Sada je: 13 svi 2024, 09:55.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav!
Instalirao sam TrisQuel 7.0.
Tastatura mi je na hrvatskom.Kako da podesim kad mi se ukaže potreba da prebacim na engleski?
Pokušavao sam nisam uspio.
*******************************
Drugi problem,kako da ažuriram veb preglednik?Ovaj što sam imao već instaliran vjerovatno je zastario.Pokušavao sam FirefoX instalirati (sa sajta dovnload)nisam uspio.
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
1. Zašto TrisQuel pored toliko provjerenih i uhodanih distribucija kao što je Mint ili Ubuntu (XUbuntu).
2. Mora postojati nešto u "system settings" ili "postavke sustava" ili "tipkovnica". Glavni menu, postavke, jezik, layout... Tu malo pogledaj. Ne znam, niti ne poznajem nekog tko koristi TrisQuel da ti tu pomogne.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6162
Moderator
Postovi: 6162
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 228 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Khm, Vl@do.. Khm.

Dakle, terminal i kucaš;
setxkbmap hr
ili
setxkbmap us

Nadogradnju ne radiš ka na window$ima. Upogoni ili softverski centar ili opet terminal i kucaj;
sudo apt-get install štagodveć (mislim da je za firefox dovoljno upisati samo firefox umisto ovog štagodveć, dakako).
Ukucaj svoj password (nećeš vidit ukucano) i to je to.
ALI, kako je Trisquel "čista" distra (nema non-free pakete) možda niti nemaš paket za firefox. U tom slučaju ćeš morat potražit dodatni repo aka PPA.

I, za kraj, pripazi na velika tj. mala slova, linuxu je to velika razlika. Sve naredbe se pišu isključivo malim slovima.
Dec it.

Over 'n' out. :-D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6769
Moderator
Postovi: 6769
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 356 puta
Primio/la zahvalu: 419 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pozdrav i tebi :bok

Trisquel je OK distribucija ako na PC-u/laptopu želiš imati isključivo slobodni softver i zbog toga na uobičajeni način ne možeš instalirati FF.
Baci oko na recenziju Trisquela pa dalje sam odluči da li je to distribucija za tebe ili ne.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Nemoj instalirati paket sa web stranice jer onda nema ažuriranja. Bolje dodati ubuntuov ppa repozitorij:
Kod: Označi sve
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox


I makni taj stari zadani preglednik (izgleda da se zove "abrowser"):
Kod: Označi sve
sudo apt-get remove abrowser


Trisquelovci pišu da nemaju firefox zbog ograničenja oko brandinga pa izdaju svoju verziju firefoxa zvanu abrowser, međutim ta puno zaostaje (34 naspram 50).

BTW. debian će svoj Iceweasel (patchirani firefox) preimenovati u Firefox nagodinu jer su procijenili da je Mozilla smanjila ograničenja zadnjih godina a Mozilla se slaže da debian patchevi ne unose pretjerane promjene u firefox. To vrijedi samo za Debian (Ubuntu i nema svoju slobodnu inačicu).
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Vrtim u krug sedmicu i neki od Linuksa,s vremena na vrijeme.Sinoć sam uklonio sedmicu i instalirao ovaj Linuks.Ovaj sam koristio ali mini verziju live.Juče sam ovu full skinuo.A inače ovaj mi se dopada zato što odmah otkrije ViFi.Koristio sam Fedoru ona isto otkrije odmah ViFi,ali mi laptop jednostavno na njoj zamrzne,zakoči jednostavno neće da radi.Ubuntu sam jednom krenuo instalirati i kako sam vidio ne otkriva odmah ViFi treba se cimati mnogo oko toga da se podesi.Barem se meni tako čini.Narezaću Ubuntu pa ću opet probati.Mint nisam nikad koristio.
Zanima me koji LINUKS odmah otkrije ViFi i da se ne smaram oko toga.Ovaj odmah otkrije mreže nađem svoju i samo ukucam k.ime i lozinku i sve je OK.
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
jurastublic je napisao/la:Trisquelovci pišu da nemaju firefox zbog ograničenja oko brandinga pa izdaju svoju verziju firefoxa zvanu abrowser, međutim ta puno zaostaje (34 naspram 50).

Trisquel Flidas (Alpha) ima: abrowser^50.0+build2-0ubuntu0.16.04.2+8.0trisquel47 , dok ostali imaju 38 ... - ali ovdje o tome nije riječ.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Ništa ostaću do daljnjeg na ovom Linuksu.Sedmice mi je već preko glave:-).Ne znam zašto je na distrovatch-u na 76 mjestu ovaj Linuks?Imao sam na DVD Ubuntu 15.10 krenuo sa instalacijom ne otkriva mrežu!!A mislim da je rangiran 2-3,i sad se trebam cimat cijeli dan dok naštelim WiFi:-).
Imao neki srbijanski na DVD TriOS kucam slova ono pokazuje brojeve,kucam brojeve ono pokazuje slova:-)ludilo!!Skinem neki Debian od oko 250MB,isto ne otkriva automatski mrežu.Treba ručno podešavati,a i on pri vrhu rangiran!Imao neki PupY isto problem ne otkriva mrežu takođe treba ručno podešavati!
U gore navedenim odgovorima u vezi terminala,kopiram-zalijepim lupim ENTER ne reaguje,u čemu je problem??Čini mi se tako se radi na Ubuntu terminalu.
Kad bi riješio problem tastature i boljeg web preglednika bilo bi OK.Ovaj post kucam sa Libre Office writer,pa kad mi žatreba neki "poseban"znak klik na:umetni-posebni znak.Zato sam kontao da imam englesku tastaturu na hrvatskoj nema:@,W,X,Y,itd.ovako je malo smaranje.
Ovaj mi je favorit zbog automatskog otkrivanja mreže i jednostavnosti instaliranja!!
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 srp 2015, 14:48
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Trisquel 7.0
Naredba setxkbmap us ili koji god layout želiš imat NE IZBACUJE išta ako se izvrši uredno. Dakle, samo nakon toga provaš tipkat. Preciziraj što ti točno ne radi ako ti nešto drugo ne radi. I, na hrvatskoj tipkovnici imaš sve znakove ali ne na istom mistu kao na us layoutu. Npr, znak @ se dobije kombinacijom tipki AltGR + v ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6769
Moderator
Postovi: 6769
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 356 puta
Primio/la zahvalu: 419 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
@MarinLin - pročitaj recenziju koju ti je bertone već preporučio, puno toga će ti biti jasnije.
Malo se poigraj s Trisquelom da pohvataš osnove, pa možda ga i ponovno instaliraj ako si negdje zapeo (pa i da malo ponoviš gradivo). Ipak, znaj da on ima svojh ograničenja. Zato dugoročnije razmisli o Mintu. Na našem portalu i forumu ćeš naći sve upute koje ti trebaju.

Edit by Cooleech (falio znak = na URL-u)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.