Sada je: 27 tra 2024, 19:58.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Arch nikad nisam volio.
Nije bas KiSS kako se hvali, kad se sjetim instalacije one baze koja povuce 50 nepotrebnih dependencija koje korisnik ne moze nikako maknuti osim ako nije haker da ide hakirati pacman i da na kraju dobije broken pacage manager pa onda mora butati live distribuciju instalirati pacman na nju, chrootati i popravljati, pa si razbijati glavu s keyringovima - govorim iz vlastitog iskustva.
I onda na kraju bleeding edge, - svaki dan novi apdejti pa ti apdejtaj dok ne pukne ili ne apdejtaj dugo pa se usudi pokusati.
Uzas zivi, ne kazem da je arch los ali za mene i moje ukuse to je katastrofalna distribucija.
I jos sa onim svojim systemd.

Ja uvijek umjesto archa volim preporuciti dobar stari Slackware - njegova minimalna instalacija bez povlacenja dependencya - e to se zove KiSS, a ne ovo sto arch pokusava biti
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 20 svi 2023, 11:10
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: windows vista
Slackware je current development verziju omogucio i kao rolling release inacicu za korisnike.
To je najbolje sto su napravili zadnjih 10 godina.
Velika je razlika rolling release i bleeding edge. Rolling distribucije su odlicne, po meni puno bolje i stabilnije od Lts
Arch da nije bleeding edge bio bi puno bolji. Gentoo je primjer odlicne stabilne rolling distribucije, on jest rolling release ali u repozitorijima ima samo dobro testirane starije pakete isto kao i Debian. Debianov problem je sto nije rolling release i to ga cini manje stabilnim od Gentoo-a. Uvijek je bolje sistem apdjetati mic po mic testiranim i sigurnim apdejtima iz repozitorija nego ga apgrejtati cijelog na inacicama. Toga su i developeri svijesni pa strogo paze na to i strogo probirijau sto ide u apgrejt a sto u apdejt tako da nestabilnost cine stabilnom kolko mogu. Ali opet ne vjerujem da postoji Debian instalacija koja je prezivjela 3 apgrejta.
Debian nije los, naprotiv jedan od boljih linuxa ali to je sto je. Lts je dobar za servere, za sve ostalo - rolling release
Slackware je sa current verzijom bolji nego sto je ikad bio
Roknemo verziju 15 minimal install, prebacimo na current i imamo pravu rolling distribuciju
Nije uzaludno najstarija zivuca distribucija, sretan mu 30ti rodjendan usput. :hepihepi
Prezivio je svo to vrijeme samo zato jer je odlican - legenda u linux svijetu
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 20 svi 2023, 11:10
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: windows vista
Sinko, koristi šta ti paše. Meni je Arch zakon, stabilniji od Ubuntoida, Sabayona (Gentoo-based) i openSUSE-a. Ali to je moje iskustvo.

Ove nebuloze koje si nabrojao su sve.. da je Slackware KISS, a Arch nije?! To doista triba moć izjavit i ostat živ! :lulz
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.