Sada je: 18 tra 2024, 21:20.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav
eo mene opet :-D

Za pocetak nacuo sam/procitao negdje da je moguce instalirati vise linux distribucija koje koriste jednu /home putanju-particiju

Sad me zanima kako natjerati novu distribuciju prilikom instalacije da koristi vec prije kreiranu /home koju vec koristi druga distribucija ali da ju ne formatira?

ili pak netreba nista specijalno raditi prilikom instalacije vec ju distra nakon instalacije sama prepozna kao "vlastitu" /home?

i ako imate jos stogod bitno za reci o ovoj temi sto nije pokriveno pitanjima!

Hvala
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
Postovi: 61
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME
Normalno je da više distri (multiboot) koristi zajedničku /home particiju. Na taj način ti uvijek ostaju sačuvani tvoji korisnički podaci, a distre se mijenjanju (eksperimenti, neuspješni eksperimenti, nadogradnje, reformatiranje i sl.). Pri paljenju PC-a sam odabereš koju ćeš pokrenuti.

VAŽNO:
1.) Na praznom prostoru, koji planiraš koristiti, obriši postojeće particije i kreiraj jednu proširenu (extended). Unutar nje kreiraj pojedinačne (npr. root, home, swap). Zadani datotečni sustav je ext4.
2.) Svaka distra mora imati vlastitu (čitaj: odvojenu) / (root) particiju. Tu će se instalirati, imati vlastite kernele, pakete i ostalo. Kreiraj particiju od najmanje 10 GB, tijekom instalacije je odaberi i označi kao / (root) i formatiraj (zadani format je ext4).
3.) Kreiraj veliku particiju koja će ti služiti kao /home. Prilikom instalacije različitih distri ovu particiju samo odabereš i označiš kao /home. Ne smiješ odabrati format!
4.) Swap ti nije potrebam ako imaš 4 GB RAM- ili više i ne planiraš koristiti suspend/hibernate/sleep.

Važan savjet: ako želiš da različite distre dijele isti /home, kod instalacije i stvaranja prvog korisničkog na svima kreiraj isto ime i lozinku! U suprotnom dolazi do problema u korisničkim pravima pa nećeš moći pristupiti vlastitim datotekama.
Kod: Označi sve
Npr.:
korisnik: JANKO
lozinka: jankec
... na SVIM instaliranim distrama - Mint, Ubuntu, Debian, Suse i sl.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
I mene zanima Jankovo pitanje:
Zanima me trebam li za svaku distribuciju napraviti /boot za svaku distru ili je dovoljno napraviti jednu ovecu koju cu moci iskoristiti kao /boot prilikom instalacije druge distrre ili pak jednu fat32 particiju na pocetku diska gdje ce biti GRUB loader za sve distre s tog dika?

Te me zanima poredak putanja ide li prvo / ili /boot te swap?
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
@calisto

Zasto prosirene particije ? ....gpt....

I sa swapom treba dobro razmisliti, otkako je ubuntu uveo defaultno swap file...

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Zasto prosirene particije ? ....gpt....

Zato što ne znamo ima li UEFI ili klasničan BIOS, kao ni veličinu blokova. Mnogo važnije od toga, JANKO nije naveo ima li već instaliran windows na tom disku ili nema. Primarna particija je nositeljica OS-a (windows), dok linux može instalirati na bilo koju particiju unutar proširene.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Da...Janko nam nije dao dovoljno podataka pa da si jos nekaj nenarusi ako mu krivo savjetujemo.

Općenito, gpt nije uvjetovan uefiem, doma imam gpt hdd na ploci iz 2001 god...a gptom preskacem mbr ogranicenje na 4 primarne particije....

Ako i druge distre krenu putem ubunta, swap particija bu nepotrebna.

Ako ipak na Janko ima uefi i goren win10, e onda mora sam odluciti da li će koristiti win efi particiju ili će kreirati novu efi za linux. Mi mu mozemo objasniti prednosti i mane oba rjesenja te ga upozoriti na ubuntu-mint bug glede efi particije u korelaciji sa win10.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Da...Janko nam nije dao dovoljno podataka pa da si jos nekaj nenarusi ako mu krivo savjetujemo.

Općenito, gpt nije uvjetovan uefiem, doma imam gpt hdd na ploci iz 2001 god...a gptom preskacem mbr ogranicenje na 4 primarne particije....

Ako i druge distre krenu putem ubunta, swap particija bu nepotrebna.


Swap particija je i ovako manje više nepotrebna bilo kome tko ima 8 ili više GB RAMa.

Ako ipak na Janko ima uefi i goren win10, e onda mora sam odluciti da li će koristiti win efi particiju ili će kreirati novu efi za linux. Mi mu mozemo objasniti prednosti i mane oba rjesenja te ga upozoriti na ubuntu-mint bug glede efi particije u korelaciji sa win10.


Koji točno bug? Ja sam u zadnjih godinu dana 500 puta instalirao *buntu na sustav sa predinstaliranim Windowsima 10 i njihovom efi particijom bez ikakvih problema. Kada sam dodao SSD opet su Windowsi 10 napravili svoju efi particiju i svi *buntu mi rade bez problema kao i Arch Linux, Antergos, Manjaro i svi ostali koje sam instalirao.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Hvala na ogovorima i da nisam naveo sve relevantne podatke :/

Imam interni hdd 500gb ispadne 466gb jer nije isto metricki i racunalni GB, sa instaliranim win 8.1
takodjer bios je uefi.

taj externi disk 180 gb mislio sam napraviti kao gpt i na njemu napraviti jednu /home particiju te instalirati vise liinux distri fedora, opensuse, debian itd... dok se ne usrecim sa nekom ali neovisno o win 8.1 osu na internom hdd-u.
tako da se linux distribucije mogu mogu boot-ati sa tog externog hdda na bilo kojem laptopu ili stolnom racunalu a ne samo na ovom preko kojeg sam i instalirao te distre.
Zadnja izmjena: JANKO; 15 svi 2017, 19:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
Postovi: 61
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME
Bug u linux mintu:ne možeš mu zadati da stavi butlouder na npr. neku novostvorenu uefi particiju,uvijek ga stavi na onu od windowsa.Bile su i rasprave na mint forumu.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:Bug u linux mintu:ne možeš mu zadati da stavi butlouder na npr. neku novostvorenu uefi particiju,uvijek ga stavi na onu od windowsa.Bile su i rasprave na mint forumu.


Ubuntu nema taj bug barem kod mene, mogu u drop down meniju odabrati koju god hoću particiju, Bunker je napisao Ubuntu-Mint zato sam tražio objašnjenje, jer ja na *buntu distribucijama nisam na to naišao.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.