Fedora 25 sa Wayland kao standard

Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Odgovori
Avatar
b4sh
Postovi: 441
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Spol: M
OS: Debian

Fedora 25 sa Wayland kao standard

Post Postao/la b4sh »

Sa ukupno dva tjedna zakasnjenja izdana je Fedora 25 .Najvažnija novina je Wayland kao standardni poslužitelj za prikaz a ne X11.

Desktop/Workstation verzija Fedore 25 dolazi sa trenutnom verzijom GNOME 3.22.1. Fedora 25 donosi po prvi put podršku za reprodukciju MP3 datoteke bez potrebe za instaliranje bilo kojeg dodatnog softvera.

Fedora je dostupan u različitim verzijama : Desktop/Workstation, Server Atomic Host ,Raspberry Pi 2 i 3.

slika

Release Notes : https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fe ... index.html


https://getfedora.org/
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
JH-IM
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Re: Fedora 25 sa Wayland kao standard

Post Postao/la JH-IM »

Prerano, Wayland nema 100% feature parity sa X.orgom, nema podršku za proprietary drivere, a i ovo default je malo pretjerano, to je samo opcija pri loginu da se može odabrati Wayland ili X.org, to nije nikakav pravi default. Dobro će doći ljudima da probaju i prijave bugove, ali daleko je još Wayland od toga da može potpuno zamijeniti X.org :-D Još će X.org biti u upotrebi barem koju godinu, nisu još ni svi Wayland backendovi od raznih desktop environmenta gotovi, a neki nemaju to ni u izradi.
hrvooje
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40

Re: Fedora 25 sa Wayland kao standard

Post Postao/la hrvooje »

Pa netko mora biti prvi, od nekud se mora krenuti. Koji je freetype tu, jer fontovi lijepo izgledaju? Koji je kernel? Što znači ovo s mp3, da li je patent istekao ili ?
Avatar
vision
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Lokacija: Zaljev svetaca

Re: Fedora 25 sa Wayland kao standard

Post Postao/la vision »

slika
Tlp enabled:
slika
Danas:
slika

Pitam se tko će duže izdržati.
Odgovori