Tux Slave je napisao/la:karibo je napisao/la:Recimo R se kuca sa srednjim prstom lijeve ruke i malim prstom desne na lijevom Shift tasteru.
A da nije lijevi kaziprst?
Po daktilografskim pravilima da. No moje iskustvo mi je dokazalo da je ovako kud i kamo jednostavnije. Pokushat cu objasniti.
Gledano na sliku koja je prikazana bi trebao biti lijevi kaziprst za taster R, ali, tipkovnica (bar njen alfanumerichki dio) nije simetrichno rasporedjena. Vishe naginje desnjacima. Tim hocu da kazem da ni polozaj shaka, a ni laktova nije identichan kod obje ruke. Lakat lijeve ruke je mnogo blize tijelu, dok je lakat desne ruke za blagu nijansu odmaknutiji. To dovodi prste desne ruke u jedan iskosheniji polozaj jer mali prst desne ruke pokiva mnogo vishe tipki. No, bilo kako bilo i lakat lijeve ruke nje priljubljen uz tijelo, jer tijelo pokushava samo po sebi zauzeti shto prirodniji stav. U tom sluchaju se pri kucanju tastera R kaziprstom, dolazi do sudaranja kaziprsta i srednjeg prsta. No, to su samo sada individualne finese. Mozda ce ti zvuchati chudno, ja taster Z (onaj izmedju T i U) pritiskam kaziprstom LIJEVE ruke. Probaj, vidi i necesh se pokajati, jer za razliku od desne, lijeva je kud i kamo rasterecenija od desne, a pri tome morash samo uravnoteziti tijelo tako da lakat lijeve bude isto odmakunt od tijela kao i lakat desne. Ergonomija je chudna stvar, tako i ta neka pravila, pogotovo zato shto se pokushava primijeniti pravilo tipkanja daktilografije sa pisaceg stroja na tipkovnicu, shto je apsurdno. Pogledaj samo koliko je desna strana tipkovnice bogatija za gomilu tastera u odnosu na pisaci stroj. U svakom sluchaju to nije ogromno odstupanje.
Postoji krasan free program Mavis Beacon istina za MS Windows. Ja sam imao verziju 9. Dijelio sam taj CD maximalno. CD u sebi sadrzi i video lekcije ergonomskih polozaja tijela, vjezbe prije i poslije tipkanja (da bi se izbjegle razno razne nezeljene posljedice poput okoshtavanja kichme i upale zglobova shaka). Imao je krasne igrice koje su se mogle korisiti posebno, a nakon svake vjezbe je pushtan dio neke od igara da bi se bolje utvrdila lekcija. Kompletan kurs je bio pokrivem opushtajucom muzichkom podlogom. Svaki korisnik (a to znachi da je vishekorisnichki program) mogao je postaviti sopstvene postavke. Prije pochetka prve lekcije postoji test brzine i tachnosti kojom tipkate. Samo suchelje je napravljeno dosta primamljivo (3D prsti na ekranu koji pritiskaju svijetleci taster koji je u skladu sa textom koji tipkate) i otlanja mogucnost posmatranja sopstvenih prstiju na tipkovnici, shto je i vishe nego pozeljno. Ma fenomenalno neshto. Upravo sam pogleda da postoje i nove verzije istog programa i valjda pokushati potjerati pod Wine da proradi. Ja cu potraziti svoju 9-ku i probat cu.
No... jako, jako, jako je bitno ne gledati tipkovnicu i prste!!! Ne zurite pri uchenju. U pochetku posmatrajte monitor, a onda i to izbjegavajte. Posmatrajte samo text koji prekucavate. Chat je izuzetno dobra vjezbanka, shto implicira da bi trebali vishe da se druzimo u realnom vremenu. Imamo svoj kanal.
Eto.. opet se ja raspisah.
Pozdrav svima