Sada je: 29 ožu 2024, 08:25.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
PezerAFC je napisao/la:ovo zadnje nisam cak shvatio, ja mogu imati instaliran i 7.3 i 7.4 bez da smetaju jedan drugome?


Da, ako želiš, možeš imati paralelno php 5.6, 7.x i 8.x. I ne, na serveru *stvarno* ne želiš imati rolling release distre.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ovo je dobro znati, hvala...
Ma da, mislim cim je uletio posao razmišljao sam o prelasku na stable distro samo nisam bio siguran koji,a dok je funkcioniralo ovako nije mi se dalo rusit, ovo jutros me samo poguralo..
Namjestio sam sve u virtualki, pa cu radit do vikenda tako,a onda za vikend ide bas instalacija...
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Dobar izbor, Mint Cinnamon DE je neki klon između GNOME i KDE, ali distra kao distra je dosta stabilna, manje problema sam imao s Mintom nego Ubuntuom iako je na njemu bazirana.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Nesam školovala, ali ja bi koristio isti OS kao i na produkciji. Ne treba ti neočekivana situacija, tj valjda si takve situacije želiš svesti na goli minimum :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:Nesam školovala, ali ja bi koristio isti OS kao i na produkciji. Ne treba ti neočekivana situacija, tj valjda si takve situacije želiš svesti na goli minimum :)

Onda windows? :hihi

Ovo je neki njihov stari projekt koji su krenuli raditi neki indijci, pa preuzeli neki nasi freelanceri i sad je docekalo mene(mali dio), ima lik koji radi bitno, ja imam dio aplikacije koji moram rijesit..

Sami kod je kaos teski, nema kakvih frameworka nema, templatea za frontend,ajaxa, jquerya, svega sa svime :lulz
Ali zaustaviti ga i sve raditi od nule je ogroman posao, pa je odluceno da cemo nadogradit kako znamo ovo sto nam jos treba..
Mislim zato je vjerojatno i zapalo mene, jer neki ozbiljan i iskusan dev se ne bi htio s ovim drkati, meni je ovo prvi posao i sretan sam sto sam dobio priliku, tako da jbg..
Idemo se čeličiti 8-)
Kasniji projekti uopce ne bi trebali ici u phpu, ali zasad imam zadatak borit se s ovima, a ko zna koji su se OSovi koristili , Windowse koristi ovaj s kojim sad radim, a ovi prije njega mozda i Mac, Linux.. ko ce znati..

Evo danas cijeli dan na Mintu u Virtualki i zadovoljan sam kako se ponasa, a niti jedan bug nisam primjetio dok recimo ovamo su bili cesti neki vizualni bugovi,al jbg ocekivano s obzirom da je uvijek sve "up-to-date"
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.