Sada je: 19 tra 2024, 03:51.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Postovani,


zelio bi pokrenuti Ubuntu u wayland sesiji preko LIVE USB - persistent mode Ubuntu-a(21.10) da testiram podrsku za "fractional scaling". Moj laptop: Asus Zenbook UX410 - 16GB RAM, kombinaran GPU(diskretna Nvidia 940mx i integrirana Intel HD 620), procesor i7.

Uspio sam napraviti bootabilni Ubuntu USB i pokrenuti ga ali Ubuntu se pokrece u x-11 sesiji i na loginu ne nudi promjenu sesije preko kotacica u donjem desnom kutu. Tip trenutne sesije sam zakljucio tako sto sam otvorio "settings" program od Ubuntu i na dnu u kategoriji "about" vidio da koristi "x-11" sesiju. Guglajuci sam nasao da je mozda najbolje diseblati Nvidia diskretnu graficku karticu ako zelim testirati Wayland jer je ona imala ili jos uvijek ima los support za wayland. Za disableat Nvidia graficku karticu to je najlakse iz njihove Nvidia x-settings aplikacije - to sam vec jednom radio na windowsima ali na LIVE Ubuntu nailazim na probleme.

Naime kad odem u "Software and Updates" -> "Addiotional drivers" vidim da je defaultno izabran "Nouveau" driver ali vidim i mogucnost izbora proprietary Nvidia drivera. Nakon sto izaberem proprietary driver, uspjesno se nakon cca 3/4min vrtenja spinnera zamjeni driver na proprietary. Problem je sto kad probam otvoriti "Nvidia x-server settings" da ugasim diskretan GPU dobijem prazne postavke -> vise puta priavljen problem na netu. Vecina postova kaze da driver navodno jos nije ucitan i da treba azurirati "intrd" sliku plus blacklistati "Nouveau" driver da bi "Nvidia x-settings" proradili ali kako sam u LIVE USB modu dobijem gresku prilikom pokusaja update-a intrd slike:

https://superuser.com/questions/1394120/nvidia-x-server-settings-is-displaying-empty-window
sudo update-initramfs -u
#ova kamanda eksplodira sa 'update-initramfs is disabled since running on read-only media.'

Nakon jako puno guglanja nasao sam na korisnika sa identicnim problem(kako updatat ATI driver na LIVE USB-u ali na Debian 11 distribuciji):
https://forums.debian.net/viewtopic.php?p=743801&sid=0bad6c38a49973cd805e72fa0717e67e#p743801
Ali problem je sto dobijem kernel panic error nakon sto pokrenem sekvencu navedenih komandi i neznam sto sam krivo napravio:

Komande koje sam pokrenuo su sljedece:
Kod: Označi sve
# Install some required programs in the persistent file system
apt install kexec-tools wget

# Download and install the newer kernel
wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/l/linux-signed-amd64/linux-image-5.14.0-1-amd64_5.14.6-3_amd64.deb
dpkg -i linux-image-5.14.0-1-amd64_5.14.6-3_amd64.deb

# Rebuild the initramfs
# credits: https://superuser.com/questions/903142/how-to-run-update-initramfs-from-bootable-usb
export kernel_ver='5.14.0-1-amd64'
sudo mkinitramfs -v -o /boot/initrd.img-${kernel_ver} ${kernel_ver}

# use kexec to load in memory new kernel and new initramfs and start them from memory
# note: dont'use the --reuse-cmdline (because override kexec options) and use current kernek parameters (even the initrd, too)
sudo kexec --append="boot=live components persistence" --initrd=/boot/initrd.img-5.14.0-1-amd64 -l /boot/vmlinuz-5.14.0-1-amd64
sudo kexec -e


Mala napomena {kernel_ver} nije ta koja gore pise vec neka druga ali sam u windwozima pa ne mogu provjeriti koja je tocno, uglavnom preko komande uname-a sam dobio pravu verziju kernela koja je na Ubuntu 21.10 LIVE USB-u.

Zapeo sam na kernel panic greski koja se javi nakon naredbe "sudo kexec -e":
Loading essential drivers ... done
Running /scripts/init-premount ... done
Mounting root file system .../init: .: line 280 can't open '/scripts/live': No such file of directory

Uglavnom osim navednih naredbi mislim da bi trebalo napraviti i "persistance" particiju i na njoj u rootu staviti "persistance.info" file sa sadrzajem "/ union" ali to ne znam kako napraviti ispravno. Mozda je to izvor mojih problema ?

Svaka pomoc bi dobro dosla, hrpu sam vremena utrosio guglajuci i isprobavajuci da sintetiziram ovo rijesenje i uopce probam shvatiti sto se desava ali dalje vise neznam.
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Pozdrav, možda bi netko i pomogao da vidi smisao u vašem testu. A zašto ne instalirati ubuntu i nema problema :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
U biti neda mi se raditi hot preparticioniranje jedine particiju sa windowzima na masini kojoj radim ... S druge strane mozda sam nabasao na rijesenje, mislim da nacin na koji Rufus radi LIVE USB je fail. Realno prema onim linknovima koje sam zakacio ovo ne bi trebalo biti tolko kompleksno ali nisam na ti sa Linuxom ... Mislim da sam nabasao na rijesenje problema. Koristio sam Rufus da napravim persistant USB sto vjerovatno nije ok ...

1 rijesenje) https://www.linuxuprising.com/2019/03/c ... -with.html

2. rijesenje) https://unix.stackexchange.com/a/538665
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 16 tra 2012, 14:15
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Ne razumijem zašto idete na fraktalnu promjenu veličine. Svakako imate već usporen OS zato što je live session sporiji od instaliranog OS-a, a još će ga više usporiti skaliranje veličine.
Recimo imam Ubuntu 20.04., fraktalna promjena veličine radi, imam izbor promjena veličine 100, 125,150, 175 i 200%, nadređeni su mi vlasnički driveri za GTX950m.

Može se i na drugačije načine napraviti uvećanje prikaza, ako je to bit. Meni je vizualno grozno kad napravim fraktalnu promjenu veličine, puno ljepše je kad napravim :

1. u postavkama, odete na univerzalni pristup i odaberete "velik tekst".

2. u postavkama, odete na izgled, i tamo si naredite "veličina ikona" (koja vam odgovara).

Nadam se da sam pomogao.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.