Sada je: 29 ožu 2024, 11:30.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

alis_005 je napisao/la:Pozdrav, da, i mene zanima, što sa Linuxom se ne može koristiti ta eOI?

Radi bez problema. Forumaš JH-IM i ja smo opisali postupak instalacije par postova iznad.

EDIT:
Evo, još jednom:
1.) Drajver za smar card čitač je opensc i opensc-pkcs11 u Synapticu. Lista podržanog hardvera (čitača) je ovdje, trenutno ne mogu pronaći bolju. Čitač radi na principu upali-i-vozi.
2.) Instaliraš paket eMiddelware sa linka koji je JH-IM postavio kako bi po prvi put aktivirala osobnu sa čipom. Inače ti taj program ne treba.
3.) Instaliraš certifikate u web preglednik (samo pazi na podržane preglednike). I to je to!
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Je li netko od vas imao problema s potpisivanjem PDF dokumenta, odnosno potpisivanjem zahtjeva?

Naime, pokušavam poslati online zahtjev za izradu nove vozačke (što se može napraviti samo s valjanim certifikatom i instaliranim i podešenim čitačem kartice); međutim u zadnjem koraku (nakon što sam već upisao sve potrebne podatke, priložio screenshotove o uplati i sl.), u kojem je potrebno potpisati zahtjev, dobijem sljedeću pogrešku:
Kod: Označi sve
Greška [014] Za uspješno provođenje postupka kreiranja elektroničkog postupka eSigner servis mora biti dostupan. Ukoliko eSigner nije automatski pokrenut molimo Vas da ga pokrene ručno kroz Start Programs izbornik. Ukoliko se greška i dalje javlja, molimo Vas kontaktirajte korisničku službu izdavatelja certifikata


Dostupna dokumentacija mi je apsolutno beskorisna.

Je li netko od vas naletio na ovaj problem i znate li kako ga riješiti?

Koristim Firefox 57.0.2


EDIT: Ok, izgleda da je stvar u tome da je za Linux dostupan Middleware verziji 2.0.1, dok je, prema dokumentaciji potreban minimalno Middleware verzije 2.0.3. pface
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
Sorry na double postu, ali činilo mi se besmisleno editirati sinoćnji post.

Uglavnom, ako ikoga uopće zanima, definitivno je stvar u verziji Middlewarea dostupnog za Linux.
Naime, čak sam i sinoć dobio odgovor s eOI-Helpdeska gdje su potvrdili kako je minimalna verzija potrebna za mogućnost potpisivanja dokumenta 2.0.3.
Sad čekam da mi odgovore kad će konačno updateati i verziju za Linux.

Uglavnom, eto, na kraju sam bio prisiljen potpisati dokument na računalu s Windowsima (nisam nikako uspio natjerati čitač kartica da mi proradi u virtualki na kojoj imam Windows 7 za ovakve nezgodne slučajeve). :(
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
Pozdrav svima, novi na forumu :)

Trazim rjesenje problema za pristup portalu e-gradjani tj. pretincu...
Imam osobnu s cipom, imam citac, download-ao sam middleware app, aktivirao osobnu ali dobivam gresku svaki put na popup-u kod prijave.
Pokusao sam iz njihovih upustava za linux medjutim nista od toga. Ovdje vidim linkane certove, medjutim njihova komanda radi s ovim lokalnima u /usr/lib/eoimiddl.../pkcs11/libEidPkcs11.so
izlistam nakon toga certove, i nema taj njihov sa slike... Sad sam pak smuljao pa dobivam SEC_ERROR_BAD_DATABASE pa rjesavam to..

Koristim Debian 9 stretch, kako rijesiti te certove? ako ima neko objasnjenje vec, please linkajte jer sam ja samo ovu temu nasao.

Hvala puno
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 tra 2018, 15:47
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian - Xfce
DevMaster je napisao/la:Koristim Debian 9 stretch, kako rijesiti te certove? ako ima neko objasnjenje vec, please linkajte jer sam ja samo ovu temu nasao.

U ovoj temi ima baš to što ti treba! Evo, na primjer, ja na vrhu ove (4.) ali i na prošloj (3.) stranici ukratko opisivao što i kako radi. Certifikati se instaliraju u web preglednik.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:
DevMaster je napisao/la:Koristim Debian 9 stretch, kako rijesiti te certove? ako ima neko objasnjenje vec, please linkajte jer sam ja samo ovu temu nasao.

U ovoj temi ima baš to što ti treba! Evo, na primjer, ja na vrhu ove (4.) ali i na prošloj (3.) stranici ukratko opisivao što i kako radi. Certifikati se instaliraju u web preglednik.


Hvala na javljanju :)
Da, to sam spomenio. Ok, koje od tih certa s tog linka skinuti i ako instalacija znaci import onda mi chrome to odbija. Pokusat cu ponovno cisto da error tocan dobijem, ali nesto prigovara oko potpisa certa valjda.
I s tim certovima s linka i s onima iz ID clienta sam probao.
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 tra 2018, 15:47
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian - Xfce
Pozdrav

Evo zezao sam se dosta sa prijavom u eGrađani preko smart card readera.
Koristim Tumbleweed.
Koristio sam gornje upute i Firefox.
Ali nije radilo.
Dobio sam grešku da ne valja certifikat.

Proradilo je kada sam skinuo "eidmiddleware_v2.0.7_amd64.deb" i otpakirao ga.
Dobiju se se datoteke "data.tar.xz" i "control.tar.gz"
Zatim se otpakira "data.tar.xz" i dobije se mapa "usr" i "etc"
U mapi "usr" se nalazi datokteka:
"usr/lib/akd/eidmiddleware/pkcs11/libEidPkcs11.so.lic

Ode se u Firefox -> Preferences -> Privacy and Security -> Security Devices
Klikne se na "Load" i odabere se "usr/lib/akd/eidmiddleware/pkcs11/libEidPkcs11.so.lic" koji se nalazi tamo gdje se otpakirali "data.tar.xz" koji je unutar "eidmiddleware_v2.0.7_amd64.deb"

I sve radi.

Ako se pojavi greška da nemamo dozvolu servera, izaći iz Firefoxa i prati za par minuta.

Lp
Postovi: 137
Postovi: 137
Pridružen/a: 09 kol 2010, 08:08
Lokacija: Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 13.10
Na Mintu 19.3 x64 Cinnamon i njegovom ugrađenom Firefoxu radi (odnosno donedavno je radilo, više o tome u nastavku) bez frke. Postupak se čak može testirati pomoću Mint Live USB-a.

Većina narednih koraka opisana je što u korisničkim uputama što u prethodnim postovima (hvala svima!).

Pripremni koraci su sljedeći:
1. Preuzeti instalacijski paket sa eoi.akd.hr sajta. Aktualna verzija za linux je 3.0.0.
2. Preuzeti AKDCA Root i HRIDCA certifikate u DER/crt formatu sa eid.hr sajta.

Prije idućih koraka pretpostavljam da je osobna iskaznica aktivirana i da su podešeni svi potrebni PIN-ovi.

Nakon podizanja Minta s Live USB-a koraci su sljedeći:
1. Spojiti se na internet.
2. Instalirati instalacijski paket bilo dvoklikom bilo putem terminala (opisano u korisničkim uputama). Instalacijski paket će s neta povući dodatne pakete (u mom slučaju 2 paketa) koji su potrebni za rad.
3. Kroz Firefox Settings/Privacy and security importati AKDCA Root i HRIDCA certifikat kao Authorities certifikate.
4. Kroz Firefox Settings/Privacy and security dodati novi security device. Naziv devicea nije bitan, dok je kao filename potrebno unijeti /usr/lib/akd/eidmiddleware/pkcs11/libEidPkcs11.so .

I to je zapravo to. Sada bi se prilikom pokušaja prijave u e-Građani trebali pojaviti prozorčići za unos PIN-ova i naposljetku bi prijava trebala biti uspješna.

E sada, meni je to sve skupa radilo k'o urica na Firefox v71.0. Međutim, nakon nedavnog updatea na v72.0.1 Firefox se tijekom prijave u e-Građani sustavno počeo rušiti i to uvijek na istom mjestu: neposredno nakon unosa drugog PIN-a, odnosno neposredno prije prikaza User Identification Request prozora na kojem korisnik pregledava podatke vlastitog identifikacijskog certifikata i potvrđuje odabir istog. Problem se da reproducirati na način opisan poviše - dovoljno je nakon uspješne prijave na v71.0 samo updateati Firefox i stvar prestaje raditi. A nakon purgeanja verzije 72.0.1, reinstalacije verzije 71.0, reimportanja certifikata i ponovnog dodavanja novog security devicea ponovno sve radi ok. Da li je to problem sa samim browserom ili jednostavno pitanje (ne)kompatibilnosti eid middlewarea s verzijom 72.0.1, to preostaje za vidjeti.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 15 sij 2020, 14:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 19.3 x64 Cinnamon
Inače, na ovom sajtu postoje upute kako smart card čitač pomoću Mozilla NSS alata registrirati i u Chrome odnosno Chromium browseru. Pa ako se kome da zafrkavati, neka javi kako je prošlo! :-D
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 15 sij 2020, 14:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 19.3 x64 Cinnamon
dsardelic je napisao/la:E sada, meni je to sve skupa radilo k'o urica na Firefox v71.0. Međutim, nakon nedavnog updatea na v72.0.1 Firefox se tijekom prijave u e-Građani sustavno počeo rušiti i to uvijek na istom mjestu: neposredno nakon unosa drugog PIN-a, odnosno neposredno prije prikaza User Identification Request prozora na kojem korisnik pregledava podatke vlastitog identifikacijskog certifikata i potvrđuje odabir istog. Problem se da reproducirati na način opisan poviše - dovoljno je nakon uspješne prijave na v71.0 samo updateati Firefox i stvar prestaje raditi. A nakon purgeanja verzije 72.0.1, reinstalacije verzije 71.0, reimportanja certifikata i ponovnog dodavanja novog security devicea ponovno sve radi ok. Da li je to problem sa samim browserom ili jednostavno pitanje (ne)kompatibilnosti eid middlewarea s verzijom 72.0.1, to preostaje za vidjeti.


Noviji Firefox preglednici izbacuju grešku prilikom dodavanja security device-a. Nažalost, nisam zapisao tekst greške. Možda je to razlog zašto se program ruši kada treba ponuditi certifikat. Uglavnom, ja sam problem riješio tako da sam skinuo Firefox 71.0 i onemogućio mu automatski update pa ga koristim samo za e građani.

Ne posve vezano za logiranje na e građani, da li se eOI kod nas ima još kakvu ulogu (prijava ne neke druge javne servise) ili je za sad e građani jedina upotreba eOI?
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.