Neki dan sam pogledao "vjetar u kosi", između ostalog, AS je bio kod Akrapovića i kad ga je pitao zašto proizvodnju ne izmjesti van Slovenije gdje su davanja državi na plaće iznad 6000€ manja od 70% koliko su u Sloveniji, lik je odgovorio otprilike ovako:
Ovdje smo doma, kvaliteta života je jako dobra (misleći na zdravlje prirodnog okruženja), moji zaposlenici (kako domaći, tako i stranci koji su došli kod njega raditi) su ovdje zasnovali svoje obitelji, zemlja nam je lijepa, ljudi u sredini gdje živimo i radimo su ugodni, pa je svima ovdje dobro i lijepo živjeti zbog čega su sretniji privatno pa su sretniji i na poslu i svi skupa bolje radimo... da je 70% davanja državi puno, puno je, ali bolje je da na kraju zaradimo malo (ostane manje kad se podmire sva davanja državi, uloži u razvoj i dr.), nego da negdje drugdje ostvarimo veći profit, ali svi skupa budemo nesretni..
PS. Tko ne zna, Akrapović je jedan od najboljih (ako ne i najbolji) proizvođača ispušnih sustava za motocikle (i poneke aute).
***
Što se tiče @Dedoimedove namjere da proba pokrenuti posao.. pa dok ne proba neće znati no danas, bez obzira na nestabilnu politiku i česte promijene u poreznoj politici i drugim nametima koji tište poduzetnike, ipak je sve rjeđe pojava "
fali jedan papir".
Osim toga, možda poželi i doći živjeti u Hr, a kvaliteta života u Hr je još uvijek bolja od mase europskih zemalja, od klime za što je povoljna geo pozicija same zemlje, pa do ipak slabog onečišćenja industrijom.. osim toga, još uvijek imamo najbolju janjetinu, najbolje sireve, povrće se da naći domaće (ako već nemamo mogućnosti sami uzgojiti sezonsko), gužve na cestama (pa i u velikim gradovima) nisu ni blizu onih kakve su vani, ceste su nam bolje od većine cesta u novo europskim državama.. ono što je problem je naš mentalitet i to što sve rjeđe i rjeđe nađemo vremena za kavu.. i da, dignuli smo se na noge zbog povećanja cestarina i trošarina na aute no i dalje svakodnevno viđam likove koji sad voze na ljetnim gumama, a gume nikad nisu bile jeftinije

Ovo zadnje nema veze s poslom i Linuxom, ali ima veze sa razmišljanjem ljudi.
***
EDIT: @Dedoimedo, pokrenuo ti posao ili ne, Abzeenth i ja ćemo i ove godine vjerojatno na
DORS/CLUC pa ako se prijaviš za predavanje/radionicu barem bumo kavu popili
