Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Pravila foruma

PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori

Re: nešto jede podatke

26 lip 2016, 09:28

Dakle oni su stavili da se (zaobilazno) sus. sam nadograđuje(sto većina korisnika ne želi!)?Da li je tako i sa mintom 17?
Iza prvu naredbu:je li možda razmak između daily i /apt...?

Re: nešto jede podatke

26 lip 2016, 11:36

barbaivo je napisao/la:Dakle oni su stavili da se (zaobilazno) sus. sam nadograđuje(sto većina korisnika ne želi!)?Da li je tako i sa mintom 17?


Za postavke nadopuna pokreni Synaptic, zatim idi na Settings/ Repositories/ nadopune.

Pozz

Re: nešto jede podatke

26 lip 2016, 19:03

barbaivo je napisao/la:Dakle oni su stavili da se (zaobilazno) sus. sam nadograđuje(sto većina korisnika ne želi!)?Da li je tako i sa mintom 17?
Iza prvu naredbu:je li možda razmak između daily i /apt...?



Zparavo, više je obrnuto u smislu da je mintupdate taj koji radi stvari zaobilazno u odnosu na sustav. U pravu si da ne žele svi automatski update, ali bi se moglo isto tak oreći i da je za većinu on ipak poželjan je ga ručno ne bi nikada radili. Što se naredbi tiče, možeš ih cp takve kakve jesu. Razmak nije između daily i /apt jer je ono puna putanja do fajla. /apt je potpuno druga putanja i kada bi to razdvojio izbrisao bi krive stvari.

Re: nešto jede podatke

26 lip 2016, 21:04

Šta to ne radi microsoft sa win10?Probao sam ovu prvu naredbu, prebacio mi je to u root, zasad neću ovu drugu, pratiću opet par dana pa se javim, fala za pomoć.

Re: nešto jede podatke

26 lip 2016, 21:50

Cron apt updata samo trenutnu verziju osa sa trenutnim paketima. Ne radi ti upgrade na novi os. Druga naredba ti ne skodi.

Re: nešto jede podatke

12 lip 2023, 14:33

Zdravo ljudi,ako može pomoć.Dakle kao na poč ovog posta,neki servis mi pobriše skinute .deb datoteke iz /var/cache/apt/archives.Sad sam na xubuntu 20.04,i dosad sam napravio ovo:
Kod:
grep -ir "apt" /etc/cron*

na osnovu toga:
Kod:
sudo mv /etc/cron.daily/apt-compat /root/apt_original

u sinaptiku stavio da mi ne briše skinute datoteke,no ipak ih sustav pobriše.Dakle kako saznati koji servis to radi i kako spriječiti?
Odgovori