Python na Linuxu - kako? zašto?

C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Avatar
max360se
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Lokacija: ~$

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la max360se »

E da, za terminologiju treba po netu čitati razne tech siteove, koliko god sam toga naučio i dalje svako toliko čujem neki novi pojam.
Dobro dodju TechSNAP (System Network and Administration Podcast), Coder Radio i Linux Action Show na http://www.jupiterbroadcasting.com
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.
Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
iweb
Site Admin
Postovi: 4641
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Spol: M
OS: fedora 34

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la iweb »

Da, na sausagefestu imamo i taco.
Avatar
iv@n
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Spol: M
OS: openSUSE TW
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Kontakt:

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la iv@n »

iweb je napisao/la:Da, na sausagefestu imamo i taco.
rofl vi niste normalni pface
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
drone
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la drone »

filipvk1000 je napisao/la:
drone je napisao/la:
filipvk1000 je napisao/la:nisam upućen u informatičke pojmove na engleskom jeziku,bar ne toliko..
Onda prije svega trebaš postati upućen. Dakle, prvi korak je učenje ili usavršavanje engleskog.
Gle znam ja engleski,i to savršeno za svoje godine,učim stariju sestru od 20 godina koja je učila njemački,nju učim engleski,sa profesorima pričam na engleskom (profama iz eng.),razumiješ,nikad ništa neradim pod satom,nijednom nisam pročitao ništa u knjizi a opet imam 5 - jer sva odgovaranja i ispiti su mi 5 :P nije engleski problem,nego informatički nazivi..
Ja razumijem, ti kažeš da si neupućen! Zato sada ponovo pročitaj što sam napisao jer meni ne treba odgovor na to pitanje. Sve je dostupno u nekoliko klikova: rječnici, tutorijali, reference... Engleski za informatiku je važniji nego latinski za medicinu.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
filipvk1000
Postovi: 122
Pridružen/a: 07 vel 2012, 22:04
Spol: M
OS: Manjaro Linux

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la filipvk1000 »

drone je napisao/la:
filipvk1000 je napisao/la:nisam upućen u informatičke pojmove na engleskom jeziku,bar ne toliko..
Onda prije svega trebaš postati upućen. Dakle, prvi korak je učenje ili usavršavanje engleskog.
Gle znam ja engleski,i to savršeno za svoje godine,učim stariju sestru od 20 godina koja je učila njemački,nju učim engleski,sa profesorima pričam na engleskom (profama iz eng.),razumiješ,nikad ništa neradim pod satom,nijednom nisam pročitao ništa u knjizi a opet imam 5 - jer sva odgovaranja i ispiti su mi 5 :P nije engleski problem,nego informatički nazivi..
Ja razumijem, ti kažeš da si neupućen! Zato sada ponovo pročitaj što sam napisao jer meni ne treba odgovor na to pitanje. Sve je dostupno u nekoliko klikova: rječnici, tutorijali, reference... Engleski za informatiku je važniji nego latinski za medicinu.[/quote]
Ček,očete vi sad mene stalno oko engleskog i informatičkih pojmova khm...
okej,rekli ste šta ste imali,dali linkove,ali ja i dalje nemam odgovor na moje pitanje u prvom postu:
U kojem programu pisat točnije IDE ili kako već,dali ima na hrv. literatura?
Zadnje 2 stranice samo o mom engleskom pričamo,dakle offtopičarimo. Ispravite me ak griješim. :hmm
Avatar
drone
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la drone »

Mi smo ti dali neke smjernice kako da kreneš i što prvo trebaš učiniti da bi ti poslije bilo lakše. Mene baš briga što ćeš ti s tim informacijama učiniti. Možeš sve ignorirati i ići po svom, ali onda mi nije jasno zašto postavljaš pitanja.

Python možeš pisati u bilo kojem tekst editoru, ne treba ti IDE, čak je poželjno da učiš s jednostavnijim alatima. Ima ih bezbroj. Geany je dobar. Vim je moćan, ali težak za naučiti. Uz Python dolazi i njegov IDE koji se zove IDLE. Većina tutorijala i knjiga za početnike navodi i te stvari.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
filipvk1000
Postovi: 122
Pridružen/a: 07 vel 2012, 22:04
Spol: M
OS: Manjaro Linux

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la filipvk1000 »

drone je napisao/la:Mi smo ti dali neke smjernice kako da kreneš i što prvo trebaš učiniti da bi ti poslije bilo lakše. Mene baš briga što ćeš ti s tim informacijama učiniti. Možeš sve ignorirati i ići po svom, ali onda mi nije jasno zašto postavljaš pitanja.

Python možeš pisati u bilo kojem tekst editoru, ne treba ti IDE, čak je poželjno da učiš s jednostavnijim alatima. Ima ih bezbroj. Geany je dobar. Vim je moćan, ali težak za naučiti. Uz Python dolazi i njegov IDE koji se zove IDLE. Većina tutorijala i knjiga za početnike navodi i te stvari.
E zahvaljujem,puno si mi pomogao. ::bravo ::bravo ::bravo ::bravo
filipvk1000
Postovi: 122
Pridružen/a: 07 vel 2012, 22:04
Spol: M
OS: Manjaro Linux

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la filipvk1000 »

E da,brzo pitanje,zanima me kako praviti GUI? Dakle napravim program za xyz nešto,nebitno,bilo šta i sad želim da program ima GUI,kako to?
Avatar
stefan
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la stefan »

A osnove si svladao?
Guglaj PyQt

Sent from my HTC Sensation using Tapatalk 2
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
drone
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Python na Linuxu - kako? zašto?

Post Postao/la drone »

Postoji dosta GUI frameworka. Odi na http://wiki.python.org/moin/GuiProgramming i proučavaj. Međutim, najprije nauči Python. Do GUI-ja ima puno jahanja...
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Odgovori