Sada je: 11 svi 2024, 13:58.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Dobro, da li si u ponovljenim installu uključio install upgrades, a u prvoj to nisi? Ili što si učinio u prvotnoj instalaciji, a nisi u ponovljenoj? Nešto je očito bilo drugačije jer ti se sada greška ne javlja.
Po onome što sam vidio zaključujem da kanta u prvotnoj instalaciji nije mogla, iz nekog razloga otići u runlevel 5 (to je isto kao runlevel 3 u kojoj je bila + X-server)

No, dobro dok radi - dobro je. Samo da ti napomenem (ne da te plašim) ali ja sam sa openSuse 10.3 imao prilično problema i poštelavanja dok nije zaživjela, no na kraju sam odustao od te borbe i prebacio se na ubuntu/kubuntu...

Ako nešto budeš trebao - tu sam! :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
mozart je napisao/la:Grofe napravio sam ja unistall pa ponovo install....


Napravio si svoju prvu grešku. U Windowsima kada nešto ne radi kako treba, većina ljudi ponovno reinstalira sustav.
U linuxu se stvari riješavaju na drugačiji način. Sve ima svoje "zašto" i sve se da popraviti na ovaj ili onaj način, bez potrebe za ponovnom instalacijom.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Naučit će... mnogi rade takve stvari u početku. Nije ni to tako loše, samo je malo "dulji" put u procesu stjecanja znanja o Linuxu.

Linux se uči kopajući po informacijama i kad tad to čovjeku postane jasno. Po meni je učinio prvu grešku kada je uzeo Open Suse 10.3. Ta distra se pokazala prilično mušićava i bugovita.

pisao sam o tome tada na njihovom forumu...

Ja bih mozartu preporučio nekog ubuntua ili nekog drugog Debiana...(Mint ili PCLinux...)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Da prva greska koju sam napravio je sto sam se za openSUSE 10.3 odlucio s sta cu novi sam u svjetu linuxa....

Kada sam se odlucio za linux trazio sam na netu sta kako ... i na youtube-u ..naso neki video o istalaciji opensusa ..pa eto...pokuso usljelo a poslje banana...

Da cito sam jucer malo po forumu grofe da si se ti dosta zezo oko openSUSa.. a tek kako ce eto meni probleme stvarat ..bolje da neznam...

Bolje da ja cuvam zivce za nesto drugo, i da se prebacim na Ubuntu...

Decki hvala na savjetima....

idem malo potrzait downlod i install za Ubuntu

POZDRAV Cujemo se... :D
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 14 sij 2008, 00:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Tu ti je link za upute oko instalacije

http://www.linuxzasve.com/clanci/ubuntu ... acija.html

a ovo su linkovi za skidanje:

Ubuntu 7.10 - http://www.ubuntu.com/getubuntu/download ako više voliš GNOME (stabilniji je od KDE-a)

Kubuntu 7.10 - http://www.kubuntu.com/download.php#latest ako više voliš KDE (malkice kićeniji od GNOME-a)

a i bolja je podrška (forumi i drugo) za Ubuntu/Kubuntu (i ja sam imam Ubuntu na kanti)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
E grofe kad sam download radio opensuse-a bio 4G a ovaj ubuntu 650mg koja je razlika...
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 14 sij 2008, 00:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
mozart je napisao/la:E grofe kad sam download radio opensuse-a bio 4G a ovaj ubuntu 650mg koja je razlika...


Jednostavnom na Opensuseovom DVD-u ima puno više aplikacija koje možeš instalirati direktno jer se nalaze već na DVD-u (bez potrebe za internetom).

Kod Ubuntua je obrnuto. Većinu toga dodatno skidaš s interneta (ubuntu skida, ti to ni nevidiš i tebi kao korisniku je to i elegantnije jer te ne traži da umećeš CD/DVD u pogon). Jedino što troši više internet prometa nego opensuse. No ako si flat to ti baš ništa ne znači, a i nisi, nije to baš tako strašno veliko...

Na DVD-u opensuse ima stvari koje ti ne bi nikad instalirao, a kod ubuntua se skida preko neta SAMO ono što ti treba.

Što je još plus kod ubuntua: izlazi dvaput godišnje nova verzija distre (ti samo napraviš upgrade preko neta, a ne da sve ponovo instaliraš), pa update je brži nego kod opensusea...ma, ubuntu je mrak :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Da Da ...ma to je bolje nego di ti hrpu gluposti nabaci bezveze....

Jos je flat kod mene sta me briga.. :D :D nek se samo downlovda...
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 14 sij 2008, 00:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Grofe evo istaliro sam ubuntu..dobr je punim....

:D :D :D

Pozdrav---
Avatar
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 14 sij 2008, 00:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.