Sada je: 11 svi 2024, 21:26.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jeremija je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:Pritom najviše me zanima koji je hardware minimum za svakodnevno surfanje,bezbrižan rad,copy/paste bez zahtjevnih aplikacija, najzahtjevnija virtualka..dakle brzo bootanje,prijenos podataka,maksimalna grafa iskoristivost ,odnosno da driveri budu pandan ili čak i bolji od win podrške..

bez igrica,video editiranja,audio...

Tražiš li nešto gotovo složeno, Dell ima dosta proizvoda s predinstaliranim Ubuntu ili System 76 ( https://system76.com/pop ).
A računalo i ja planiram. Za sada mi je plan matična Asus b350 prime plus, procesor Ryzen 5 1600. Pošto je to mainstream od komponenti vjerojatnost je valjda veća da će Linux odlično raditi.

ako idem sam slagati moram ipak imati malo više znanja i predznanja koja matična,što podržava a što ne a za system 76 sam gledal i sad se podsjetil da mi nije baš jeftino..gledam već jedno vrijeme male nuc mini pc modele i paralelno one board arm based tipa raspb/orangepi ali ne znam kolko je to ok..nema ulaz za ssd pa bi moro karticu kupovati ..ne znam
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:ako idem sam slagati moram ipak imati malo više znanja i predznanja koja matična,što podržava a što ne a za system 76 sam gledal i sad se podsjetil da mi nije baš jeftino..gledam već jedno vrijeme male nuc mini pc modele i paralelno one board arm based tipa raspb/orangepi ali ne znam kolko je to ok..nema ulaz za ssd pa bi moro karticu kupovati ..ne znam


Pa ne moraš sam slagati. ti odabereš komponente, a slože ti u dućanu (preporuku za dućan ti mogu dati na PM).

Uglavnom, za minimalnu bazu si kupi nešto ovakvo (MBO+CPU+RAM=1030 kn, to sam složio kad sam shvatio da AM1 ne vrti HEVC):

slika

... a disk (-ove), kućište, napajanje i sl. dodaješ prema mogućnostima/potrebama.

PS. Samo mala napomena, ta MSI MBO ima jedan kombinirani PS2 port, a ako ideš na Win7 nativno ti ne prepoznaje USB periferiju pface (pa sa samom instalacijom OS-a se prvo nahebeš ko sivonja, a onda još dva dana ludiš dok ne osposobiš USB periferiju) tako da si osuđen na Win10 kod kojeg USB periferija radi out of the box.
Sa Linuxom naravno problema sa USB periferijom nema, a nema ni neke razlike u korištenju oba OS-a kasnije.

*******

EDIT:
Sad sam provjerio cijenu komponenti i ispadne oko 1200-1300 kn (jbg, otišao tečaj USD prema gore od vremena kada sam kupovao).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:ako idem sam slagati moram ipak imati malo više znanja i predznanja koja matična,što podržava a što ne a za system 76 sam gledal i sad se podsjetil da mi nije baš jeftino..gledam već jedno vrijeme male nuc mini pc modele i paralelno one board arm based tipa raspb/orangepi ali ne znam kolko je to ok..nema ulaz za ssd pa bi moro karticu kupovati ..ne znam


Pa ne moraš sam slagati. ti odabereš komponente, a slože ti u dućanu (preporuku za dućan ti mogu dati na PM).

Uglavnom, za minimalnu bazu si kupi nešto ovakvo (MBO+CPU+RAM=1030 kn, to sam složio kad sam shvatio da AM1 ne vrti HEVC):

slika

... a disk (-ove), kućište, napajanje i sl. dodaješ prema mogućnostima/potrebama.

PS. Samo mala napomena, ta MSI MBO ima jedan kombinirani PS2 port, a ako ideš na Win7 nativno ti ne prepoznaje USB periferiju pface (pa sa samom instalacijom OS-a se prvo nahebeš ko sivonja, a onda još dva dana ludiš dok ne osposobiš USB periferiju) tako da si osuđen na Win10 kod kojeg USB periferija radi out of the box.
Sa Linuxom naravno problema sa USB periferijom nema, a nema ni neke razlike u korištenju oba OS-a kasnije.

*******

EDIT:
Sad sam provjerio cijenu komponenti i ispadne oko 1200-1300 kn (jbg, otišao tečaj USD prema gore od vremena kada sam kupovao).


Dobro,nije za bazu puno znači kučište i neki medkit kak se veli..dobro, znači komponente zamolim i oni naprave custom made pc samo moram znati kaj mi minimalno treba, neki ssd 128 minimalno,intel hd,wireless,dual core i minimalno 4g ali to je neko laičko pa mi slobodno šibni pm dućan, pogotovo ako znaju ono što želim i oko toga mi pomoći a sad realno nisam pri penezima pa to je još kad bi bilo, čak ne mora niti biti ssd ali ipak je brži ne..?
exithus lethalis
exithus lethalis
Kompa, definiraj si kaj bus sve tocno radio na tom uredjaju, pa bu tada znatno lakse odabrati.

Ja, a mnogi koje znam, cca 95% it radnji odradim sa smartphonea ( surfanje, poslovna i privatna komunikacija, drustvene mreze, obrada i kreiranje dokumenata jednostavnih, fotkanje i osnovna obrada fotki i videa, pristup cloudima, mailanje, navigacija, im apk konferencijske veze, internet bankarstvo, geolociranje prijatelja da vidimo ko je najblizi za cafe, scan dokumenata, yt,laganini igrice, dijećjenje dattoteka, arhiviranje datoteka, dearhiviranje, kriptiranje, zastita kreiranog ili editiranog dokumenta....... ) , a pc sam prisiljen koristiti mozda jednom tjedno. Naravno, to je vrlo subjektivno i zato kazem da si dobro definiras kaj bus opće delao na tom devicesu.

Edit: Cisto kao orjentir: Nedavno sam kćerkici kupio xiaomi note 4 pro , i mob je hardverski jaci i rad duplo fluidniji nego duplo skuplji laptop. Mob sam kupio novi, trgovina u zgb, garancija 2 god, 1300 kn. A za tu cjenu bus tesko sastavio kompletni i kolko tolko dobar uredjaj....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
exithus lethalis je napisao/la:Dobro,nije za bazu puno znači kučište i neki medkit kak se veli..dobro, znači komponente zamolim i oni naprave custom made pc samo moram znati kaj mi minimalno treba, neki ssd 128 minimalno,intel hd,wireless,dual core i minimalno 4g ali to je neko laičko pa mi slobodno šibni pm dućan, pogotovo ako znaju ono što želim i oko toga mi pomoći a sad realno nisam pri penezima pa to je još kad bi bilo, čak ne mora niti biti ssd ali ipak je brži ne..?


Pošaljem ti link, mogu ti i složiti popis međusobno kompatibilnih i po snazi ujednačenih komponenti no ni oni (u dućanu) ni ja to ne možemo napraviti ako ti ne znaš što hoćeš, odnosno želiš :-D

Znači moraš si prvo sam definirati želje/potrebe (možeš i ovdje u ovoj temi slagati popis pa ćemo kroz komentiranje doći do stvarne potrebe i isplativosti, ali na prvom mjestu moraš imati neki stav/želju (pod to mislim od veličine i vrste kućišta pa na dalje... ako treba složiti cijeli PC).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11359
Site Admin
Postovi: 11359
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Možda onda ovako nešto, ako je još u pogonu http://www.linuxzasve.com/ohoho-drveni-pc
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
xiaomi note 4 pro


sviđa mi se kao phablet ali na androidu ne radim ni približno to sve, generalno to ne radim

definitivno mi se ovo sviđa,ergonomija i još tome provjeren za ubuntu,manjaro,mint
bertone je napisao/la:
Pošaljem ti link, mogu ti i složiti popis međusobno kompatibilnih i po snazi ujednačenih komponenti no ni oni (u dućanu) ni ja to ne možemo napraviti ako ti ne znaš što hoćeš, odnosno želiš :-D

Znači moraš si prvo sam definirati želje/potrebe (možeš i ovdje u ovoj temi slagati popis pa ćemo kroz komentiranje doći do stvarne potrebe i isplativosti, ali na prvom mjestu moraš imati neki stav/želju (pod to mislim od veličine i vrste kućišta pa na dalje... ako treba složiti cijeli PC).


pa potrebe/želje su običnog korisnika kao što je jeremija postao
exithus lethalis
exithus lethalis

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.