Sada je: 29 ožu 2024, 11:06.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Mateo je napisao/la:
barbaivo je napisao/la:Skini Driver Install Tool(prva kućica),npr skinuo si u direktorij Preuzimanja.Otvori terminal,upiši:
Kod: Označi sve
cd Preuzimanja

zatim upiši:
Kod: Označi sve
gunzip linux-brprinter-installer-2.2.3-1.gz

pa:
Kod: Označi sve
sudo su

Upiši svoju rut lozinku,stisni enter,pa upiši:
Kod: Označi sve
bash linux-brprinter-installer-2.2.3-1 IMETVOGAPRINTERA

ovo IMETVOGAPRINTERA=npr MFC-J880DW
Kad te pita "Will you specify the DeviceURI ?" odgovori:
For USB Users:No
For Network Users: No (ako nećeš bežično spajanje,ako hoćeš upiši url printera,vjer. piše u priručniku)
Ovo je ono što sam pročitao na njihovoj stranici,mislim da ćeš uspjeti.



.. da li ovo "preuzimanja" napišem na hrvatskom ili engleskom jeziku ?


USPIO SAM ::bravo ::bravo

... u settings-printer properties ono usb ne dirati već u onoj kučici ispod nje (make model), promijeniti/otvoriti i izabrati driver. Tu on sam navodi daljnje radnje. Na kraju u toj (make model) kučici, treba pisati ime printera for CUPS. U slučaju da vas pita da li da zadrži postavke ili sve ispočetka .... označite sve ispočetka. To je jedna od radnji ali sada se ne sjećam u kojem dijelu .... uglavnom, sada printa ko veliki ..... i na engleskom i na hrvatskom :hihi

p.s. zaboravih reći ... kod skidanja sa njihove stranice; skinite samo one sa deb oznakom pa kada ih kliknete (iz svog direktorija/foldera) otvoriti će vam se soft&up i instalirati drivere.

Hvala svima :thmb-up
Zadnja izmjena: Mateo; 23 kol 2021, 08:19; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 105
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Mateo je napisao/la:

.. da li ovo "preuzimanja" napišem na hrvatskom ili engleskom jeziku ?

Ako se tvoj folder u /home zove "preuzimanja", onda pišeš preuzimanja. Ako se pak zove "Downloads", onda pišeš Downloads.
Pogledaj malo osnovne naredbe u terminalu. "cd" je naredba za pozicioniranje. Znači, "cd" te stavlja direktno u home mapu. cd Pictures te stavlja u mapu Pictures....
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:
Mateo je napisao/la:... da li ovo "preuzimanja" napišem na hrvatskom ili engleskom jeziku ?

...

Kada smo već kod printera i početnika, imam pitanje...
Zašto mi se u Postavkama sustava na otvaranju Pisača otvaraju 4 prozora za postavke printera ovakvog izgleda...
slika
Ovaj printer spojen je istovremeno na PC sa USB kabelom i WiFi vezom, mogu li promijeniti ovaj Opis i naziv printera, odnosno ikone koje ga predstavljaju...

I zašto localhost, ako nisam spojen na mrežu, odnosno nemam formiranu kućnu mrežu, ali „izvjesne” nevolje sa ovim printerima, tj. printerom, sam imao nakon što sam se brzopleto iz znatiželje spojio na http://localhost:631/admin/ iz posta domy-os, da nakon toga uopće nisam uspio otvoriti Pisače u Postavkama, kao ni ponovo ući u navedeni link...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Zašto ti se otvore 4 prozora,ne znam.
Ovaj prvi na slici ti je vjerojatno ostao dok si prije imao mrežu,možeš ga označiti pa desni klik:npr preimenuj,ili:izbriši.Ova ikona je mislim za printere koje još nisi upotrijebio,da jesi bila bi drukčija ikona.
Što se tiče localhosta,probaj se uključiti ovaj put na http://localhost:631.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:Zašto ti se otvore 4 prozora,ne znam.
Ovaj prvi na slici ti je vjerojatno ostao dok si prije imao mrežu,možeš ga označiti pa desni klik:npr preimenuj,ili:izbriši.Ova ikona je mislim za printere koje još nisi upotrijebio,da jesi bila bi drukčija ikona.
Što se tiče localhosta,probaj se uključiti ovaj put na http://localhost:631.

Mislim da su ovo ikone mrežnih printera, što mi je glavna nepoznanica, jer u mreži nisam, a trenutno su u funkciji i upotrebljivi. Bila je mala panika, LibreOffice se ne otvara, printeri su nedostupni, tako da sam napravio kompletnu reinstalaciju Debiana, ali ove karakteristike printera su ostale.

Inače, samo je jedan fizički printer, a dvije ikone su zbog toga što istovremeno imam WiFi vezu i spojen sam sa USB-om.
Tu mi je jedna dvojba:
Sa driverom HP-a hplip, ovo sam uspješno rješavao, ali sada se upleo CUPS, valjda iz onog kontakta sa http://localhost... tako da mi je svaka daljnja aktivnost, vezana za ovo, sada upitna... jer se bojim da ću izgubiti i ovo što imam.
Ovo je trenutni status ovih drivera:
Kod: Označi sve
optimus@debian11:~$ systemctl status cups
● cups.service - CUPS Scheduler
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/cups.service; enabled; vendor preset: enabled)
     Active: active (running) since Mon 2021-08-23 03:44:48 CEST; 6h ago
TriggeredBy: ● cups.socket
             ● cups.path
       Docs: man:cupsd(8)
   Main PID: 556 (cupsd)
     Status: "Scheduler is running..."
      Tasks: 4 (limit: 4659)
     Memory: 6.9M
        CPU: 112ms
     CGroup: /system.slice/cups.service
             ├─ 556 /usr/sbin/cupsd -l
             ├─ 565 /usr/lib/cups/notifier/dbus dbus://
             ├─ 566 /usr/lib/cups/notifier/dbus dbus://
             └─1098 /usr/lib/cups/notifier/dbus dbus://

Warning: some journal files were not opened due to insufficient permissions.
optimus@debian11:~$ systemctl status hplip
Unit hplip.service could not be found.
optimus@debian11:~$

Mrežna oprema
Kod: Označi sve
optimus@debian11:~$ inxi -n
Network:   Device-1: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet driver: r8169
           IF: ens33 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 18:a9:05:2b:d1:48
           Device-2: Realtek RTL8812AE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter driver: rtl8821ae
           IF: wls34 state: down mac: ae:a7:cb:1a:27:c9
optimus@debian11:~$

I hvala na trudu...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
/run/systemd/units/invocation:cups.service

U pretrazi cups.service, gornja poveznica je prekinuta i njezino odredište ne postoji, preporuka je da je premjestim u smeće... ???
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
1.Dali sada možeš ući u localhost onako kako sam ti napisao?
2.Ja bi ovako:prvo napravi bekap sustava.Zašto da ponovo ne provedeš postupak instalacije?Dakle izbrišeš ona 2 printera,ribut,ponovo ga instaliraš,možda će sada sve raditi.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:1.Dali sada možeš ući u localhost onako kako sam ti napisao?
2.Ja bi ovako: prvo napravi bekap sustava. Zašto da ponovo ne provedeš postupak instalacije? Dakle izbrišeš ona 2 printera, ribut, ponovo ga instaliraš, možda će sada sve raditi.

Da, mogu ući u localhost, ali nisam vršio nikakve intervencije... printeri, odnosno printer je u funkciji. Ovo što predlažeš mi je uvijek krajnja opcija. Mogu napraviti deinstalaciju / remove cups.service, izbrisati printere... Pokrenuti, instalirati hplip drivere, ponovo pokrenuti stroj, i tada vidjeti šta će se događati, eventualno skinuti jednu od ove dvije veze sa printerom (WiFi ili USB), samo kako da sada deaktiviram ovu WiFi vezu...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Da izbrišeš wifi vezu,označi(u printers) onaj prvi,pa desni klik,pa izbriši.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Imao ti mrežu ili ne, localhost će uvijek predstavljati tvoj PC, isto kao što uvijek imaš loopback mrežni adapter. Što se kod tebe točno dogodilo, ne znam, moguće da si još od ranije imao neki misconfiguration jer svejedno je radio ti s printerom preko CUPS-a ili tog appleta u control panelu, dođe te na isto. Ako si radio reinstalaciju i opet imaš isti problem, onda ti je smrdano nešto u tvom user profilu. Za početak probaj ovo:

Kod: Označi sve
sudo systemctl stop cups
sudo mv /etc/cups/printers.conf /etc/cups/printers.conf.bak
sudo mv /etc/cups/printers.conf.0 /etc/cups/printers.conf.0.bak
sudo systemctl start cups

Pa onda dodaj printer od nule.

A što se LibreOfficea tiče, on svoje postavke ima u home directoryu pa i to lako riješiš:

Kod: Označi sve
mv ~/.config/libreoffice ~/.config/libreoffice.bak

I ponovno pokreneš LibreOffice pa će ti se sve resetirati na default. Namjerno dodajem .bak umjesto brisanja u slučaju da si nešto imao unutra.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.