Sada je: 27 tra 2024, 12:10.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Ovako imam mnogo pitanja nesto sam citao za Linuks hocu da ga isprobam nekada davno sam imao ubuntu na kompjuteru .Imam stari kompjuter ram 2 Gb po savetu da bude brz i da ne je neki glomaqzan Linuks hocu da probam antiX Linuks .Hocu da uradim boot preko USB e sad sta mi nije jasno koji alat mi preporucujete za pravljenje bootabilnih USB da nije neki kompliciran jer sam pocetnik .
Citao sam da je moguce -snimanje nekoliko Linux distribucija na USB stick. Primer ako imas USB stik 32 GB jer mozes da stavis 3-4 Linuks distribucije nije mi jasno ako ga bootiras ti instaliras po meni ceo sistem na taj USB kako mozes da snimis primer 2 distribucije na jedan stik ?? Ja bih hteo i da pitam jer moguce da na USB stik uradis pored sto ce da se boot od Stik i Particije mislim na USB ili je to nemoguce pitam posto su mi rekli da na ovaj linuks mogu da sve sta radim ostane sacuvano mislim na podatke .
E da ovo hocu da pitam jer mozes primer imas jedan linuks na Usb instaliran boot ako hoces da ga izbrises da probas neki drugi linuks jer lako ili komplikovano . ( prostije : jednom snimljeni, više se ne mogu ponovno presnimiti )
Za boot USB koliko sam razumeo mi treba ISO slika da skinem potom skidam neki aparat za pravljenje bootabilnih USB podesim i to je to ili ne ????

A da ovo nisam mogao da rastumacim pomozite
računalo neće bootati ako taj USB stick nije ukopčan jer je prilikom instalacije tako zapisano u GRUB. Nećemo moći podignuti sistem koji je bio prije i tu nastaju problemi. Ja sam to rijeÅ¡io bez puno filozofiranja i googlanja – jednostavno sam sve tvrde diskove fizički iskopčao s napajanja tako da je USB stick, pored optičkog pogona, bio jedini i onda na njega instalirao kao na tvrdi disk


Jer neko imao iskustva sa ovim antiX Linuks ?? Neki savet

Ovo je stvarno mnogo pitanja izvinite ako nesto sam pogresio ipak sam pocetnik u Linuksu
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 pro 2023, 22:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: win 7
Pola odgovora na tvoja pitanja imaš na službenoj stranici antiX-a,... na drugu polovicu će se moći odgovoriti nakon što instaliraš neku Linux distribuciju i malo je koristiš jer su nabacana zbrda-zdola pa je bitno da prvo pohvataš osnove u praktičnom korištenju Linuxa, a onda ćeš moći i kreirati smislenija pitanja.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dodajem samo da je distribucija Antix predstavljena i na ovom forumu još prije desetak godina: http://www.linuxzasve.com/antix-13-1-lu ... ri-hardver
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.