Online Office preko Hotmaila ili Google Docs su sasvim dovoljni za veliku većinu korisnika.calisto053 je napisao/la:Nije mi vrag dao mira pa sam se išao logirat. Nakon nekoliko upisivanja lozinki i hrpe preusmjeravanja napokon sam upao.
Na stranu očajan dizaj i temu, stvarno je moguće preuzeti Office 365 za Windows, Mac ili Android uređaje (nisam preuzimao jer sam se prijavio s Linuxa). Stvaranje novih dokumenata online ne radi, tj. stalno mi izbacuje grešku. Isto je i s bespotrebnim ponuđenim predlošcima.
Glavni izbornik je na hrvatskom, a sve ostalo na engleskom. EULA (koju je prethodno potrebno prihvatiti) je očajno prevedena (da ne spominjem kako u tekstu nisu prepoznati hrvatski dijakritički znakovi).
Pozitivno: baš sve MS-ove usluge na jednom mjestu (kompletan Office, mail, OwnCloud i još hrpa toga).
Negativno: nepregledno zbog brojnih podizbornika i preusmjeravanja. Sporo. Grozan flat dizajn i vrpce ću preskočiti. Potrebna prethodna registracija (CARNet/HUSO i sl.). Ne radi bez interneta.
Zaključak: radije preskočiti. Korisno za velike firme i radne grupe koje sinkronizirano rade i dijele dokumente - kolaboracija u punom smislu riječi. Malim kućnim korisnicima, učenicima i većini studenata potpuno nepotrebno. SkyDrive (cloud u kojem se nalazi integrirani Office online), ako još uvijek postoji (nisam ga odavno koristio), je vrhunsko rješenje i moj favorit.
LibreOffice vs. Microsoft Office
Moderator/ica: Moderatori/ce
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Upravo dobio ugovor u .docx formatu, otvorim ga u Writeru i ne samo da su razmaci između pragrafa dvostruki nego je i sve porazbacano. Kako ne znam kako je ugovor izgledao u Wordu a trebam ga odštampati u tri primjerka i ujutro dati posve trećoj osobi, otvorim spomenuti ugovor izravno u Chromiumu – i sve je na svom mjestu, paragrafi, nazivi i potpisi uredno posloženi.Abzeenth je napisao/la:@ Equilibrium
Jedino što se ponekad razlikuje je formatiranje; tipa, ako nemaš instaliran neki font kojim je dokument izvorno napisan, neće ti se dobro prikazivati, ili će biti dvostruki razmaci između paragrafa ili tako nekakve sitne gluposti. To su jedini problemi koje sam dosad susrela.
Možda će nekom pomoći...
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
(If it ain't broken, don't fix it)
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Katastrofa! - eto što kažemo.Profesor Bruka je napisao/la:E, ovako, zanima me gdje se može javiti i s kime se može stupiti u kontakt radi unapređivanja LibreOfficeovog spelling checkera. Vidim da podosta riječi nedostaje u rječniku, nedostaju i brojni oblici riječi (čak i prezenta!). Neki oblici se ne podcrtavaju, a trebali bi.
Pronašao sam mejl adresu nekog čovjeka i poslao mu dopunu rječnika, ali nitko mi nije odgovorio (možda zato što je stranica bila i više nego prestara).
Sad su ispiti i trenutno neću biti u mogućnosti baviti se time, ali čisto da malo vidim kako to funkcionira i tko to radi, a kad uhvatim vremena rado bih pripomogao. Zanima me i kako se to radi i što za takvo što treba.
Što vi kažete na LibreOffice spelling checker?
Ja inače jako koristim Writer i prezadovoljan sam s njim, ali spelling checker je jedna od dviju stvari kod njega koja me izbaci iz takta. (Druga je prikaz dokumenata pisanih u Wordu, no već sam naučio najveći dio poznanika i kolega da mi dokumente šalju i .docx-u i u .pdf-u.)
I ja bih se rado uključio i pomogao im, ali ako se u protekle dvije godine nije ništa promijenilo...
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
(If it ain't broken, don't fix it)
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
iStop je napisao/la: I ja bih se rado uključio i pomogao im, ali ako se u protekle dvije godine nije ništa promijenilo...
Ajde ljudi najprije malo isprobajtenovije verzije jer u zadnje dvije godine se dosta toga promijenilo.shrike je napisao/la:Iskreno ne koristim ikakav desktop office već jedno 2 godine; ako trebam razmijenjivati stvari zapravo ide preko gdocsa jer je to radikalno bolje ako više ljudi mora editirati neki tekst. Što se baš drito tiče usporedbe, prije znači te 2 godine znam da LO nije bio realistična zamjena za MS office upravo jer nije mogao kvalitetno importati bilo koji dokument koji je imao išta netrivijalno u sebi, pa stoga za poslovnu upotrebu LO tada nije bio ni pod razno (vidio sam dokumente di UOPĆE ne bi prikazao čitave stranice)
A što se tiče Microsoftovog i onog od WPS-a, ne znam da li zapravo postoji kakva (bitna) razlika jer mislim da su čak sve funkcionalnosti prensene (a možda ima i nekih koje u onom od mikrošrota nema). Tako da mislim da čak i oni napredniji korisnici Office alata mogu obaviti koji god posao trebaju. LO je imao najviše problema sa .docx formatom dok je "obični" .doc radio kako treba. Ne znam kakvo je stanje sada sa čitanjem .docx dokumenata jer taj format ne koristim ali znam da zato WPS ima odličnu podršku za sve formate.
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Mene ovdje progoni jedan banalan, ali uporan i dosadan problem:
kad tekst napisan u LO Writer (i snimljen u formatu .doc) prenesem na drugo računalo u kojem je MS Windows i MS Office Word (trenutna verzija iz 2013), uz svaku pojedinu bilješku (footnote) nalazi se jedan suvišan razmak širine tabulatora. Moram ručno izbrisati svaki pojedini razmak. Kad se ta radnja ponovi stotinu ili tisuću puta, postaje zbilja naporna.
Ovo je jedina nevolja na koju sam naišao prenoseći tekstove iz LO Writer u MS Word. Možda je moja sreća, doduše, što nisam imao puno posla s tablicama, grafikonima i nekim egzotičnim znakovima...
Usput, u Debian Stable verzija LO sad je 4.3.3-2, u Deb Testing stigla je petica već prije nekog vremena. Kad sam instalirao LO uz MS Windows 7, zapazio sam posve istu nepravilnost kod bilježaka. Kad tekst napisan u LO Writer i snimljen u formatu .doc (isto vrijedi i za .docx) otvorim u MS Word, uvijek se na početku svake bilješke (nakon broja fusnote) doda jedan suvišan razmak, širine tabulatora, i to se mora jednostavno izbrisati ručno.
Tražio sam rješenje po forumima LO, ali nisam ga našao. Imate li vi kakav prijedlog?
kad tekst napisan u LO Writer (i snimljen u formatu .doc) prenesem na drugo računalo u kojem je MS Windows i MS Office Word (trenutna verzija iz 2013), uz svaku pojedinu bilješku (footnote) nalazi se jedan suvišan razmak širine tabulatora. Moram ručno izbrisati svaki pojedini razmak. Kad se ta radnja ponovi stotinu ili tisuću puta, postaje zbilja naporna.
Ovo je jedina nevolja na koju sam naišao prenoseći tekstove iz LO Writer u MS Word. Možda je moja sreća, doduše, što nisam imao puno posla s tablicama, grafikonima i nekim egzotičnim znakovima...
Usput, u Debian Stable verzija LO sad je 4.3.3-2, u Deb Testing stigla je petica već prije nekog vremena. Kad sam instalirao LO uz MS Windows 7, zapazio sam posve istu nepravilnost kod bilježaka. Kad tekst napisan u LO Writer i snimljen u formatu .doc (isto vrijedi i za .docx) otvorim u MS Word, uvijek se na početku svake bilješke (nakon broja fusnote) doda jedan suvišan razmak, širine tabulatora, i to se mora jednostavno izbrisati ručno.
Tražio sam rješenje po forumima LO, ali nisam ga našao. Imate li vi kakav prijedlog?
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Probaj WPS Office, on ima nešto bolju kompatibilnost sa Microsoftovim formatima.rudar je napisao/la:Mene ovdje progoni jedan banalan, ali uporan i dosadan problem:
kad tekst napisan u LO Writer (i snimljen u formatu .doc) prenesem na drugo računalo u kojem je MS Windows i MS Office Word (trenutna verzija iz 2013), uz svaku pojedinu bilješku (footnote) nalazi se jedan suvišan razmak širine tabulatora. Moram ručno izbrisati svaki pojedini razmak. Kad se ta radnja ponovi stotinu ili tisuću puta, postaje zbilja naporna.
Ovo je jedina nevolja na koju sam naišao prenoseći tekstove iz LO Writer u MS Word. Možda je moja sreća, doduše, što nisam imao puno posla s tablicama, grafikonima i nekim egzotičnim znakovima...
Usput, u Debian Stable verzija LO sad je 4.3.3-2, u Deb Testing stigla je petica već prije nekog vremena. Kad sam instalirao LO uz MS Windows 7, zapazio sam posve istu nepravilnost kod bilježaka. Kad tekst napisan u LO Writer i snimljen u formatu .doc (isto vrijedi i za .docx) otvorim u MS Word, uvijek se na početku svake bilješke (nakon broja fusnote) doda jedan suvišan razmak, širine tabulatora, i to se mora jednostavno izbrisati ručno.
Tražio sam rješenje po forumima LO, ali nisam ga našao. Imate li vi kakav prijedlog?
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Ne, bojim se da to nije opcija.JH-IM je napisao/la:
Probaj WPS Office, on ima nešto bolju kompatibilnost sa Microsoftovim formatima.
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Zašto?rudar je napisao/la:Ne, bojim se da to nije opcija.JH-IM je napisao/la:
Probaj WPS Office, on ima nešto bolju kompatibilnost sa Microsoftovim formatima.
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
Čitam ovo već par dana i zapravo ne vidim gdje je problem.
Da LO nije kompatibilan s MS formatima znamo i vjerojatno nikad neće ni biti (no ni MS programi nisu kompatibilini sami sa sobom pa nitko oko toga ne diže paniku nego kupi licencu za novu verziju).
Ono što meni nije jasno je zašto se materijali šalju kao .doc ili .docx
... pa to su radni materijali i zašto bi nekome račun, narudžbu ili bilo kakav dopis slali kao radni materijal (a isto tako i netko drugi vama)... kad ste napisali što treba i kreirali nekakav dokument, prebacite ga u PDF i pošaljite primatelju.
Mislim, jasno mi je da kad ja kreiram na poslu nekakav dopis, plan, analizu rizika ili nešto peto, da će se uvijek naći neka ograničena ljenguza koja će željeti radnu verziju dokumenta kojeg sam kreirao kako bi u budućnosti mogao samo promijeniti datum, urudžbeni broj te 2-3 bitna podatka i onda nabiti prst u uho i kukati kako se namučio ali takve riješim po kratkom postupku
Da LO nije kompatibilan s MS formatima znamo i vjerojatno nikad neće ni biti (no ni MS programi nisu kompatibilini sami sa sobom pa nitko oko toga ne diže paniku nego kupi licencu za novu verziju).
Ono što meni nije jasno je zašto se materijali šalju kao .doc ili .docx
Mislim, jasno mi je da kad ja kreiram na poslu nekakav dopis, plan, analizu rizika ili nešto peto, da će se uvijek naći neka ograničena ljenguza koja će željeti radnu verziju dokumenta kojeg sam kreirao kako bi u budućnosti mogao samo promijeniti datum, urudžbeni broj te 2-3 bitna podatka i onda nabiti prst u uho i kukati kako se namučio ali takve riješim po kratkom postupku
Re: LibreOffice vs. Microsoft Office
S moje strane, nažalost, isti odgovor na oba upita (@trzalica i @bertone): viša sila. Tako je kako jest, ne mogu nikako utjecati i moram se prilagoditi postojećem okviru. S obzirom na takvo stanje, još sam dobro i prošao što me gnjavi samo prije opisani detalj.
@Abzeenth mi je ranije uvelike pomogla elegantno i znalački riješivši jedan drugi problem koji me mučio s tim bilješkama, ali ovaj je ostao. Naprosto na forumima LO ne mogu pronaći taj problem, nisam siguran kako bih ga pred njima sam formulirao (recimo, kod drugih korisnika bilo je nevolja kad bi se pojavio suvišan umetnuti okomiti redak, a ovu moju nevolju nitko nije spomenuo), dok ga u odviše iscrpnim uputama za rad u LO Writer također nisam uspio naći.
@Abzeenth mi je ranije uvelike pomogla elegantno i znalački riješivši jedan drugi problem koji me mučio s tim bilješkama, ali ovaj je ostao. Naprosto na forumima LO ne mogu pronaći taj problem, nisam siguran kako bih ga pred njima sam formulirao (recimo, kod drugih korisnika bilo je nevolja kad bi se pojavio suvišan umetnuti okomiti redak, a ovu moju nevolju nitko nije spomenuo), dok ga u odviše iscrpnim uputama za rad u LO Writer također nisam uspio naći.