Sada je: 29 ožu 2024, 12:25.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kod: Označi sve
[/home/vlado]$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223.6G  0 disk
├─sda1   8:1    0  27.9G  0 part /
├─sda2   8:2    0   579M  0 part
└─sda3   8:3    0 195.1G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 

Arch je na sda1, premalo prostora, jer mi javlja kod nadogradnje
Kod: Označi sve
error: Partition / too full: 116348 blocks needed, 97131 blocks free
error: failed to commit transaction (not enough free disk space)
Errors occurred, no packages were upgraded.

Kako sada uzeti Windowsima, koji su na sda2 i 3, barem 50-100 GB?
Volio bi to gpartedom riješiti, ako je moguće.

PS: ALUS je odradio nadogradnju? Kako?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Provaj ukucat:

sudo pacman -Sc

to će počistit sve stare pakete i ostaviti trenutno instalirane..
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Imam i ja slično pitanje, samo bih htio u potpunosti maknuti Windowse.

Kod: Označi sve
domy@Domy-NB:~$ sudo parted -l
Model: Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB (nvme)
Disk /dev/nvme0n1: 2000GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                          Flags
 1      1049kB  106MB   105MB   fat32        EFI System Partition          boot, esp
 2      106MB   123MB   16,8MB               Microsoft reserved partition  msftres
 3      123MB   175GB   175GB   ntfs                                       msftdata
 4      175GB   176GB   530MB   ntfs                                       hidden, diag
 6      176GB   351GB   175GB   ext4
 5      351GB   2000GB  1649GB  ntfs         Basic data partition          msftdata


Sve od Linuxa je na 6. particiji i /home je kriptiran. Ne znam da li ići na reparticioniranje ili sve ispočetka pa vratiti backup.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Ne znam zašto si mislio da će, pored lsblk naredbe, išta drugo biti potrebno nekome da ti pomogne. No, dobro. Na tvom mjestu prvo bih pokušao klonirati linux particiju/e na drugi disk i vidio dal' to radi. Ako radi, zgaziš sve i vratiš klon s već kloniranog diska.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Vl@do je napisao/la:
Kod: Označi sve
[/home/vlado]$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223.6G  0 disk
├─sda1   8:1    0  27.9G  0 part /
├─sda2   8:2    0   579M  0 part
└─sda3   8:3    0 195.1G  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 

Arch je na sda1, premalo prostora, jer mi javlja kod nadogradnje
Kod: Označi sve
error: Partition / too full: 116348 blocks needed, 97131 blocks free
error: failed to commit transaction (not enough free disk space)
Errors occurred, no packages were upgraded.

Kako sada uzeti Windowsima, koji su na sda2 i 3, barem 50-100 GB?
Volio bi to gpartedom riješiti, ako je moguće.

PS: ALUS je odradio nadogradnju? Kako?


Možeš to sa gpartedom izvesti, tj trebao bi moći. Prvi korak ti je smanjiti ntfs particiju od windowsa, zatim ju pomaknuti kao i sve particije nakon linuxove. Cilje je da imaš "linux particija", "prazni prostor", "sve ostalo". Nakon toga možeš povećati linuxovu particiju na novo oslobođeni prostor. Kvaka je u tome da ti ext zahtijeva da mu je diskovni prostor kontinuiran na kojem se nalazi, a ne u više dijelova.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
domy_os je napisao/la:Imam i ja slično pitanje, samo bih htio u potpunosti maknuti Windowse.

Kod: Označi sve
domy@Domy-NB:~$ sudo parted -l
Model: Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB (nvme)
Disk /dev/nvme0n1: 2000GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                          Flags
 1      1049kB  106MB   105MB   fat32        EFI System Partition          boot, esp
 2      106MB   123MB   16,8MB               Microsoft reserved partition  msftres
 3      123MB   175GB   175GB   ntfs                                       msftdata
 4      175GB   176GB   530MB   ntfs                                       hidden, diag
 6      176GB   351GB   175GB   ext4
 5      351GB   2000GB  1649GB  ntfs         Basic data partition          msftdata


Sve od Linuxa je na 6. particiji i /home je kriptiran. Ne znam da li ići na reparticioniranje ili sve ispočetka pa vratiti backup.


Jednostavno izbrišeš sve particije koje ti ne trebaju i proširiš ext na to. jedino kaj ti nisam siguran je da li češ moć lagano kriptiranu particiju proširiti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
domy_os je napisao/la:Imam i ja slično pitanje, samo bih htio u potpunosti maknuti Windowse.

Kod: Označi sve
domy@Domy-NB:~$ sudo parted -l
Model: Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB (nvme)
Disk /dev/nvme0n1: 2000GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                          Flags
 1      1049kB  106MB   105MB   fat32        EFI System Partition          boot, esp
 2      106MB   123MB   16,8MB               Microsoft reserved partition  msftres
 3      123MB   175GB   175GB   ntfs                                       msftdata
 4      175GB   176GB   530MB   ntfs                                       hidden, diag
 6      176GB   351GB   175GB   ext4
 5      351GB   2000GB  1649GB  ntfs         Basic data partition          msftdata


Sve od Linuxa je na 6. particiji i /home je kriptiran. Ne znam da li ići na reparticioniranje ili sve ispočetka pa vratiti backup.


Jednostavno izbrišeš sve particije koje ti ne trebaju i proširiš ext na to. jedino kaj ti nisam siguran je da li češ moć lagano kriptiranu particiju proširiti.


To i mene muči, ali kad pogledam svoj layout i usporedim s ostalima po netu, svi imaju hrpa particija, a kod mene sve na jednoj, znači root, home, swap i što već je sve na p6. Moram proučiti mogu li to nekako razdijeliti jer ne bih htio root i home imati na jednoj particiji od 2 TB.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
domy_os je napisao/la:
To i mene muči, ali kad pogledam svoj layout i usporedim s ostalima po netu, svi imaju hrpa particija, a kod mene sve na jednoj, znači root, home, swap i što već je sve na p6. Moram proučiti mogu li to nekako razdijeliti jer ne bih htio root i home imati na jednoj particiji od 2 TB.


Izgleda se može: https://help.ubuntu.com/community/Resiz ... Partitions
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Možeš to sa gpartedom izvesti, tj trebao bi moći. Prvi korak ti je smanjiti ntfs particiju od windowsa, zatim ju pomaknuti kao i sve particije nakon linuxove. Cilje je da imaš "linux particija", "prazni prostor", "sve ostalo". Nakon toga možeš povećati linuxovu particiju na novo oslobođeni prostor. Kvaka je u tome da ti ext zahtijeva da mu je diskovni prostor kontinuiran na kojem se nalazi, a ne u više dijelova.

slika
Smanjio sam, ali ne mogu sada premjestiti taj prazan prostor na drugo mjesto.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vlado, ako ti fali prostora na Arch particiji, opali ovo:
Kod: Označi sve
sudo pacman -Sc

Nakon toga samo 3 puta enter i voilà - prostor je tu. :)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.