Sada je: 11 svi 2024, 17:54.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kupio sam ovaj disk za pohranu. Nakon šarafanja :-D i spajanja išlo je formatiranje s gparted (EXT4).
Nakon formatiranja sam primjetio da disk i dalje nešto "vrti". Proces "ext4lazyinit" je radio u pozadini. S malo googlanja vidim da je savjet da se ostavi da odradi do kraja, kod mene je trajalo sat vremena. No dobro, nikad čuo za to.
Nakon toga vidim da je iz nekog razloga vlasnik diska postao "root" :hmm
Da ne brljam dalje s novim formatiranjem dali netko zna šta se dešava, gdje grešim.

Pozz
Zadnja izmjena: NoMaam; 28 pro 2018, 23:48; ukupno mijenjano 2 put/a.
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Neka me iskusniji korisnici isprave ako sam u krivu.Za pohranu trebao si odabrati fat32 ili ntfs.Kad god stvoriš ext4,vlasnik je rut,i ti sad ako hoćeš npr. staviti/zalijepiti neku datoteku direktno tu,ne možeš dok nisi tu particiju otvorio sa sudo ovlastima,to bi dakle morao svaki put raditi,ijoš bi i poddirektoriji imali za vlasnika rut,ako se ne varam.Jedno od rješenja je napraviti neku mapu npr mojedatoteke,dodijeliti joj sve ovlasti:
Kod: Označi sve
sudo chmod -R 777 mojedatoteke

i sad možeš tu stavljati šta hoćeš,no bolje preformatiraj u neki drugi format.Ovo sa 1 h vremena što je radio ne znam,ali možda je zbog veličine 2 TB,nisam imao iskustva s tim.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
barbaivo je napisao/la:Neka me iskusniji korisnici isprave ako sam u krivu.Za pohranu trebao si odabrati fat32 ili ntfs.Kad god stvoriš ext4,vlasnik je rut,i ti sad ako hoćeš npr. staviti/zalijepiti neku datoteku direktno tu,ne možeš dok nisi tu particiju otvorio sa sudo ovlastima,to bi dakle morao svaki put raditi,ijoš bi i poddirektoriji imali za vlasnika rut,ako se ne varam....


Na kompu imam još jedan disk za pohranu (1 TB) i formatiran je na ext4. Vlasnik nije root, sve radi kako treba. Niti se sječam da je bio pokrenut proces "ext4lazyinit" nakon formatiranja. Možda sam ipak nešto drukčije radio, ne sječam se više :hmm .

Na novi disk nisam mogao ništa kopirati ali nakon nekih pola sata i dva restarta kompa sam na njega mogao kopirati. Vlasnik je i dalje root. Nisam na disku ništa mjenjao i to je ono što me najviše brine :zabrinut .

Već sam pripremio live-gparted za novo formatiranje.Možda se u live načinu to bolje odradi. Ako ne upali sa ext4 onda ide fat32.
Još ću malo sačekati za neki novi savjet.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Mislim da ti je bolje na ntfs,imaš ono ograničenje 4 Gb maximum jedna datoteka na fat32.
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
1 TB disk ili vece niti ne mozes u fat32 pretvoriti. Bar se na penđerima ne moze a i na ostalim osima je upitno kako ce prepoznati takav disk. Fat32 ide do 32gb i nista vise.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:1 TB disk ili vece niti ne mozes u fat32 pretvoriti. Bar se na penđerima ne moze a i na ostalim osima je upitno kako ce prepoznati takav disk. Fat32 ide do 32gb i nista vise.


slika

Ovaj 1 TB Portable disk koristim več par godina. Formatiran je na Fat32. Sve radi bez greške. Windows 10 na ženinom laptopu također ga prepoznaje i sve radi. I ja sam o tome negdje čitao za ta 32 Gb.

Ništa, "uzdaj se use i u svoje kljuse" :-D :-D . Sad ću ponovno formatirati novu toshibu.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Problem je bio sa Gparted, on ga defaultno postavlja na "root".
Odrađeno novo formatiranje na ext4 s programom DISKS. Sad je sve kako treba :-D . Nema "root-a" :-D

Zašto Gparted tako radi nije mi jasno. Za mene to nije normalno. Kupiš drugi hdd spojiš na komp, formatiraš s gparted i ne možeš na njega pisati :ljut2 :ljut2 :ljut2 . Nemoš vjerovat :nee

Nakon novog formatiranja se opet pokrenuo proces "ext4lazyinit" pface . Ali ajde, kad završi valjda će biti mir s tim. Bog te mazo koja procedura s novim diskom :-D .

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.