Sada je: 16 svi 2024, 06:43.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
vexzvex je napisao/la:Ipak, fotke današnje ažuracije... zašto Update manager predlaže instalaciju "ffmpeg extra codecs for Chromum browser," bez obzira na to što ga nemam instalirano?
Provjerom u Synapticu, vidim da je stavka "chromium-codecs-ffmpeg-extra" označena ikonom "Installed (upgradable...)"

Imaš instalirano.
Znači li to da Chromium i Firefox koriste zajednički repozitorij za te kodeke na Ubuntu? Je li moguće da je to izvor problema u radu sa Firefoxom na Dell laptopu?

Zašto to misliš? Kako vidim firefox dolazi iz "main" a chromium i ffmpeg iz "universe" repoa. ne vidim nigdje da firefox uopće koristi taj ffmpeg paket.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
vexzvex je napisao/la:Ipak, fotke današnje ažuracije... zašto Update manager predlaže instalaciju "ffmpeg extra codecs for Chromum browser," bez obzira na to što ga nemam instalirano?
Provjerom u Synapticu, vidim da je stavka "chromium-codecs-ffmpeg-extra" označena ikonom "Installed (upgradable...)"

Imaš instalirano.
Znači li to da Chromium i Firefox koriste zajednički repozitorij za te kodeke na Ubuntu? Je li moguće da je to izvor problema u radu sa Firefoxom na Dell laptopu?

Zašto to misliš? Kako vidim firefox dolazi iz "main" a chromium i ffmpeg iz "universe" repoa. ne vidim nigdje da firefox uopće koristi taj ffmpeg paket.


@jurastublic, zahvaljujem Vam na odgovoru i ispričavam se na kašnjenju. Uvjeravam Vas da nemam istaliran Chromium, niti sam ga na Lenovo laptopu ikada instalirao, jer za to nije bilo potrebe (što potvrđuje prethodni tekst...)

https://imgur.com/Zcx3ask

Pretpostavljam, nisam siguran, još sam novi u svijetu GNU/Linuxa i moje je znanje slabo.

Lp!
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
vexzvex je napisao/la:@jurastublic, zahvaljujem Vam na odgovoru i ispričavam se na kašnjenju. Uvjeravam Vas da nemam istaliran Chromium, niti sam ga na Lenovo laptopu ikada instalirao, jer za to nije bilo potrebe (što potvrđuje prethodni tekst...)
Lp!

vexzvex je napisao/la:zašto Update manager predlaže instalaciju "ffmpeg extra codecs for Chromum browser," bez obzira na to što ga nemam instalirano?

Ono ga sam shvatio kao "ffmpeg extra codecs" a ne kao Chromium. Taj paket kodeka je instaliran i zato se ažurira. Vjerojatno neka druga instalirana aplikacija koristi taj paket - ne mora biti Chromium. Evo ja sam provjerio kod sebe i taj paket koristi i Opera:
Kod: Označi sve
jurastublic@mint17xfce ~ $ apt-cache rdepends chromium-codecs-ffmpeg-extra
chromium-codecs-ffmpeg-extra
Reverse Depends:
  opera-stable
  opera-developer
  opera-beta
  chromium-codecs-ffmpeg-extra-dbg
  chromium-codecs-ffmpeg
  chromium-codecs-ffmpeg
 |chromium-browser
  ubuntu-restricted-addons
  kubuntu-restricted-addons
  chromium-codecs-ffmpeg-extra-dbg
  chromium-codecs-ffmpeg
  chromium-codecs-ffmpeg
 |chromium-browser

Onom prvom linijom (apt-cache rdepends chromium-codecs-ffmpeg-extra) možeš i sam provjeriti koji to paketi ovise o tom "ffmpeg-u".
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ekipa, danas sam ažurirao sustav na Lenovo laptopu, koliko vidim izašao je novi Firefox Quantum, 57.0... ažurirat ću i Dell laptop, pa javim rezultate. Sve se nadam, možda se problem riješi sam od sebe instalacijom Quantuma hhh...

Lp!
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
Unesi u ff: about:config
pretragom pronađi ipv6 i onemogući ga (dvoklikom).
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:Unesi u ff: about:config
pretragom pronađi ipv6 i onemogući ga (dvoklikom).


@vision, hvala Vam na odgovoru

https://imgur.com/aeB7VcN

Molio bih Vas konkretnije objašnjenje, koji ipv6 konkretno treba omogućiti na fotki?

Lp!
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
Samo prvi, a možeš i zadnji, pa ugasi FF i ponovo ga pokreni pa vidi ima li razlike.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Ekipa, nakon deaktivacije ipv6...

https://imgur.com/ikGTKha

I ponovnog pokretanja Firefoxa, nema nikakve razlike u radu na Fejs i YT sajtovima. Predlažem da ovu temu označimo riješenom, jedino ako netko nema još koji prijedlog.

***Zaključak***

Kod kupnje računala, pazite što kupujete, tj. sa kojim performansama. Čini se da sam ja fulao kod odabira mog Dell laptopa s Intel pentium procesorom, čija je brzina radnog takta po jezgri 500 MHz i bez obzira što ih je četiri, rad na Dell laptopu (2015.) nemjerljivo je neugodniji i lošiji nego na Lenovo laptopu sa Core procesorom (2008.)

Ukoliko netko nema još koji prijedlog, svima vam zahvaljujem na susretljivosti i spremnosti na pomoć!

Lp do iduće teme!
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.