Sada je: 28 ožu 2024, 09:39.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Hm, a dao bih ruku u vatru da mi je prošle godine na Mintu sve brzo radilo, napisao bih da je bilo sporo, tko zna što su u međuvremenu promijenili jer se sve updatealo više puta. Meni sad prođe sve od prve, samo je pet puta sporiji rad.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Sve radi bez problema na Fedori 35.

Potrebno je samo unijeti certifikate i pkcs11 modul u Firefox. Nikad lakše :bravo
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Ima li još netko ovdje da mu je Ubuntu 22.04 prestao funkcionirati s čitačima pametnih kartica?

Pitam ovdje, jer ionako to koristim samo radi elektronske osobne... Uglavnom, nisam siguran otkad je to tako, jer već duže vrijeme nisam ni svraćao na e-Građane, ali večeras sam to pokušao i nije išlo. Onda sam pokrenuo EID Client, da bi mi ovaj dao poruku: "Molim spojite čitač pametnih kartica na računalo." Probao sam i s ugrađenim i s eksternim čitačem, rezultat je isti.

Imam sve instalirano: opensc-pkcs11 libpam-pkcs11 i pcscd, kao i službeni middleware sa eid.hr. Ne mogu skužiti što mi još fali, tim više što prvi put uopće imam ikakav problem s ovim, a koristim e-osobnu već godinama. Ne znam uopće otkud bih krenuo s nekim trouble shootingom.

Koristim Kubuntu 22.04, ako grafičko okruženje relevantno, a laptop je ThinkPad T440p. Ako treba još kakvih info, recite.
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Ako koristiš Firefox(snap) ima neki bug u snap verziji pa neki čitaći ne rade. Negdje je pisano o tome, ne mogu naći.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Dakle, kao što napisah, niti AKD-ov Client softver (Eid Client) ne vidi da je čitač priključen. Nije do Firefoxa. Osim toga, koristim deb verziju Firefoxa, jer snap verzija je (još uvijek) koma, pogotovo u KDE-u.

Tebi sve radi? Koju distru i verziju koristiš?
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Nije do Firefoxa, neki (K)Ubuntu update je ubio pcscd servis u startupu pa ga treba aktivirati.

Kod: Označi sve
sudo systemctl enable --now pcscd.service pcscd.socket


Meni na Kubuntu 22.04 sve radi nakon toga.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
To je to! Sad mi sve radi s oba čitača. Domy, puno ti hvala, spasio si me. Već sam počeo razmišljati o distro hoppingu samo radi ovoga... XD
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Pozdrav, na Ubuntu sam i na 20.04 i eIDMiddleware 3.3.0 mi je sve štimalo, spajanje čitača te pregled kartice i ulogiravanje te potpisivanje na e-građani preko Firefoxa. Updateao sam nedavno Ubuntu na 22.04 i eIDMiddleware na 3.7.0 i spajanje čitača i pregled kartice mi i dalje rade, ali više ne mogu dodati modul u Firefox da se mogu ulogirati i potpisivati na e-građani. Kad idem dodati novi modul, Firefox mi samo izbaci "Unable to add module", predajem mu putanju "/usr/lib/akd/eidmiddleware/pkcs11" gdje se nalaze dva filea. Koliko se sjećam, isto sam radio i na Ubuntu 20.04 i eIDMiddleware 3.3.0 i sve je radilo, probao sam vratiti eIDMiddleware 3.3.0, ali istu grešku mi baca.

Je imao tko nešto slično? Imam e osobnu prve generacije. Ono što u biti pokušavam je aktivirati https://mobile.eid.hr/ mada nisam siguran može li se to s osobnom prve generacije, ali tu mi baci grešku da jedan od ova tri koraka nisu zadovoljena s tim da mi se kod prvog koraka automatski postavi kvačica.

Uglavnom, pretpostavljam da je problem šta Firefox više ne vidi modul, tj. čitač pa onda samim time ni ova provjera na https://mobile.eid.hr/ ne prolazi.
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 29 ruj 2022, 08:26
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 22.04
Ovak napamet, miriše mi da je problem vjerojatno u tome kaj je u 22.04 Firefox instaliran kao snap, a ne deb, a modul koji ti fali nije podržan u snapu, ali pričekaj da ti se javi netko tko koristi snap Firefox (ako ima takvih).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ovak napamet, miriše mi da je problem vjerojatno u tome kaj je u 22.04 Firefox instaliran kao snap, a ne deb, a modul koji ti fali nije podržan u snapu, ali pričekaj da ti se javi netko tko koristi snap Firefox (ako ima takvih).
Hm, a to nije bio problem na Ubuntu 20.04 ako je stvarno instaliran kao snap? Kako mogu provjeriti je li snap, a ne deb i ako je snap, kako mogu instalirati deb?
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 29 ruj 2022, 08:26
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 22.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.