Sada je: 29 ožu 2024, 12:22.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Certifikat s eOI možeš koristiti kao pravovaljani digitalni potpis ako se dobro sjećam.

Inače, za e-građane je meni uvijek bilo lakše koristiti neku drugu vjerodajnicu za prijavu, bilo AAI ili mobilno bankarstvo.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:Inače, za e-građane je meni uvijek bilo lakše koristiti neku drugu vjerodajnicu za prijavu, bilo AAI ili mobilno bankarstvo.


Apsolutno, osim ako želiš koristiti servis za koji je potrebna razina ovlasti 4. Ja sam si nedavno pomoću certifikata s osobne uspješno podnio e-zahtjev za produženje valjanosti vozačke dozvole, što ne bih mogao s drugim vjerodajnicama.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 15 sij 2020, 14:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 19.3 x64 Cinnamon
dsardelic je napisao/la:Na Mintu 19.3 x64 Cinnamon i njegovom ugrađenom Firefoxu radi (odnosno donedavno je radilo, više o tome u nastavku) bez frke. Postupak se čak može testirati pomoću Mint Live USB-a.

Većina narednih koraka opisana je što u korisničkim uputama što u prethodnim postovima (hvala svima!).

Pripremni koraci su sljedeći:
1. Preuzeti instalacijski paket sa eoi.akd.hr sajta. Aktualna verzija za linux je 3.0.0.
2. Preuzeti AKDCA Root i HRIDCA certifikate u DER/crt formatu sa eid.hr sajta.

Prije idućih koraka pretpostavljam da je osobna iskaznica aktivirana i da su podešeni svi potrebni PIN-ovi.

Nakon podizanja Minta s Live USB-a koraci su sljedeći:
1. Spojiti se na internet.
2. Instalirati instalacijski paket bilo dvoklikom bilo putem terminala (opisano u korisničkim uputama). Instalacijski paket će s neta povući dodatne pakete (u mom slučaju 2 paketa) koji su potrebni za rad.
3. Kroz Firefox Settings/Privacy and security importati AKDCA Root i HRIDCA certifikat kao Authorities certifikate.
4. Kroz Firefox Settings/Privacy and security dodati novi security device. Naziv devicea nije bitan, dok je kao filename potrebno unijeti /usr/lib/akd/eidmiddleware/pkcs11/libEidPkcs11.so .

I to je zapravo to. Sada bi se prilikom pokušaja prijave u e-Građani trebali pojaviti prozorčići za unos PIN-ova i naposljetku bi prijava trebala biti uspješna.

E sada, meni je to sve skupa radilo k'o urica na Firefox v71.0. Međutim, nakon nedavnog updatea na v72.0.1 Firefox se tijekom prijave u e-Građani sustavno počeo rušiti i to uvijek na istom mjestu: neposredno nakon unosa drugog PIN-a, odnosno neposredno prije prikaza User Identification Request prozora na kojem korisnik pregledava podatke vlastitog identifikacijskog certifikata i potvrđuje odabir istog. Problem se da reproducirati na način opisan poviše - dovoljno je nakon uspješne prijave na v71.0 samo updateati Firefox i stvar prestaje raditi. A nakon purgeanja verzije 72.0.1, reinstalacije verzije 71.0, reimportanja certifikata i ponovnog dodavanja novog security devicea ponovno sve radi ok. Da li je to problem sa samim browserom ili jednostavno pitanje (ne)kompatibilnosti eid middlewarea s verzijom 72.0.1, to preostaje za vidjeti.


Sinoć sam radio na Win10 i primijetio da se pokrenuo autoupdate EID middlewarea. Provjerio sam na stranici eoi.akd.hr i zaista, stigla je nova verzija middlewarea, 3.1.0. Instalirao novu verziju preko dosadašnje (3.0.0), uklonio iz Firefoxa (aktualna verzija 74.0) dosadašnji PKCS device, restartao Firefox, ponovio instalaciju PKCS devicea slijedeći iste upute kao i prije i voilá - sada se ponovno mogu ulogirati na e-građani pomoću certifikata s osobne :bravo
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 15 sij 2020, 14:13
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Mint 19.3 x64 Cinnamon
Je li netko zna kako pokrenuti middleware na Manjaro/Arch linuxu?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la:Je li netko zna kako pokrenuti middleware na Manjaro/Arch linuxu?

Ako se dobro sjećam, nalazi se jedna verzija u AUR-u...
roc1nante270
roc1nante270
Ja sam skinuo middleware .deb file sa sitea pa ga instalirao debtapom.

EDIT:
Je li netko uspio natjerati Chromium (ili neki Chromium-based browser) da se može prijaviti certifikatrom s e-osobne?
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
roc1nante270 je napisao/la:
branac88 je napisao/la:Je li netko zna kako pokrenuti middleware na Manjaro/Arch linuxu?

Ako se dobro sjećam, nalazi se jedna verzija u AUR-u...

Ne nalazim je u AUR-u. :(

Može link ako slučajno imaš?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Može li netko napraviti kratki tutorial što je sve potrebno napraviti kako bi se eOI mogla korisitit za potpisivanje PDF dokumenata?
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
branac88 je napisao/la:Može link ako slučajno imaš?

Tražim je i ne nalazim a poprilično sam siguran da sam je tako instalirao bio.

Najbolja opcija je sada definitivno instaliranje .deb paketa s debtapom kao što je enkadeze predložio. :zvizdi
roc1nante270
roc1nante270
roc1nante270 je napisao/la:
branac88 je napisao/la:Može link ako slučajno imaš?

Tražim je i ne nalazim a poprilično sam siguran da sam je tako instalirao bio.

Najbolja opcija je sada definitivno instaliranje .deb paketa s debtapom kao što je enkadeze predložio. :zvizdi

Štos i je što sam .deb paket pretvorio i instalirao, no i dalje ne mogu pokrenuti taj program. Skinio sam i drivere za čitač, i kada ga spojim na komp, zasvijetli žaruljica na njemu neovisno je li ili nije osobna unutra, ali se program ne diže. Samim time ne mogu ni aktivirati osobnu... :place
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.