Stranica: 26/37.
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 24 tra 2010, 00:29
Postao/la csx
evo jedan citat iz knjige Operacijski sustavi:
Engleski naziv Operating System pogrešno se prevodi kao operativni sustav jer se time mijenja smisao naziva. Pridjev operativni označava djelotvornost, pa bi se moglo reći da operacijski sustav u jednom trenutku može biti operativan (djeluje) ili neoperativan (ne djeluje)
vidim da se na wikiju pojavljuje i operacijski i operativni pa probajte to nekako standardizirati

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 24 tra 2010, 01:04
Postao/la jjj
sawyer je napisao/la:evo jedan citat iz knjige Operacijski sustavi:
Engleski naziv Operating System pogrešno se prevodi kao operativni sustav jer se time mijenja smisao naziva. Pridjev operativni označava djelotvornost, pa bi se moglo reći da operacijski sustav u jednom trenutku može biti operativan (djeluje) ili neoperativan (ne djeluje)
vidim da se na wikiju pojavljuje i operacijski i operativni pa probajte to nekako standardizirati ;)
Rekao bih da navedeni citat odaje ne razumijevanje hrvatskog jezika, a minimalno backportanje značenja riječi iz engleskog natrag u hrvatski. Prilično perverzno. Kad bi bilo istinito. Brzi pogled na definicije riječi 'operating' (dictionary.com) misli da nije. Istinito. Nadalje, HJP "operacijski sustav" navodi kao informalnu verziju "operativnog sustava". Dakle, ako se želiš igrati rigoroznosti, search/replace("operacijski", "operativni").
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 24 tra 2010, 01:17
Postao/la csx
vidim da se na wikiju pojavljuje i operacijski i operativni pa probajte to nekako standardizirati
valjda ti je sad jasnije šta sam htio reći.. citat je tu da vam pomogne pri odluci...
inače jedan od autora te knjige je prof. Golub koji je vjerojatno poznat ekipi sa FER-a ali i sa FOI-a

Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 24 tra 2010, 08:02
Postao/la Grof
Ispravno je - operacijski sustav!
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 24 tra 2010, 19:33
Postao/la jjj
Grof je napisao/la:Ispravno je - operacijski sustav!
Ne.
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 24 tra 2010, 22:48
Postao/la 4ndY
jjj je napisao/la:
Ne.
Bilo prije, sad su valjda obje solucije ok?
(danas valjda sve prolazi

)
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 03 svi 2010, 10:52
Postao/la Pavle
Ima li na wiki.open.hr stogod o distri xandros
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 03 svi 2010, 11:06
Postao/la 4ndY
Pavle je napisao/la:Ima li na wiki.open.hr stogod o distri xandros
Kako bi se reklo... "idi pa vidi"
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 03 svi 2010, 12:05
Postao/la Grof
4ndY je napisao/la:jjj je napisao/la:
Ne.
Bilo prije, sad su valjda obje solucije ok?
(danas valjda sve prolazi

)
A ne znam više stari kaj da ti velim.
Vidi ovo:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Razgovor:O ... ski_sustav
Re: OpenWiki - pitanja, prijedlozi, pomoć
Postano: 03 svi 2010, 13:02
Postao/la jjj
Ne bih se u potpunosti složio s razlozima (jer mi se čini da je značenje preusko definirano (koliko je teško uzeti prokleti rječnik u ruke i pogledati što neka riječ znači?)), no slažem se s rezultatom, kao što već napisah.
Što se tiče toga može li oboje, možda i može - ali onda je to zbog ustaljene pogrešne upotrebe - i utoliko je sawyerov prijedlog o standardizaciji na mjestu.