Sada je: 28 ožu 2024, 09:05.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
JohnDoe je napisao/la:@bertone
Mislim da sam blizu odluke da uzmem T seriju. Nasao sam T560 i T570 prilicno povoljno i u dobrom stanju. Moram jos samo istraziti jer mogu u njih staviti jos jedan ssd kao sto sam napravio u E (cd/dvd tray).


Nemreš staviti drugi HDD/SSD jer nema optike.

U T570 eventualno na mjesto WWAN modema možeš ubaciti m.2 SSD (koji su ujedno i malog kapaciteta), ali su cijene tih diskova takve da se više isplati kupiti normalni od 2TB SSD.

Ako ti je do slaganja svog ThinkPada, onda zadnji normalni model je T440p (ali to ti je premalo jer ti gledaš 15" ThinkPade). Eventualno možeš uzeti i T540p, ali se on puno teže rastavlja od T440p (imam oba trenutno doma pa govorim iz prve ruke), a i nemaš finu ponudu ekrana za njega osim ako u startu ne ubodeš 3K zaslon (a onda uz njega ide i NVidia, pa si u mogućem problamu kao i sa P1 ili P2).
Kod oba je problem što imaju šugavi clickpad (mislim da u mom potpisu imaš sliku otvorenog T540p pa možeš vidjeti taj clickpad) umjesto klasičnog touchpada pa je i to jedna od stavki koju moraš zamijeniti.

EDIT:
Ako ti je bitno (kome nije) imati više diskova u laptopu, onda si ipak ubodi onaj P51 sa početka priče jer ima tri utora za diskove (2x M.2-2280 1x2,5") i četiri za RAM module.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
JohnDoe je napisao/la:@bertone
Mislim da sam blizu odluke da uzmem T seriju. Nasao sam T560 i T570 prilicno povoljno i u dobrom stanju. Moram jos samo istraziti jer mogu u njih staviti jos jedan ssd kao sto sam napravio u E (cd/dvd tray).


Nemreš staviti drugi HDD/SSD jer nema optike.

U T570 eventualno na mjesto WWAN modema možeš ubaciti m.2 SSD (koji su ujedno i malog kapaciteta), ali su cijene tih diskova takve da se više isplati kupiti normalni od 2TB SSD.

Ako ti je do slaganja svog ThinkPada, onda zadnji normalni model je T440p (ali to ti je premalo jer ti gledaš 15" ThinkPade). Eventualno možeš uzeti i T540p, ali se on puno teže rastavlja od T440p (imam oba trenutno doma pa govorim iz prve ruke), a i nemaš finu ponudu ekrana za njega osim ako u startu ne ubodeš 3K zaslon (a onda uz njega ide i NVidia, pa si u mogućem problamu kao i sa P1 ili P2).
Kod oba je problem što imaju šugavi clickpad (mislim da u mom potpisu imaš sliku otvorenog T540p pa možeš vidjeti taj clickpad) umjesto klasičnog touchpada pa je i to jedna od stavki koju moraš zamijeniti.

EDIT:
Ako ti je bitno (kome nije) imati više diskova u laptopu, onda si ipak ubodi onaj P51 sa početka priče jer ima tri utora za diskove (2x M.2-2280 1x2,5") i četiri za RAM module.

Stvar je u tome da volim igrati na sigurno i imati backup. Imam tj. koristim 2 laptopa. Na jednom je dual boot jer jos uvijek trebam Word/Excel a na drugom samo Linux Mint. Plan mi je bio sve rasprodati i uzeti jednu "mrcinu" gdje bi imao dual boot i pokrio sve. Znam da i dual boot zna shebati situaciju ali radim si i backup vaznih stvari i na usb stick i na externi ssd. Da budem iskren, novi laptop mi ne treba ali. jbg. mozemo reci da sam objestan. Uostalom, znas kako kazu ... muskarci ostaju uvijek djeca samo im igracke s vremenom postaju sve skuplje.
U svakom slucaju hvala na savjetima a ako se jos koja ideja pojavi spreman sam i rado cu poslusati.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Ma jednom se živi, uzmi onog pod dva iz prvog posta (Thinkpad P51 - Xeon E3-1535M - 32 GB Ram - 512 ssd = $660) ako ti je još uvijek dostupan pa javi iskustva za tjedan, dva,... mjesec.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ma jednom se živi, uzmi onog pod dva iz prvog posta (Thinkpad P51 - Xeon E3-1535M - 32 GB Ram - 512 ssd = $660) ako ti je još uvijek dostupan pa javi iskustva za tjedan, dva,... mjesec.


Vjerovatno budem tako napravio. Sad imaju jos jednoga ali stalno imaju nove jer su wholesale i imaju veliki promet ali prodaju i komadno. Moram jos provjeriti jel' ima Nvidiu ili Intelovu grafiku.
Hvala anyway.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
P (prije je to bila W serija) serija uvijek ima dodatnu grafičku.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Nije baš da uvijek imaju, evo za sebe sam nedavno tražio novi laptop, ima P modela bez dodatne grafe...

https://psref.lenovo.com/Product/ThinkP ... _Gen_2_AMD

https://psref.lenovo.com/Product/ThinkP ... en_2_Intel

https://psref.lenovo.com/Product/ThinkPad_P15s_Gen_2
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
U pravu si, ali to su "s" modeli, a o njima nismo pričali ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
JohnDoe je napisao/la:
bertone je napisao/la:Ma jednom se živi, uzmi onog pod dva iz prvog posta (Thinkpad P51 - Xeon E3-1535M - 32 GB Ram - 512 ssd = $660) ako ti je još uvijek dostupan pa javi iskustva za tjedan, dva,... mjesec.



Sad se budete smijali, a mozda i ne budete ali uzeo sam used Alienware 17 R5, 17 FHD, Nvidia GTX 1060, Intel i7-8750H, 16 GB RAM, 512 GB SSD. Cijena je bila povoljna i garancija god dana. Uz Nvidiu ima i Intel grafiku i utora za 3 diska. Kad mi ga dostave budem se igrao s njime a ako ne bude radilo kako treba s Linuxom, budem ga dao kceri (gejmerici) da se igra :)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Preuzeo sam laptop. U opisu je trebao biti jedan ssd od 512GB ali je unutra jos jedan hard od 1TB. Oni kazu da je hybrid ali ja to nikako ne mogu skuziti. Sva sreca, Win je instaliran na M.2 tako da sam kupio jos jedan M.2 i na njega instalirao LM. Uspio sam sloziti dual boot i sve radi savrseno (za sada).
Sad se igram s prebacivanjem bookmarka i instaliranjem programa na LM. Htop pokazuje da (kad vrtim yt video i surfam) CPU je iskoristen tek nekoliko posto a RAM 1-2 GB. Nisam strucnjak, cak naprotiv ali taj laptop je zvijer. Kad stignem budem se poigrao sa foto i video editiranjem a kad kcer stigne bude ga nagazila s kojom igrom pa da vidimo sto moze.
Nasao sam ga za $900 (kanadskih) i zaista su tragovi koristenja minimalni a jos uz to imam 30 dana da ga vratim (ako mi se ne svida) i god dana garancije jer je kupljen od offical sellera i, navodono je, certified refurbished by Dell specification.
Hvala svima na pomoci, trudu i ulozenom vremenu.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Neka te dobro (i kćerku) dugo i dobro služi, ako ćete se igrati onda je puno bolji izbor od ThinkPada.
Usput, zadnjih par dana pratim Dedu&Medu i njegove borbe s novim laptopom AMD CPU + NVidia GPU pa baci oko, možda nađeš nešto korisno i poučno.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.