Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

Rescue boot ili slično

29 pro 2007, 13:40

Imam triple boot, Xp-VISTA-Mandriva (iz samo meni znanih razloga :-) ) i radilo super jer je LILO odradio genijalno sam od sebe.
Reinstalirao Mandrivu i LILO negdje nešta pogubio tj. sad imam XP i mandrivu ali VISTE jok.
Nije mi problem napraviti fix boot iz windoza pa da imam XP i VIstu ali to će mi pokarambati LILO tako da neću imati Mandrivu.
E, sad me zanima kad napravim ovo prethodno, kako da uđem u Mandrivu i ponovno složim - pokrenem LILO .
Može li se napraviti neki rescue boot disk za LILO ili Mandrivu.

Re: Rescue boot ili slično

16 sij 2008, 18:04

Ovo ti je najpametnije;instaliraj xp i vistu najprije,onda mandrivu sa grubom.

Re: Rescue boot ili slično

16 sij 2008, 22:54

Ja bih ti preporučio da makneš lilo i iz mandrive instaliraš grub. Neznam naredbu za instalaciju softwarea na mandrivi, ali instlairaj grub i pročitaj man grub-install. Opčenito bi trebala biti naredba grub-install /dev/adbn (a,b i n oznake vrste, poretka diskova i particije). Recimo, meni je grub-install /dev/hda2, ili kada instalriam sa knoppixa (kad zeznem grub u ludim eksperimentima) grub-install --root-directory=/media/hda2 /dev/hda2. Tu jedino postoji štos sa tiem koji ti je disk u BIOS-u postavljen da ti se prvi diže i tako... mal ose poigraj sa ovime. Ima i grub-floppy, ali to je koma.
Odgovori