Sada je: 29 ožu 2024, 06:22.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Nakon 3 mjeseca koristenja Linux-a morampriznati da nisam puno naucio o njemu i mnogim njegovim mogucnostima ali mi se jako svida njegova stabilnost i brzina. Instalirao sam Linux Mint 19.3 na prastari laptop i isti radi brze, bolje i pozdanije nego Windowsi na puno novijem, boljem i jacem laptopu. Kako mi cesto za posao treba Photoshop i Office a nisam se dobro snasao u Gimp-u i Libre Office prisiljen sam se prebaciti na drugi lap s Windowsima kad su mi potrebni gore spomenuti programi.
Da izbjegnem rad na 2 laptopa i sve imam na jednom mislio sam da na noviji laptop instaliram oba OS-a ali trebam vas savjet.
Koliko sam shvatio imam dvije opcije. Dual boot i virtual machine. VM mi se vise svida jer switchanje izmedu OS-a je brze i jednostavnije dok dual boot zahtjeva restartanje. Zanima me da li Windowsi koji bi bili na VM moraju biti hmm legalni kao i PS i Office jer iste nemam? Mislim, nemam s licencom. Imam one druge :) ali nisam siguran da li ih mogu instalirati u VM. Dalje, ako sam dobro shvatio, imam sherani folder gdje sejvam sve sto sam napravio u PS ili Office-u i mogu te fajlove koristiti u Linux-u?
Ne znam da li sam dobro objasnio sto zelim napraviti ali vjerujem da ste shvatili. Molio bih vase savjete jer nisam tj. daleko sam od PC maga pa tako trazim jednostavnija rjesenja koja mogu sam odraditi.
Hvala vam svima unaprijed.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Svako rješenje ima svojih prednosti i mana:

- dual boot ti omogućuje dobru iskoristivost hardvera od oba sistema. Windowsi ti ponekad prilikom nadogradnje onemoguće loading Linuxa tako da ćeš tada morati to ručno popravljati.

-virtualna mašina ti dijeli hardverske resurse i ako nije jači hardver se sve to uspori i šteka... Ako ti krepa glavni os, onda nemreš niti do virtualnog os-a, pa ti vidi koliko ti je bitno da su odvojeni...

Netrebaju ti nikakvi lijevi Windowsi jer Microsoft zasada tolerira download instalacijskog fajla te instalaciju i korištenje bez ikakvog key-a ili aktivacije.

Office365 možeš koristiti free u online verziji ili da iskoristiš mogućnost po kojoj svaki školarac ima pravo instalirati na 5 uređaja...

Ali to ti je sve lutanje i napikavanje. Bolje nauči koristiti gimp i libreoffice i Google docs tako da nisi ovisan o sistemu ili uređaju. Sve je manje radnji koje nemožeš obaviti sa moba ili tableta.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Koji laptop imaš (proizvođač, model)?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Koji laptop imaš (proizvođač, model)?

Imam dvije opcije.
Jedna je Lenovo ThinkPad Edge E545 a druga Acer Aspire ES15. Mislim da je Acer noviji i s jacom konfiguracijom.
Btw. vjerovatno bi stavio ssd umjesto hdd.
I jos jedno pitanje. WineHQ ... jel bi mozda s time mogao dobiti to sto zelim?
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Nisam nikada koristio virtualne mašine i Wine, ali pouzdano znam da dual boot radi savršeno. Kao što je kolega rekao, kod virtualki, ako ti rikne nešto na Linuxu, izgubio si i Windowse. U dual boot-u iz Linuxa uvijek možeš pristupiti fajlovima (dokumentima i slikama) koji se nalaze na Windowsima.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Google docs možda umjesto office?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ovaj ThinkPad Edge ima AMD A-6 APU (CPU)? Koji je CPU u Aceru?

Ako hoćeš sigurno i sa što manje potencijalnih problema u istom laptopu imati Windows i Linux najbolje rješenje je nabaviti 2nd HDD Caddy (na linku je primjer za Lenovo) jer ti oba laptopa imaju optiku. Jedino što moraš paziti pri kupnji je debljina, odnosno mislim da ti Acer ima optiku visine 9,7 mm, dok Lenovo (u to sam siguran) ugrađuje optiku visine 12,7 mm, pa prema debljini optike trebaš kupiti HDD caddy.

Razliku u visini između 12,7 optike i originalnog 9,5 mm Lenovo caddya možeš vidjeti na slici ispod:
slika

Ubacivanjem caddy-a ćeš dobiti mogućnost ugradnje dva diska u laptop pa će na svaki ići drugi OS (koji kuda tebi na volju).

U takvoj kombinaciji će ti naravno trebati još jedan disk no spomenuo si da planiraš ubaciti SSD tako da jedan OS ide na njega (u laptop na mjesto diska), dok drugi OS ide na postojeći disk kojeg imaš u laptopu i kojeg ćeš staviti u HDD caddy.

I da, za Lenovo bi vjerojatno lakše našao caddy za model koji imaš nego za Acer, no uvijek možeš kupiti univerzalni caddy i prebaciti na njega masku sa optike (za primjer, ja sam nekidan naručio caddy za T420 koji ima masku i bravicu za zaključavanje baš za taj model tak oda neću imati potrebe bilo što prebacivati s optike na caddy, a cijena je kikiriki :) )
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bio sam upravo kod lokalnog Kineza da ga pitam za caddy za Acera. Nema ga, trebam ga naruciti online ali kad je otvorio lap vidjeli smo da je baterija u banani i sva je nabubrila. Surfajuci na brzinu to je jos dodatnig 50ak dolara.
Sad sam napravio screenshots od Acera i Lenova i mozda je bolja opcija to sve napraviti na Lenovu. Sto vi predlazete?
Ispricavam se na losim fotkama ali vidi se ono sto treba.

slika

slika
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
shrike je napisao/la:Google docs možda umjesto office?

Ma ok je Google docs ali radi se o izdanim racunima, ponudama, nekim financijskim statistikama za koje ne bi volio da su negdje online i eventualno dostupne nekome.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Prvo, ako ti je baterija nabubrila vadi je odmah van i dalje radi sa laptopom na punjaču jer nabubrena baterija vodi samo do toga da (češće) potrga donji poklopac ili matičnu ploču i (rjeđe) da se samo zapali, a onda su posljedice ovisne o tome kad se to dogodilo, odnosno koliki će biti požar.

Drugo, kad sam pitao da li Lenovo ima AMD APU, pitao sam iz razloga da nam kažeš kako se APU ponaša u radu pod Linuxom,... ako ovaj u Lenovu radi ok i zadovoljan si njime, nastavi ga koristiti uz eventualni predloženi upgrade u vidu caddy-a (ne znam kakva je kvaliteta Acera, ali je Lenovo vjerojatno ipak bolje složen i ima bolju tipkovnicu).

I treće (da sam ja u tvojoj situaciji), prodao bih oba laptopa takvi kakvi jesu, dodao još koju kunu, dolar, euro i kupio neki rabljeni ThinkPad iz T serije ili W/P ako ti treba mobilna radna stanica sa Intel CPU-om.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.