Sada je: 27 tra 2024, 12:13.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pomagajte ljudi.Imam mint13, 64bit, xfce friško instaliran.Par dana nakon instalacije smanji mi se zauzetost diska sa 13.8 na 13.2 GB?
Otkrijem da mi nešto izbriše podatke baš u /var/cache/apt/archives. Napravim ja ponovo čistu instalaciju, nakon par dana opet isto!
Nije ovdje pokretana naredba npr. sudo apt-get clean,ni neka slična.Zanimljivo obriše samo dio skinutih paketa, dakle od poč. 1.2 GB u apt do otp. 700 MB: vidim da je izbrisalo pola deb datoteka, a pola ne, nemam pojma po kojem ključu. Ovako nešto još nisam vidio.Zna li itko što je ovo?
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:Pomagajte ljudi.Imam mint13, 64bit, xfce friško instaliran.Par dana nakon instalacije smanji mi se zauzetost diska sa 13.8 na 13.2 GB?
Otkrijem da mi nešto izbriše podatke baš u /var/cache/apt/archives. Napravim ja ponovo čistu instalaciju, nakon par dana opet isto!
Nije ovdje pokretana naredba npr. sudo apt-get clean,ni neka slična.Zanimljivo obriše samo dio skinutih paketa, dakle od poč. 1.2 GB u apt do otp. 700 MB: vidim da je izbrisalo pola deb datoteka, a pola ne, nemam pojma po kojem ključu. Ovako nešto još nisam vidio.Zna li itko što je ovo?


smanji mi se zauzetost diska sa 13.8 na 13.2 GB

Šta ovo znači?

Otkrijem da mi nešto izbriše podatke
I kakve veze ovo ima s onim gore?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
ček, ako sam te dobro shvatio tebi se poveća slobodni prostor zs 600 MB i to u apt cache direktoriju? Kako je to problem? Moguće da ti mint updater to briše, ali purganje cache direktorija baš != gubitak podataka.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ne kužim šta nije jasno:nešto počisti dir. archives,a ja ne želim izgubiti te instalacine deb datoteke.Dakle nakon istalacije sistema imao sam 13.8GB ,nakon par dana 13.2.I opet:što je moglo pobrisati pola deb datoteka u apt direktoriju ako ja to nisam?
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Teško da još netko koristi LM 13 kad za koji dan dolazi LM 18 (znači aktualna verzija je trenutno 17.3) tako da ti vjerojatno nitko ne može osobno provjeriti na svom OS-u što se događa i da li je to bug ili feature u LM 13... iako, @shrike je vjerojatno u pravu.

Probaj LM17.3 Xfce pa vidi kako se on ponaša.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ovako, izbor mint 13 je radi starijeg kernela za stariji laptop:hp 625 xn,te radi instalacije vlasničkih amd drajvera(uspješno instaliranih). Probah ja i mint 17.2, no on se grije više i na njemu ne možeš instal. te drajvere-noviji xorg.
Zašto su mi bitne instalacijske deb datoteke: sad kad brzo istekne podrška, a ja treban npr. reinstalirati sustav, a neću više moći skinuti te deb datoteke, da sačuvam apt direkorij, pa da ga kasnije iskoristim.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Ispričavam se barbaivo, nervozan sam pred utakmicu pa nisam dobro pročitao. Možda ih MintUpdate pobriše?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Onda odradi instalaciju od nule, povuci sve dostupne update i kloniraj cijeli OS na neki drugi medij pa kad i ako zatrebaš vratiti OS, vrati ovu kloniranu verziju.

Evo, našao malo stariji članak na portalu.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Šta je korist da ga kloniram ako će mi opet raditi to isto?Već sam bar dva puta proveo čistu instalaciju.Kako točno mintupdate briše te datoteke ako je zasad isključen, te zašto samo neke a neke ostavi? Kako to spriječiti?
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo! Bok! Mislim da trebas napraviti ovo: Otvori Synaptic ->Settings->Preferences->Files i oznaci Leave all downloaded packages in the cache...
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.....
Avatar
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 18 lip 2008, 16:59
Lokacija: Jaska okolica
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20 Cinn

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.