Sada je: 29 ožu 2024, 06:34.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

A tko zna koliko je vodke potrošeno za vrijeme čišćenja :-D

EDIT:

Evo onda jednostavnije štivo od zbrčkanog videa.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bertone, hvala lijepo na trudu, ali definitivno odustajem od bilo kakve intervencije i nadogradnje. Neka ostane kako jest. Kad poželim jaču memoriju, kupit ću novo računalo.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Pozdrav @rudar, ništa ne brini to je sve jednostavno za napraviti i definitivno bih osvježio tu mašinu da sam na tvom mjestu. Iako ćeš uskoro preći na novo, sve što uložiš u staro računalo dižeš mu cijenu, naravno ako ćeš ga prodati kasnije, a stare RAMe koje ćeš izvaditi ćeš također lako prodati. To je sve tražena roba.

Očistiti računalo, ubaciti SSD i RAMe.
Svakako skinuti ventilator s procesora i dobro ga očistiti i staviti novu pastu na procesor (stara pasta vjerojatno više nije pasta nego tvrda masa koja je izgubila potrebna svojstva). Tako će ti računalo prodisati, puno tiše će raditi i manje se grijati, manje struje trošiti. Skupi se dosta prašine unutar kućišta nakon nekoliko godina.

Također sam mašinu stariju više od 10 godina obnovio, čak sam i sam mijenjao MBO, (fotografirao gdje je što bilo spojeno i tako sastavio novije dijelove). kasnije sam pilu prodao, također i one stare dijelove prodao. Kako sam pokušavao pokloniti nisam uspio ali sam ih uspio prodati :D
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Tek sam sada vidio zadnji komentar da si odustao od nadogradnje.

Uostalom ako ti se nada zezati sa time na nekim mjestima ako kupiš hardver, recimo SSD oni ti ga i ugrade, također je mizerna cijena čišćenja računala na servisima.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Tek sam sada vidio zadnji komentar da si odustao od nadogradnje.

Uostalom ako ti se nada zezati sa time na nekim mjestima ako kupiš hardver, recimo SSD oni ti ga i ugrade, također je mizerna cijena čišćenja računala na servisima.

Ovo prije je bio i moj savjet, meni je također ovo bio prvi takav zahvat, na mome stroju starome 10-ak godina...
HP Compaq 500B MT, sve je prošlo bez ikakvih problema...
To je bilo prije 2 godine kada sam se skidao sa Windowsa, tako da je razlika u brzini, uz ugrađeni SSD koji je postao osnovni disk, bila drastična...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
@Jeremija također hvala na savjetima, ali ostaje kako jest, neću ništa mijenjati. Rad je vrlo tih, nema ni visokih temperatura, a potrošnja električne energije gotovo je komičan argument.

Po svemu sudeći, dugo još neću kupovati novi desktop. Čini mi se da je Bertone dobro procijenio i ova konfiguracija može još dugo trajati. Hoće li baš novih deset godina, nisam siguran, ali još godinu-dvije, vjerojatno da.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Na ovom videu https://www.youtube.com/watch?v=o_Dpp41CO-4 tumači se lijepo i polako kako se čisti i nadograđuje računalo iz naslova teme. I dalje se ne kanim prihvaćati tog posla, ali barem mi je jasnije kako se to radi.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.