Sada je: 16 tra 2024, 05:06.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Definitivno imam puno za nauciti. Krenuvsi od osnova. Hvala Vam obojici.
Btw. Sve sam uspio sloziti. Na ssd su Windowsi a u caddy-u na hdd je Manjaro. U biosu sam postavio Windows Boot Manager za bootanje i sada se kod shut downa ili restart ponude opcije:
Manjaro Linux
Advanced options for Manjaro Linux
Windows Boot Manager (on /dev/sda2)
UEFI Firmware Settings
Zanimljivo da se u Win ne vidi hdd sa Linuxom dok se u Linuxu vidi ssd sa Windowsima a ono sto me najvise iznenadilo i odusevilo da iz Linuxa sve sto radim mogu sejvati u My doc ili Pictures (koji su na Windows ssd-u).... jel' to normalno?
I kad vas vec gnjavim, jel ovo ok ?
https://www.kijiji.ca/v-laptops/mississ ... 1522380984
uz neko skidanje cijene naravno.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
JohnDoe je napisao/la:Definitivno imam puno za nauciti. Krenuvsi od osnova. Hvala Vam obojici.
Btw. Sve sam uspio sloziti. Na ssd su Windowsi a u caddy-u na hdd je Manjaro. U biosu sam postavio Windows Boot Manager za bootanje i sada se kod shut downa ili restart ponude opcije:
Manjaro Linux
Advanced options for Manjaro Linux
Windows Boot Manager (on /dev/sda2)
UEFI Firmware Settings
Zanimljivo da se u Win ne vidi hdd sa Linuxom dok se u Linuxu vidi ssd sa Windowsima a ono sto me najvise iznenadilo i odusevilo da iz Linuxa sve sto radim mogu sejvati u My doc ili Pictures (koji su na Windows ssd-u).... jel' to normalno?
I kad vas vec gnjavim, jel ovo ok ?
https://www.kijiji.ca/v-laptops/mississ ... 1522380984
uz neko skidanje cijene naravno.

Tek onako za dobrodošlicu... i zahvali ovim vrijednim ljudima koji ti pomažu i imaju beskrajno strpljenja sa nama početnicima...
Kod: Označi sve
Manjaro Linux
Advanced options for Manjaro Linux
Windows Boot Manager (on /dev/sda2)
UEFI Firmware Settings
Zadnja izmjena: Optimus; 07 ruj 2020, 21:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ok je što je to zadnji sa 16:10 omjerom ekrana no ako cijenom previše ne odskaču bolji je izbor T520 ili T530 (ako želiš 15" laptop) jer imaju bolje procesore (T510 ima prvu generaciju core procesora),... no da ne pričam, ovdje imaš ok review pa vidi sam odgovara li tvojim potrebama, a kaj se tiče dijelova i održavanja isto je kao i sa svakim drugim T modelom.

Kaj se tiče toga da iz Linuxa vidiš Ntfs particije Windowsa je normalno za Linux, loše za Windows :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
[/quote]
Tek onako za dobrodošlicu... i zahvali ovim vrijednim ljudima koji ti pomažu i imaju beskrajno strpljenja sa nama početnicima...
[/quote]
Naravno da sam zahvalan.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
bertone je napisao/la:Ok je što je to zadnji sa 16:10 omjerom ekrana no ako cijenom previše ne odskaču bolji je izbor T520 ili T530 (ako želiš 15" laptop) jer imaju bolje procesore (T510 ima prvu generaciju core procesora),... no da ne pričam, ovdje imaš ok review pa vidi sam odgovara li tvojim potrebama, a kaj se tiče dijelova i održavanja isto je kao i sa svakim drugim T modelom.

Kaj se tiče toga da iz Linuxa vidiš Ntfs particije Windowsa je normalno za Linux, loše za Windows :-D

Puno, puno hvala :thmb-up
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Može jedno nevezano pitanje,... koliko je sad kod tebe sati?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Može jedno nevezano pitanje,... koliko je sad kod tebe sati?

Moze i vise od jednog :)
Kod mene je sad proslo 5 popodne. 6 sati je razlike izmedu Hr i Toronta.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Hvala, ničemu ne koristi moje pitanje, al me zanimalo :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@john doe

Operativni sustavi su ti nakupine raznih komada softvera. Ekipa koja radi sustav odlučuje koje komade softvera će staviti unutra. To ti je onako krajnje pojednostavljeno.

Za većinu funkcija postoje upravljački programi, tzv drajveri, koji operativnom sistemu omogućuju da u potpunosti iskoristi hardverske komponente i pohranjene softvere.

Da li će operativni sustav vidjeti diskove i particije ti najčešće ovisi o tome da li unutar sistema postoji drajver koji omogućava tom sistemu da vidi i koristi particije da određenim datotečnim sustavom.

Taj drajver su mogli ubaciti razvijatelji sistema ( tvorci Windowsa ili Linuxa ) a možeš i ti naknadno dodati taj drajver.

Ako sutra u Linux kernelu izostane podrška za ntfs, Linux nebude vidio particije od Windowsa. Isto tako ako netko sutra odluči da sastavni dio Windowsa bude i podrška za ext ( btrfs, ...) onda bi i Windows vidio Linux particije. No i ti kao korisnik možeš instaliirati drajver.

Ima tu još sitnica, npr os može nastojati onemogućiti pisanje po sistemskoj particije i sl, ali to je već priča za sebe.


@bertone

Pa di si kompa... Nisam zakomplicirao, čovjek jednostavno nezna da za os treba loader, da jedan loader može pokretati gomilu sistema ( gpt vs mbr ograničenja... ), ili da svaki od može imati svoj loader ....

Neznam kako bi vozio auto bez da zna propise te osnove tehnika kako upaliti auto, kako zakočiti... Svi smo svjesni da ogromna većina korisnika nezna ništa oko toga, no njima to i netreba jer oni samo upale i rade a sve ostalo im je netko drugi namjestio ( već u tvornici, OEM, ili im je to netko doma poštelo ) . No ovdje čovjek pokazuje volju za daleko više od "upali i vozi" i mislim da bi prvenstveno za njega bilo dobro da odvoji par sati i malo pročita o tome.

Neznam da li se sjećaš koliko sam ja lutao na početku mog Linux puta ? No zahvaljujući strpljenju ljudi sa ovog i sličnih okupljališta i uz prave smjernice , malo po malo sam složio mozaik i shvatio shemu kako to zapravo radi ( bar do one dubine koja je meni potrebna da sebi i drugima mogu instalirati i održavati sisteme i manje mreže ). Dođe mi da se samokaznim kad se sjetim koliko sam nekad griješio u svezi kde-a, koliko smo imali jalovih rasprava i sl... No eto, čovjek uči dok je živ...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
@Bunker
Stvar je u tome da vecina trazi neki shortcut u svemu. Barem ja priznajem da sam jedan od njih. Naravno da je dobro biti upucen u nesto od samih osnova i onda je i nadogradnja na takvo znanje kvalitetnija.
Ja sam jedan od onih koji znaju od dosta toga po malo. Znam da je to povrsno ali jbg.
Kad mi je trebao website za posao, imao sam sporu (s poslom) zimu i napravio si website u Frontpage-u. Kasnije sam se igrao u Dreamweaveru ali ga nikad nisam skuzio. Jel' mozes zamisliti kako mi je bilo to tesko odraditi? Naci web hosting, uploadati sve i onda odrzavati tj. popravljati. Pojma nisam imao u sto se upustam. Posudio sam u knjiznici one knjige For dummies i pokusavao. Tad jos i nije bilo toliko online tutoriala kao sto ih ima sada. A i Carnet je bio spor :) Onda mi se rodilo dijete pa sam kupio kameru i krenuo uciti obradu videa. Skinuo sam Pinnacle studio i udri. Kako mi je fotografija hobi pokusao sam savladati Photoshop i Corel Photopaint. Za dio posla mi je trebao Word i Excel pa sam i tu naucio osnove. A naravno muzika je bila aktualna pa sam skidao s Limewirea i przio Nerom mp3ice. Onda przio hrpu crtica iz videoteka na DVD-e gdje je isto trebalo zaobici zastitu da se isti sprze. Da ne velim da imam legalne samo Windowse koji su dosli s kupljenim racunalom. Dakle i s torentima sam se igrao. Vjerovatno ima jos toga ali se ne mogu sjetiti.
Zelim reci da sam isao na jako siroko i da je jednostavno bilo nemoguce ici u dubinu svake od tih tema. Barem meni jer moj posao nema bas nikakvu poveznicu sa kompjuterima, programiranjem, web developingom i sl.
To sto sam promjenio stari hdd sa novim, instalirao OS pa nabavio caddy i stavio Linux na drugi disk i sve slozio da radi za mene je puno i ja sam zadovoljan s time. Naravno da bi vi, koji kuzite Linux, Windows i uopce kako sve funkcionira ispod haube, sve to poslozili brze, bolje, kvalitetnije i podesili sve da radi ko urica. Ali jbg. za mene je ovo jedna mala pobjeda i ucim, ucim stalno i koliko god mogu. Prije 3 mjeseca sam se prvi put susreo s Linuxom. Instalirao sam Linux Mint. Sad sam instalirao Manjaro jer mi se cinila interesantna distra. Daklem ... svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem :)
I naravno da sam zahvalan svima ovdje na pomoci jer vjerujem da vam se ponekad kosa digne na glavi kad noob kao ja postavi neko glupo pitanje. Zapravo, vjerujem da je vecina tih pitanja priglupih :)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.