Sada je: 19 tra 2024, 04:26.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Podsjeća me da moram izvaditi e-građanin prije nego odpičim iz ove države. Čisto da znam ako mi porezna nakelemi pare ili nešto tog tipa.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Podsjeća me da moram izvaditi e-građanin prije nego odpičim iz ove države. Čisto da znam ako mi porezna nakelemi pare ili nešto tog tipa.

Možeš kontrolirati jako puno toga - socijalno, zdravstveno, mirovinske fondove, poreznu, mup, katastar i gruntovnicu...
Najviša razina prijave je pomoću smart kartice (nova osobna s čipom; kupi neki najjeftiniji čitač), ali može i tokenom gotovo svih banaka u HR
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ok je što se sad može e-OI koristiti i na Linuxu no kome zapravo to treba kad ni jedna usluga sigurnosne razine 4 još nije dostupna građanima szbunjen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ok je što se sad može e-OI koristiti i na Linuxu no kome zapravo to treba kad ni jedna usluga sigurnosne razine 4 još nije dostupna građanima szbunjen

Kako nije? szbunjen
Smart kartica (nova osobna sa čipom - eOI) ti omogućava pristup 4. razine. Uz to ti treba i čitač smart kartica (ja kupio Gemalto za 120 kn). Aplikacija ti služi samo za prvu aktivaciju osobne i eventualnu kontrolu podataka. Ako nemaš novu osobnu možeš ju posebno zatražiti. Na toj razini su ti dostupne sve usluge (punomoć mup-a, prijava/odjava boravišta, pregled recepata i uputnica, ...).
Prijava uz token banke je autorizacija 3. razine.
Prijava pomoću korisničkog imena i lozinke je 2. (najniža) razina.

Ja sam jedva čekao potvrdu o nekažnjavanju, baš ću sutra provjeriti. Vjerojatno ćemo jednog dana moći i glasovati pomoću ovog sustava. (to ne znači da će mrtvi prestati glasati i primati penzije, samo će ih biti malo manje. Valjda)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Sve usluge koje si nabrojao (osim aktivacije eOI što je i logično) je dostupno i sa autorizacijom razine 3... ja kažem da usluga razine 4 još nema (ima, ali nisu u funkciji), a kada će biti dostupne to nitko ne zna.

Da pojasnim, usluga elektroničkog potpisa dokumenta će se morati raditi autorizacijom razine 4 i za to će ti trebati ili eOI ili certifikat koji izdaje FINA za nekih 300-ak kn... no da li možeš danas elektronički napraviti kupoprodajni ugovor za recimo auto i time zaobići javnog bilježnika - nemreš. Da li možeš sklopiti ugovor o nekom poslu i elektronički ga ovjeriti - nemreš... i koja je onda korist od toga što možeš imati eOI i aktivirati je putem Linuxa (ili Windowsa - svejedno)?

PS. Kome si se morao dokazivati da nisi kažnjavan? :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Sve usluge koje si nabrojao (osim aktivacije eOI što je i logično) je dostupno i sa autorizacijom razine 3... ja kažem da usluga razine 4 još nema (ima, ali nisu u funkciji), a kada će biti dostupne to nitko ne zna.


Tu si potpuno u pravu. Međutim, e-Građani je samo platforma koja će se proširivati s vremenom. Čini mi se da je ovo tek prva faza (iz kuta građana, tj. korisnika) izdavanja raznoraznih potvrda koje inače mehanički dobiješ na šalteru (uz prethodno popunjavanje obrasca vlastitim podacima koji već ionako postoje u sustavu. Cilj ove prve faze je ubrzanje administracijskog procesa, smanjenje gužvi i općenito rasterećenje sustava.
Sve je manje taksi. Sporost, nesposobnost i inertnost službenika sada je drastično smanjena, zajedno s korupcijom. Do prije 7-8 godina bio je pravi horor izvaditi nekoliko elementarnih potvrda: rodni list, domovnicu, prebivalište, boravište i nekažnjavanje. Živio sam u mjestu A na jednom kraju države, a prebivalište mi je u mjestu B na drugom kraju. Hrpa službi se ukinula pa sam morao (jadni roditelji umjesto mene) ići u prvi veći centar (mjesto C) po te papire. Računaj troškove goriva, utrošeno vrijeme, plaćene takse i potpisivanje u moje ime + slanje preporučene pošte kad sve bude gotovo. I tako svakih 6 mjeseci koliko vrijede same potvrde. Prvo veliko olakšanje je informatizacija sustava prije 6-7 godina kada sam rodni list i domovnicu mogao podignuti bilo gdje bez obzira na prebivalište.
Što je tek s ljudima koji stvarno žive u pripizdinama i moraju jahati do najbliže civilizacije za neke najosnovnije potvrde (rad sa strankama 1-2 dana u tjednu, službenik na bolovanju, službenik na produženoj marendi, nema tonera/struje/pao sustav, ispuni formular pa odi po 20 kn biljega i usput popij kavu al nemoj žurit, porcija teletine ispod peke i deluxe kolač kao zahvala za obavljen posao...)?
Moj slučaj od prije 2 godine: mijenjam prebivalište, osobnu i registraciju na autu. Lik u MUP-u mi objašnjava kako on ne može primiti moje stare tablice na uponištavanje, već ih moram odnijeti u matičnu postaju gdje su izdane gdje će mi ih poništiti pa da mu ih nakon toga donesem. Tek nakon toga ću dobiti nove tablice. pface :udri :udri_glavom
Morao sam okolnim putem podmazati situaciju s njegovim šefom koji ga je pokušao malo "smekšati". Liku očito nije bio dobar dan za rad s ljudima (a kad mu nije dobar dan nitko ga ne može natjerati da omekša). Došao sutra i sve bilo u najboljem mogućem redu - predao stare i dobio nove tablice :sokiran
Na žalost, imam previše takvih priča o iskustvu sa šalterskim službenicima. Nadam se da sad shvaćaš moju opčinjenost kad u udobnosti kauča skinem neku glupu potvrdu i sam je isprintam :ljubav


bertone je napisao/la:PS. Kome si se morao dokazivati da nisi kažnjavan? :hihi

Svrha: zaposlenje.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Da, sustav je (prije bio) retardiran. Moj stari je recimo morao ići po domovnicu i ostale dokumente u Bjelovar, iako je rođen i, živio je i živi u Zagrebu i to samo zato jer je njegov otac bio u tom periodu u Bjelovaru. Ono... wtf. Ekipa je morala slati poštom onda u druge gradove biljege i pisma da im to pošalju. Da sada uopće ne ulazim u vrhonaravnu kretenariju što se domovnice/rodni/rođeni list treba davati za išta osim kada si rođen (ne bi vjerovali, ali u civiliziranom svijetu je osobna dokaz identiteta i nije potrebno vaditi rodni list i domovnicu za svaku pizdariju), meni je isuluda činjenica da moram plaćati biljege za to sve. Znači, za porez me oderu >50%, od neto što dobijem 25% još ode na PDV i onda još moram platiti biljege. Zašto onda plaćam poreze?! Ako nemam za te biljege ja sam ne osoba, smeće koje nema što koju kiflu tražiti od države. Jer jasno, nije država servis građanima....
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:(ne bi vjerovali, ali u civiliziranom svijetu je osobna dokaz identiteta i nije potrebno vaditi rodni list i domovnicu za svaku pizdariju)

To je istina. Kod nas rodni list vrijedi 6 mjeseci i opet ga moraš podignut, ali ne zato da dokažeš kako si se jednako rodio već zato što na rodnom listu stoji bračni status koji se sam po sebi mijenja.
Jednog dana osobna iskaznica s OIB-om bi trebala biti dovoljna za potpunu identifikaciju i provjeru statusa/potvrda. Čitav socijalno-političko-pravni status državljanina bi se trebao vezati na OIB.
Uzmi jednostavan primjer: prijava smrtnog slučaja. Možda jednom i bude moguće državi prijaviti smrt građanina uz njegovu osobnu, osmrtnicu i punomoć. Odeš u neku službu, prijaviš smrtni slučaj, a ostale službe sve same obave u roku 2 dana. Danas moraš posebno ići u mirovinsko, socijalno, poreznu, mup...
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:...
Uzmi jednostavan primjer: prijava smrtnog slučaja. ... Danas moraš posebno ići u mirovinsko, socijalno, poreznu, mup...


Ne moraš. Drzavni sluzbenik ( onaj koji unosi u evidenciju umrlih ) i biljeznik ( koji provede ostavinsku ) odrade većinu obveza koje ti nabrajaš.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
bertone je napisao/la:Sve usluge koje si nabrojao (osim aktivacije eOI što je i logično) je dostupno i sa autorizacijom razine 3... ja kažem da usluga razine 4 još nema (ima, ali nisu u funkciji), a kada će biti dostupne to nitko ne zna.


To znači da ni prijava boravišta još nije moguća ? Traži me razinu 4 za to pa sam se već mislila zaputit po novu osobnu al ak to još ne šljaka onda ne idem još. Thnx za info !

@calisto053
Driveri za smart čitač idu isto ko lana mirovinsko ? Imaš možda kakve upute ? Ti si na mintu ?
Čisto da znam kaj me sve čeka kad se upustim u to :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 28 gostiju.