Stranica: 2/4.
[KDE]: Redshift plasmoid - prilagodna ekrana noćnim satim
Postano: 09 sij 2015, 14:07
Postao/la Grof
Ako nešto učinim odmah po instalaciji Linuxa onda je to redshift plasmoid. Redshift je jedan mali alat koji će ekran vašeg monitora, kada počne vani padati mrak polako prebaciti u crvene tonove, a kako bi nakon duljeg gledanja u takav "crveno pomaknuti" ekran vi mogli lakše zaspati. Naime, nakon duljeg gledanja u bliješteći, "plaviji"ekran organizam se teže privikava na termin spavanja i mogući su problemi s nesanicom.
Meni je ovo baš puno pomoglo, jer ekran dosta gledam u večernjim satima.
Koraci:
- Otvoriti Software manager i instalirati aplikaciju plasma-widget-redshift

- Nakon instalacije widget možete postaviti ili na Panel ili u System tray (meni je ovo potonje zgodnije jer mi štedi prostor na Panelu).
- Kliknite na ikonicu crvene žarulje s desnim gumbom miša i odaberite Redshift Settings
- U prozoru provijerite da li vam je prepoznao ispravnu geografsku širinu i duljinu i korigirajte po potrebi, te uključite opciju Autostart. Kliknite na OK

- Nakon ovoga restartajte svoj Mint jer se redshift daemon pokreće tek pri ponovnom startu računala.
Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 09 sij 2015, 14:51
Postao/la binarni
Ne znam kako se stavljaju slike pa ću objasniti u textualnom modu.
Po defaultu Mint ima podršku za Hrvatski ali po UTF-8 kodnoj stranici pa onda u nazivima mapa ili datoteka nemate naših šumnika(ć,č,š ). Za ovo promjeniti: Izbornik->Postavke->Jezici pa onda kliknite na Instaliraj/ukloni jezike te dodajte Hrvatski -iso88592. Sve druge osim Engleskog USA i GB ja sam obrisao/deinstalirao. Vratite se i postavite Hrvatski-iso88592 i to je to. Primjeni na cijeli sustav.
Pozrav!
Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 09 sij 2015, 15:00
Postao/la Grof
Kako nema?? UTF-8 podržava naše znakove, a promjena kodne stranice u Linuxu s UTF-8 na ISO može biti i pogubna, jer Linux po defaultu koristi UTF-8.
Ne znam koje to datoteke nemaju šumnike? Možda one koje su kreirane iz Windowsa? Pitam, jer nikada u životu svog Linuxa nisam imao ovakav problem s našim znakovima i UTF-8 kodnom stranicom.
Meni uredno sve datoteke na Mintu imaju šumnike po UTF-8... da nije do radnog okruženja? Koji Mint DE koristiš?
[KDE]: yaWP widget - bolja prognoza vremena
Postano: 09 sij 2015, 15:11
Postao/la Grof
Mint već ima predinstalirani widget za praćenje vremena i vremenske prognoze, ali je u odnosu na yaWP slabašan.
yaWP widget nudi mnogo vremenskih opcija i lijepo se prilagođava vašoj temi KDE-a. Podržava i više vremenskih providera, pa si odaberete onog koji po vama nudi najbolju vremensku prognozu.
Koraci:
- Otvorite Software manager i instalirajte paket plasma-widget-yawp

- Nakon instalacije desni klik na desktopu i odabir opcije Add Widgets
- Utipkajte yawp u pretraživaču widgeta koji se pojavio iznad donjeg panela
- Widget odvucite na ekran i otvorite podešavanja.
- U prozoru za podešavanja podesite lokaciju vašeg mjesta, te ostale parametre izgleda i stila.

Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 09 sij 2015, 17:18
Postao/la calisto053
Evo i moj skromni doprios ovoj odličnoj temi...
Ubrzavanje Caja File Managera (Mint MATE) pri pokretanju:
... i zakomentiramo samo prvi redak tako da sve bude:
Xfce nema vlastiti
Users and Groups manager, ali umjesto njega može poslužiti defaultni Gnomeov (nije potrebno instalirati ostale programe i zavisnosti):
Kod: Označi sve
sudo apt-get --no-install-recommends install gnome-system-tools
Network Manager sprema wifi profil u folder:
Kod: Označi sve
/etc/NetworkManager/system-connections/
.
Upravljanje Compizom (NB: Mint 17 i kasniji imaju defaultno instaliran Compiz):
Kod: Označi sve
1) instalacija:
sudo apt-get install compiz compiz-plugins compizconfig-settings-manager
2) omogućiti Window Decoration plugin:
System > Preferences > Window Decoration
3) postaviti Compiz za default:
gsettings set org.mate.session.required-components windowmanager compiz
ili
Dconf Editor > org > mate > desktop > session > required-components > windowmanager > compiz
4) resetiranje Compiza (brisanje profila):
rm -vi ~/.config/compiz-1
5) postaviti Marco za default (potreban logout):
mate-wm-recovery
ili
gsettings reset org.mate.session.required-components windowmanager
ili
Dconf Editor > org > mate > desktop > session > required-components > windowmanager
6) uklanjanje Compiza
sudo apt-get remove compiz compiz-plugins-default compiz-plugins compizconfig-settings-manager
MATE je siromašan vlastitim
screensaverima, ali je moguće natjerati
xscreensaver da normalno proradi. Dovoljno je, primjerice, instalirati
xscreensaver-gl ili neki drugi dodatni paket, otići na lokaciju gdje su spremljeni:
Kod: Označi sve
cd /usr/share/applications/screensavers/
... u Plumi otvoriti jedan od novih
xscreensaver fajlova, npr:
... te posljednji red promijeniti u:
.
Spremiti promjene i novi
screensaver će se pojaviti u postavkama.
Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 09 sij 2015, 18:03
Postao/la bertone
Sad mala kritika Calistu (a i ostalima koji će eventualno postati tweakove).
Grof je lijepo u prvom postu napisao kako misli voditi i moderirati temu (u smislu preglednosti, podjele.. da ne kažem vizualnog identiteta), i onda umjesto da se vodite time da olakšate moderiranje i vodite se principom
jedan post = jedan tweak kako bi se popis u prvom postu mogao lakše i preciznije slagati, uobičajeno autori dodatnih tweakova u jednom postu nabacaju 2 - 3- 5 tweakova koji ničim nisu međusobno povezani i sad pitam ja kako uredno voditi prvi post s popisom brzih linkova na određeni tweak/post
Na kraju, da ne izmišljam toplu vodu, ponovno pročitati što je Grof napisao:
Grof je napisao/la:Ovo je tema u kojoj će se objavljivati korisni tweakovi koji se odnose na Linux Mint 17.x i to na sva njegova radna okruženja.
Zbog urednosti teme, svi tweakovi će se putem moderatora postavljati u ovaj prvi post i to sortirano po slijedećim pravilima:
- Svaki tweak ide u svoj zasebni post - jedan tweak, jedan post
- Poveznice svih tweakova su date u ovom, prvom postu teme
- Svi tweakovi su grupirani - Opći tweakovi koji nemaju veze s radnim okruženjem idu pod poglavlje: Linux Mint: Opće, a tweakovi koji se odnose na određeno okruženje pod poglavlja: Linux Mint: [naziv radnog okruženja] (npr. Linux Mint: KDE)
- Svaki tweak ima svoj naziv i opis + korake, te po potrebi i screenshotove
- Naziv tweaka stavite pod Naslov posta u formi [GRUPA]: Naziv tweaka (vidi primjere gotovih tweakova)
Ovo zadnje su upute za moderatore/administratore da uskoćimo Grofu pomoći oko vođenja teme, no ne možemo to raditi ako se članovi ne drže prvoga

Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 09 sij 2015, 22:41
Postao/la Grof
Točno

Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 10 sij 2015, 17:36
Postao/la binarni
Grof je napisao/la:Kako nema?? UTF-8 podržava naše znakove, a promjena kodne stranice u Linuxu s UTF-8 na ISO može biti i pogubna, jer Linux po defaultu koristi UTF-8.
Ne znam koje to datoteke nemaju šumnike? Možda one koje su kreirane iz Windowsa? Pitam, jer nikada u životu svog Linuxa nisam imao ovakav problem s našim znakovima i UTF-8 kodnom stranicom.
Meni uredno sve datoteke na Mintu imaju šumnike po UTF-8... da nije do radnog okruženja? Koji Mint DE koristiš?
E ovako...Moguće je da se radilo o nekoj datoteci koja je kreirana pod win. Nisam siguran. Ona mi je onako zapala za oko pa rekoh da to ispravim i ispravio sam na gore opisan način. Nije došlo do nikakvih problema nakon promjene na iso kodnu stranicu. Meni se čini ok da i datoteke koje su rađene pod win budu prikazane kako treba.
Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 10 sij 2015, 19:54
Postao/la Grof
Ne znam, meni sve i od win i od Mac i od Linux sustaa ispravno prikazuje s našim znakovima pod defaultnom UTF-8 kodnom stranicom.
Ne bi tu trebalo biti problema!
Re: TOP TEMA: Tweakanje Linux Mint 17.x
Postano: 23 ožu 2015, 08:39
Postao/la Max Bunker
Koliko je dobro ili loše u update manageru označiti da uvjek vjeruje i instalira sigurnosne nadogradnje ?
U pitanju je linux mint 17.1 cinnamon, i te sigurnosne nadogradnje su obično kategorija 4 ili 5 za koje mint kaže da su nestabilne i opasne...