Sada je: 28 ožu 2024, 09:28.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Zdravo, novi sam na ovom forumu. Ustvari sam tu dosao jednom prije par godina kada sam tek usao u svijet linuxa. Uglavnom, nedavno (danas) cijeli dan pokusavam instalirati arch na svoj komp jer mi se svidio i svidja mi se mindset da imas samo ono sto oces. Pratio sam archwiki i uspio instalirati basic arch na komp i sve je proslo bez ikakvih errora. Ali kada sam usao primijetio sam da nema interneta. Nakon dugosatnog trazenja po internetu nisam nista uspio rijesiti. Vazno je napomenuti da mi je Ethernet controller Realtek 8111 te da postoji poseban paragraf na archwiki-u samo za njega jer je, cini se, problematican. Tamo pise da moguce je da ima veze sa kernel driverom koji se koristi (r8169) te da je bolje forsat r8168. Kada sam blacklisto taj r8169, problem je ostao isti. Jedina promjena koju sam primijetio jest da pod lspci -v mi za Ethernet controller vise ne pise Kernel drive in use: r8169 nego samo Kernel module: r8169(to je pisalo i prije samo je ovo prvo nestalo). Nakon jos njuskanja nisam nista uspio al sam primijetio u logu pri boot-timeu da pise nesto u stilu [FAILED] Failed to load Kernel modules. Prvi put postam tako da ako sam prekrsio nekakvo pravilo molio bih vas da mi kazete. Takodjer ako trebate nekakve logove samo recite!
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 srp 2018, 18:13
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos, prebacujem Arch
Dobro nam došao (natrag)! Navedeni Realtek nažalost (ili na sreću) nemam pa ne mogu dati neka iskustva s tim. Jesi li siguran da imaš sve što ti treba od paketa za rad Ethernet controlera? Ako ti je radila uredno prilikom instalacije Arch Linuxa, ne vidim razlog da odjednom ne radi. Digni live Arch i vidi što ti tada veli lspci naredba.

Usput, baci oko na moj potpis. Za upute imaš i moj youtube video (sa starim linkom na skriptu ali jednako radi i s novim linkom koji je u potpisu). ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kao prvo, hvala na odgovoru. Znaci pokrenuo sam live i tamo runno lspci -v, no tamo je ista stvar ko i na instaliranom kad nisam blacklistao nista tj. kad imam fresh install. Kad sam pokrenuo systemctl status systemd-modules-load.service, Pise mi nesto tipa inactive, a na instaliranom mi pise dead (exit 1) ili tako nesto. Sad jedna stvar koju sam primijetio jest da mi taj ethernet controller time outa na bootu na instaliranom archu, a na liveu se ucita normalno. Takodjer, tvoja skripta mi nazalost ne moze pomoci, jer mi je / (root) na jednom disku , a /home na drugome.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 srp 2018, 18:13
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos, prebacujem Arch
Evo i loga, nije se mogao attachat pa ti saljem preko ovoga: https://ibb.co/g2wdK8
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 srp 2018, 18:13
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos, prebacujem Arch
Update: Uspio sam fixati, cini se da je trebalo pokrenuti obicni dhcpcd kako bi mi dhcp assigno ip adresu, no primijetio sam da to trebam napraviti svaki put kad se bootam u arch, mogu li to kako automatizirati?

Ovo su te 2 komande koje su mi pomogle:
ip link set dev enp3s0 up
dhcpcd enp3s0
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 srp 2018, 18:13
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos, prebacujem Arch
Ako koristiš NetworkManager kao network manager, onda provaj ovo kao root:
Kod: Označi sve
systemctl enable NetworkManager.service
systemctl enable NetworkManager-dispatcher.service
systemctl enable ModemManager.service

Ovaj zadnji i nije bitan (modem manager) pa to možeš i preskočit.
Nakon toga napravi reboot ili ponovi isto samo sa start umjesto enable. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.