge, cim izadje nova inacica kernela npr 6.3, kroz mjesec dva ce developeri testirati ga i staviti u repozitorij, a korisnik kad apdejta os odmah ce imati taj kernel.
Gentoo je rolling release, kad izadje nova verzija kernela, developeri ga testiraju i korisnici ga testiraju godinu - dvije prije nego sto se ustvrdi njegova stabilnost pod svim uvijetima i tek tada on ide u repozitorij.
Trenutno je aktivna 6.3 verzija kernela, sto znaci da su bleeding edge distribucije tipa arch vec na 6,2 ako ne i na 6.3 inacici po defaultu, dok je rolling release npr gentoo jos uvijek kao i Debian na 5.X.
To vrijedi za sve pakete, kernel je samo primjer
Dakle, rolling release je jedno, a bleeding edge je optionalan dodatak rollingu kojeg neke distribucije koriste.
Debian je dobar primjer - kad bismo koristili debian unstable verziju - koristili bismo rolling release, a ako bismo koristili debian experimental verziju - tada bismo koristili bleeding edge.
Samo sto se ti termini ne mogu poredjivati izmedju distribucija, recimo debian rolling release (unstable) je zaista unstable jer koristi puno novije i manje testirane pakete od gentoo rolling release (stable).
Upravo zato i postoje razlicite inacice distribucija, unstable i eksperimental na debianu npr jer se u te repozitorije stavlja noviji softver da ga korisnici koji zele testiraju i reportiraju eventualne bugove te samim time pomognu developerima u razvoju distribucije
Kod gentoo je slicna prica sa laymanom, on je stabilna rolling release distribucija a korisnici koji zele nove pakete imaju layman ili ~arch i tek kad se paket dobro istetira od korisnika i developera, on ide u stable repozitorij ili ako pokaze znakove bugova - zauvijek ostaje u stranim repozitorijima.
Rolling release u principu znaci da nema verzije osa gentoo 1, gentoo 2.... vec se sve aplikacije kad se dovoljno istestiraju i smatraju stabilnima apdejtaju u os za razliku od lts distribucija koje kriticne sistemske aplikacije ne apdejtaju vec cuvaju do sljedece inacice distribucije za apgrejt - razlika je jedino u tome sto jedini 'apDejtaju' u "hodu" dio po dio dok drugi skupljaju dok se ne nakupi pa onda 'apGRejtaju' sve u komadu
Kod Lts distribucija to je su obicno aplikacije same baze, najcesce binutils, cim je binutils spreman za apdjet, lts distribucije rade novu inacicu. Jer je to najkriticnijia i najovisnijia aplikacija u bazi i kad se apdejta binutils mora se apdejtati cijela baza.
Mislim da su rolling release i lts inacice upravo i nastale kao dva razlicita nacina da se developeri izbore sa problemom apdejta binutilsa u baznom sistemu.
Bleeding edge je uvijek rolling release, mora biti, ali rolling release nije uvijek bleeding edge.
Sad cu se opet vratiti na gentoo, on je vrlo zanimljiv jer portage nudi korisniku opciju da moze imati i koristiti dvije inacice iste aplikacije u isto vrijeme i vrlo dobru kontrolu flagovima sto znaci da korisnik moze na vrlo stabilan i siguran nacin eksperimentirati sa bleedinge edge ako zeli i sweetchati izmedju stabilnih i bleeding aplikacija u "hodu" - cak i onih sistemskih, baznih.
Pa mozemo npr imati cijeli bleeding edge repozitorij iskompajliran i koristiti ga, ako sto zasteka - samo rebutamo u stari stabilan os.
Ja samo znam za dvije distribucije koje nude takve mogucnosti korisniku - Gentoo i Gobo
Rolling release ili Bleeding edge
Moderator/ica: Moderatori/ce