Sada je: 28 ožu 2024, 09:36.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:Većina brand name računala ima VGA i DP izlaz tako da ukoliko hoćeš koristiti integriranu grafiku i video izlaz sa MBO sa postojećim monitorom, za 50-ak kn kupiš DP to HDMI kabel i riješeno. Jedino na što moraš pripaziti je kolika je nativna rezolucija monitora i da li tu rezoluciju podržava integrirana grafika na izlazu no o tome ovako napamet nema smisla dalje pisati ako je još sve u fazi razmišljanja.

Ok, hvala, još jedan detalj: rezolucija PC > rezolucija monitor
Kod: Označi sve
resolution: 1920x1080~60Hz
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ok, sa FHD rezolucijom monitora nemaš problema sa izlazima jer će svaki dati 1920x1080 na 60Hz.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vrijedi li promjena Ryzen 2600x na novi Intel 12600?
Avatar
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 28 tra 2011, 19:35
Lokacija: Novska
Podijelio/la zahvalu: 43 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 18.3
bertone je napisao/la:Od brand name računala unazad pet godina što doma što na poslu sam koristio/koristim HP, Lenovo, Dell i Fujitsu računala (svi na Intelu) i trenutno na poslu koristim neku MS konfiguraciju (na AMD-u) jer su to uzeli, a cijena je bila kao povoljna :(
Vraga je bila povoljna kad je već valjda 80% tih MS-a bilo na servisu (dok je na servisu nemaš na čemu raditi pa se snalaziš), a barem 20% ih je već otpisano jer je prije koji mjesec istekla garancija, a popravak se ne isplati.

Od brand name računala su mi najbolji bili Fujitsu i Lenovo, na trećem mjestu je HP i zadnji Dell ne zbog problema sa hardverom koliko zbog problema sa BIOS-om.

Što se tiče pitanja što uzeti, realno za tvoje potrebe (kako si ih opisao) ti je dobro i staro računalo jer novijim (starim par godina) nebuš dobio nekakav spektakl od ubrzanja.

PS. I da, potpisujem ono što je napisao @rudar, Intel sa integriranom grafikom i vozi.

Za brand name smo poprilično načisto, te ako može još jedno potpitanje... Kakav je tvoj stav prema domaćim konfiguracijama... Hgspot, Instar, ... i slični, ali čini mi se da si odgovor dao u gornjem komentaru o MS konfiguraciji...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
BlackDwarf je napisao/la:Vrijedi li promjena Ryzen 2600x na novi Intel 12600?


Taj Intel 12600 je K model ako se ne varam,... imaš li potrebe za K modelom?

Optimus je napisao/la:... Kakav je tvoj stav prema domaćim konfiguracijama... Hgspot, Instar, ... i slični ...


Domaće konfiguracije su dobre,... ako si sam slažeš PC :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Optimus je napisao/la:... Kakav je tvoj stav prema domaćim konfiguracijama... Hgspot, Instar, ... i slični ...


Domaće konfiguracije su dobre,... ako si sam slažeš PC :hihi


Domaće je domaće :hihi :hihi . Evo ovaj moj komp smo tamo davne 2013 godine Bertone, Dupin i ja skupa slagali :bravo :kava .
A što reći, uz male preinake radi dan danas bez hebemti.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Molim za savjet.

Proveo sam približno jedan mjesec testirajući Fujitsu Esprimo P756. Kad ga želim isključiti, normalno prođem kroz postupak shut-down kroz operativni sustav (trenutno Kubuntu 20.04 LTS) i nakon što se automatski isključi, izvučem i kabel s napajanjem iz utičnice. Izvučem utikač zato jer napravim 24h pauze prije novog pokretanja računala. Uvijek izvlačim utikač ako barem jedan dan neću koristiti elektronski uređaj, koji god bio, iako je napajanje stabilno i već godinama nema problema sa strujom.

Kad ga opet želim pokrenuti, čim uključim utikač u utičnicu Fujitsu se sam pokrene. Bljesne lampica za koju mislim da predstavlja HDD, čujem da se pokrene, možda jedan ili dva okreta diska. Sve traje dvije-tri sekunde, a za to vrijeme na monitoru vidim i početni logo Fujitsu. Zatim se sve ugasi. Tada pritisnem tipku za paljenje i računalo se pokrene normalno.

Vidio sam ovdje https://superuser.com/questions/783879/ ... ns-normall tvrdnju da je to normalno za Fujitsu, da se tako ponaša i niz računala Dell, te da matična ploča automatski vrši neke provjere. Slično mi je odgovorio i ovlašteni trgovac računalima. Međutim, savjest mi nije posve mirna i zanima me što vi mislite; prijeti li kvar HDD-a ili nešto drugo i je li bolje da ga uopće ne isključujem iz napajanja.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Pozdrav, mogu ti potvrditi za nekolicinu Dell računala koji rade istu stvar, primjerice Optiplex 390 kojeg imam na selu.
Nije neka pomoć, ali bar znaš da nije problem. :hihi
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
rudar je napisao/la:Molim za savjet.

Proveo sam približno jedan mjesec testirajući Fujitsu Esprimo P756. Kad ga želim isključiti, normalno prođem kroz postupak shut-down kroz operativni sustav (trenutno Kubuntu 20.04 LTS) i nakon što se automatski isključi, izvučem i kabel s napajanjem iz utičnice. Izvučem utikač zato jer napravim 24h pauze prije novog pokretanja računala. Uvijek izvlačim utikač ako barem jedan dan neću koristiti elektronski uređaj, koji god bio, iako je napajanje stabilno i već godinama nema problema sa strujom.
.....
...

Ne znam tvoje razloge izvlačenja utičnice iz utikača ? ako planiraš dužu pauzu... nemam takvo iskustvo, jer to ne radim.

Mene zanima tvoje iskustvo sa Fujitsu Esprimo P756, jer mi je zapeo za oko ovaj oglas rabljenog računala... Ima sve ono što me zanima, Bios, vjerojatno UEFI, 8 GB DDR4, LAN Mb, Intel MBO grafika, ... , icecat.biz Fujitsu okomiti ... ako je ovdje o istom računalu riječ...

Možda bih volio da je napajanje jače, jer imam namjeru dodati mu jedan ili dva SSD diska... ne nalazim godinu proizvodnje... moguće je da još netko ima nekakav savjet, vjerujem da ova cijena, nije ujedno i mana ovog računala...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Hvala, @Cooleech! To mi je treći glas da nije problem i neću ništa mijenjati.

@Optimus

Svaki elektronski uređaj koji ne koristim barem 10-12 sati isključim iz napajanja (TV, perilicu, računalo, radio-prijemnik). Tako sam činio i s ranijim računalima, pa se ne bi ovako "sablasno" aktivirala :sokiran .

Za ponudu rabljenih računala savjetovao bih ti nešto sa stranice http://www.techsavers.hr što sam spomenuo i ranije. Nisam ništa naručivao od njih, niti radim za njih, ali sviđa mi se ponuda i općenito pristup kupcima. Konkretno, imaju dobru mrežu poslovnih partnera/servisera diljem Hrvatske, što je prilično rijetka pojava za više poznatih uvoznika i distributera elektronske opreme. Obično se nudi jamstvo u ovlaštenim servisima samo u 3-4 velika grada.

Na ovom forumu ima profesionalnih servisera računala, pa bi te mogli bolje posavjetovati. Mislim da svako brendirano računalo može doći s različitim konfiguracijama. FE P756 koji isprobavam ima puno jaču konfiguraciju od ove koju navodiš (i7-6700, 16 GB DDR4 RAM, 480 GB SSD, 2 TB HDD, Intel HD grafika 530). Ako je temeljito servisiran i prodaje se uz jamstvo od barem jedne godine, ne bi trebalo biti problema. Ukoliko želiš jače napajanje, to neizostavno reci trgovcu prije kupovine, vjerojatno može intervenirati. Na kraju, čini se da je godina proizvodnje 2016.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.