Sada je: 28 tra 2024, 08:26.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Sve sam dodijelio mintu a sad bih htio staviti ubuntu (unity) pa me zanima da li je dovoljno smanjiti sa bootabilnim medijem ali da ne ugrozim LM koji je na njemu :

Kod: Označi sve
nik@nik-HP-250-G8-Notebook-PC:~$ sudo fdisk -l
Disk /dev/nvme0n1: 476,94 GiB, 512110190592 bytes, 1000215216 sectors
Disk model: INTEL SSDPEKNU512GZH                   
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 2AF53952-FC01-4EF2-8CA0-9A81494A7CDF

Device             Start       End   Sectors   Size Type
/dev/nvme0n1p1      2048 976562175 976560128 465,7G Linux filesystem
/dev/nvme0n1p2 976562176 977539071    976896   477M EFI System
/dev/nvme0n1p3 977539072 993163263  15624192   7,5G Linux swap
exithus lethalis
exithus lethalis
U principu - da. Digneš live distru, upogoniš Gparted (ili sličan alat) i smanjiš root particiju (u tvom slučaju to je /dev/nvme0n1p1), a prilikom instalacije označiš EFI particiju (u tvom slučaju to je /dev/nvme0n1p2) i novu root particiju (koja će vjerojatno biti /dev/nvme0n1p4).
To bi trebalo biti to.

Mali hint za, bar meni, jasniji prikaz particija i sličnog; koristi lsblk naredbu kojoj odrediš što da ti prikaže (iako samo lsblk je dovoljno jasno):
Kod: Označi sve
lsblk -o name,type,fssize,fsused,fstype,mountpoint
Privitak/ci
ArchLinuxUSB.png
Zanemari što mi je prva particija NTFS, ovo je na USB stiku, a windoze pre-Win10 nisu znale da USB stik može imat više od jedne particije na sebi.
ArchLinuxUSB.png (20.8 KiB) Pogledano 952 put/a.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:U principu - da. Digneš live distru, upogoniš Gparted (ili sličan alat) i smanjiš root particiju (u tvom slučaju to je /dev/nvme0n1p1), a prilikom instalacije označiš EFI particiju (u tvom slučaju to je /dev/nvme0n1p2) i novu root particiju (koja će vjerojatno biti /dev/nvme0n1p4).
To bi trebalo biti to.

Mali hint za, bar meni, jasniji prikaz particija i sličnog; koristi lsblk naredbu kojoj odrediš što da ti prikaže (iako samo lsblk je dovoljno jasno):
Kod: Označi sve
lsblk -o name,type,fssize,fsused,fstype,mountpoint


Instaliral sam alongside i sad ne mogu uu u Mint, reinstaliral i ponovno ne mogu niti u recovery mode niti s prijašnjim kernelom

slika

slika

Uspio sam u ubuntu napraviti system repair u disk utility..sorry na gnjavaži.
exithus lethalis
exithus lethalis
Ne možeš u Mint iz razloga kojeg smo ti, ako se ne varam, već spominjali u prijašnjim postovima.
Napravi promjenu u konfiguraciji GRUB-a i updateaj ga.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Ne možeš u Mint iz razloga kojeg smo ti, ako se ne varam, već spominjali u prijašnjim postovima.
Napravi promjenu u konfiguraciji GRUB-a i updateaj ga.


Iskreno ne znam i ne sjećam se kako to napraviti, ali ipak hvala, možda kad nađeš vremena mi daš link ili u kratkim crtama objasniš,
Zasad sve dobro funkcionira eto samo još jedno pitanje vezano za ubuntu koji sam skinuo on je LTS i sad kad izađe nova verzija mogu li kroz updater novu verziju instalirati kao i kod minta..?

Hvala
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Ne možeš u Mint iz razloga kojeg smo ti, ako se ne varam, već spominjali u prijašnjim postovima.
Napravi promjenu u konfiguraciji GRUB-a i updateaj ga.


Iskreno ne znam i ne sjećam se kako to napraviti, ali ipak hvala, možda kad nađeš vremena mi daš link ili u kratkim crtama objasniš,
Zasad sve dobro funkcionira eto samo još jedno pitanje vezano za ubuntu koji sam skinuo on je LTS i sad kad izađe nova verzija mogu li kroz updater novu verziju instalirati kao i kod minta..?

Hvala

LTS je preporuka držati do idućeg LTS-a (Ubuntu LTS izlazi svake 2 godine u 4. mjesec). Što se tiče GRUB konfiguracije, trebaš editirati datoteku /etc/default/grub:
#GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

u
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

i zatim pokrenuti update-grub (sve u terminalu uz sudo ovlasti)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.