Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Tema je zaključana

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 16:52

Cooleech je napisao/la:EFI particiju ti je stvorio Win installer, samo je ostavi kakva je, prepoznat će je Mintov installer. Root i home možeš podijelit tipa 40/60 u korist home particije, ali možda je bolje ostaviti sve na jednoj particiji.

bertone je napisao/la:...Windowsi su za instalaciju uzeli (napravili) dvije od četiri primarne particije

Ovo vrijedi samo za MBR particioniran disk, a kod njega je 100% GPT, jer Win11..


Dakle instaliran mint i opet ista stvar treba ga dodati u UEFI jer kad pritisnem F9 dobijem ovo :

slika

mogu ući u mint, zapravo prvo grub onda mogu iz gruba u windows ali po defaultu opet ide u windows..stvorio root i home particiju u korist home

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 17:00

Cooleech je napisao/la:Odkomentirati znači ukloniti # s početka linije jer sve šta je iza # znaka u shellu se smatra komentarom.
Prema prvoj slici sve izgleda uredno, a ova druga mi nije jasna, zašto si editirao 40-custom datoteku? Nisam gledao video, na poslu sam..

Možeš li nam dati ispis naredbi:
Kod:
md5sum /boot/efi/EFI/ubuntu/grubx64.efi

Kod:
md5sum /boot/efi/EFI/BOOT/bootx64.efi

Kod:
md5sum /boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

i
Kod:
efibootmgr


Kod:
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ md5sum /boot/efi/EFI/ubuntu/grubx64.efi
md5sum: /boot/efi/EFI/ubuntu/grubx64.efi: Permission denied
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ sudo md5sum /boot/efi/EFI/ubuntu/grubx64.efi
[sudo] password for nik: 
a1da253696a304dce6b4668b70151c0e  /boot/efi/EFI/ubuntu/grubx64.efi
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ sudo md5sum /boot/efi/EFI/BOOT/bootx64.efi
64349b3622c65f495a99dbf6102496e3  /boot/efi/EFI/BOOT/bootx64.efi
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ sudo md5sum /boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
c8a4b6cb7168e55013f92c12dfdade31  /boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ efibootmgr
BootCurrent: 0001
Timeout: 5 seconds
BootOrder: 2001,0003,0001,3003,2002,2004
Boot0001* ubuntu
Boot0003* Windows Boot Manager
Boot2001* EFI USB Device
Boot3003* Internal Hard Disk or Solid State Disk
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 18:17

exithus lethalis je napisao/la:Dakle instaliran mint i opet ista stvar treba ga dodati u UEFI jer kad pritisnem F9 dobijem ovo :

slika


Jesi li se sjetio probati ući u UEFI i staviti da ti "Ubuntu" bude prvi na popisu dizanja, a Windows drugi? :hmm

PS. Taj "Ubuntu" sa slike ti je zapravo LinuxMint samo što ga UEFI vidi kao Ubuntu jer je on baza za 21.3.

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 18:35

exithus lethalis je napisao/la:
Kod:
a1da253696a304dce6b4668b70151c0e  /boot/efi/EFI/ubuntu/grubx64.efi
64349b3622c65f495a99dbf6102496e3  /boot/efi/EFI/BOOT/bootx64.efi
c8a4b6cb7168e55013f92c12dfdade31  /boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

Sva 3 su ti različita, dakle nisi napravio onaj dio s kopiranjem grubx64.efi datoteke u bootx64.efi

exithus lethalis je napisao/la:
Kod:
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ efibootmgr
BootCurrent: 0001
Timeout: 5 seconds
BootOrder: 2001,0003,0001,3003,2002,2004
Boot0001* ubuntu
Boot0003* Windows Boot Manager
Boot2001* EFI USB Device
Boot3003* Internal Hard Disk or Solid State Disk
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$

Sudeći po ovome, prvi na listi je bootx64.efi s USB diska pa onda Windowsi.. a ako si pročitao na linku koji sam ti dao s Arch Wikia, u nekim laptopima HP forsira boot s putanje /boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi i zato ti ipak pokreće to.
Nisam siguran kako promijeniti da Boot0001 bude prvi, pa onda Boot0003.. možeš uguglat kako se koristi efibootmgr naredba ili jednostavno napravi cp kojeg si preskočio. To s cp naredbom za grubx64.efi i bootx64.efi bi trebalo pomoći jer bootx64.efi datoteka je defaultni boot za UEFI. Dakako, morat ćeš to postavit na prvo misto boot liste unutar BIOS/UEFI postavki (kako sam već napisao 2 puta, pisat će ti ime diska, ne Ubuntu ili Mint) ili naredbom efibootmgr.

Što se tiče ove zadnje slike koju si postao.. Ne treba ga dodavati u UEFI, tu je ali ti ga ne prikazuje jer.. HP.

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 18:59

Ma nemoguće da u UEFI-u pod boot ne prikazuje "Ubuntu", nak napravi sliku tog dijela UEFI-a pa ćemo biti pametniji (barem ja), ovako samo nagađam ko ćorava koka.

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 20:24

exithus lethalis je napisao/la:slika


Na ovoj slici biosa iz tvog prijašnjeg posta imaš stavku "os boot manager". Dali si pokušao kliknuti na nju, čisto da vidiš dali ima dodatnih stavki. Možda je tu baš ono što ti se sugerira cijelo vrijeme????

Također vezano za program "grub-repair" koji ti je instaliran na Mintu, on ima napredne opcije. Moguće je iz njega mijenjati raspored podizanja različitih OS-a. Kod mene na dva diska(Xubuntu, Kubuntu) je moguće. Ovo ne znaći da će to biti moguće i kod tebe(Windovsi) ali možeš pogledati ako onaj prvi prijedlog ne donese rezultate.

Pozz

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 21:11

NoMaam je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:slika


Na ovoj slici biosa iz tvog prijašnjeg posta imaš stavku "os boot manager". Dali si pokušao kliknuti na nju, čisto da vidiš dali ima dodatnih stavki. Možda je tu baš ono što ti se sugerira cijelo vrijeme????

Također vezano za program "grub-repair" koji ti je instaliran na Mintu, on ima napredne opcije. Moguće je iz njega mijenjati raspored podizanja različitih OS-a. Kod mene na dva diska(Xubuntu, Kubuntu) je moguće. Ovo ne znaći da će to biti moguće i kod tebe(Windovsi) ali možeš pogledati ako onaj prvi prijedlog ne donese rezultate.

Pozz


Pa to je poredak boot liste, odnosno koji je prvi bootabilni uređaj..nisam stisnul enter nikad kad je on defaultni kad nema bootabilnog USB-a ..

@Bertone pa mogu poslikati ponovno sliku , to je UEFI poredak..ovo je sve na meniju

@coolech napravit ću opet što si mi predložio, no ne znam zakaj bi radilo ovaj put..al probat ću..a ako idem nešto izgooglat i možda mi se čini na brzinu riješenje mogao bih opet samo zajebat ko prošli put da napravim suprotno da mi je linux defaultni a do windowsa moram kopati..

Pišem ovo s moba pa ne mogu drugačije vas citirati..

Ako Vi ne znate kak ja još manje..

Re: Dual boot problem

03 tra 2024, 22:47

Ako misliš na ovu sliku:

slika

onda pomakni ubuntu na prvo mjesto i spremi sa F10

Ako misliš na ovu sliku:

slika

onda pod OS Boot Manager imaš ispred stavke strelicu što znači da taj izbornik možeš otvoriti i u njemu moraš imati izbor oba OS-a pa opet gurni Ubuntu na prvo mjesto.

Re: Dual boot problem

04 tra 2024, 06:29

exithus lethalis je napisao/la:@cooleEch napravit ću opet što si mi predložio, no ne znam zakaj bi radilo ovaj put..al probat ću..

Tko zna što si sve radio prvi put, ali ovo što sam ti rekao bi MORALO radit.

bertone je napisao/la:Ako misliš na ovu sliku:

slika

onda pod OS Boot Manager imaš ispred stavke strelicu što znači da taj izbornik možeš otvoriti i u njemu moraš imati izbor oba OS-a pa opet gurni Ubuntu na prvo mjesto.


Good catch! Nisam uopće išao za tim. Eto, Bertone je progovorio. :hihi

Re: Dual boot problem

04 tra 2024, 06:54

Cooleech je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:@cooleEch napravit ću opet što si mi predložio, no ne znam zakaj bi radilo ovaj put..al probat ću..

Tko zna što si sve radio prvi put, ali ovo što sam ti rekao bi MORALO radit.

bertone je napisao/la:Ako misliš na ovu sliku:

slika

onda pod OS Boot Manager imaš ispred stavke strelicu što znači da taj izbornik možeš otvoriti i u njemu moraš imati izbor oba OS-a pa opet gurni Ubuntu na prvo mjesto.


Good catch! Nisam uopće išao za tim. Eto, Bertone je progovorio. :hihi


Znao sam da ćeš prigovoriti na E :lulz
Bio je Bertone u pravu
Tema je zaključana