Sada je: 18 tra 2024, 18:04.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

RaNzO je napisao/la:To je također napisano u prvom postu - ne radi. Toliko hvalospjeva sam pročitao o Manjaru, da sam ga spreman isprobati i nakon toliko početnih problema, iako polako gubim interes...


Nemoj generalizirati , jer je daleko vjerojatnije da ti nešto fulaš ,nego da je neka fatalna greška u iso-u ( jer bi se to onda baš svima dešavalo i dosad bi u tom slučaju već tisuće komentara i kritika bile na manjaro forumu )

Upravo sam downloadao najnovije xfce i kde manjaro iso-e , i sa rufusom sam ih bez ikakvog problema snimio na usb te sa tih usb-a se manjaro boota defaultno kako i treba. Na slici dolje vidi kako poklikati u rufusu , a vrlo je bitno i kako si podesio svoj uefi ( bios ) :


slika

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
RaNzO je napisao/la:Odlučio sam isprobati Manjaro (17.0.5 KDE stable), ali nikako ne mogu napraviti bootabilni USB. Napravio sam u životu milijardu bootabilnih USB-ova... Probao sam s 3 programa Lili USB Creator, Universal USB Instaler i Rufus. Svaki na zadnjoj verziji. Na netu uglavnom savjetuju ako ne ide s jednim, probaj s drugim. Kad nije prošlo nekoliko puta, pokušao sam s Debianom i on se boota. Skinuo sam iso preko torrenta i preko browsera i ista stvar se događa. Spržio sam iso na dvd i također gane prepoznaje. Ideje?


Rufus ima opciju za dd kada radiš bootabilni USB stick, to bi ti moralo raditi. Iako bolje instaliraj Antergos nego Manjaro, Manjaro KDE ima previše toga predinstaliranog i unaprijed podešenog, Antergos koristi Arch Linux repositoryje i na njemu ćeš dobiti "čisti" KDE i manje predinstaliranog softvera, jednako se jednostavno instalira i koristi kao Manjaro, a i koristi Pamac kao GUI za updateove i softver, a ne onaj neintuitivni i nezgrapni Octopi.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:...a ne onaj neintuitivni i nezgrapni Octopi.


Zakaj neintuitivni i nezgrapni...?

slika

:-D
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:
Zakaj neintuitivni i nezgrapni...?

slika

:-D


Pamac je čišći vizualno, pregledniji, brži i bolje upravlja updateovima iz repositoryja i AURa, Octopi meni nije nikada sjeo dok sam isprobavao Manjaro, deinstalirao sam ga i instalirao Pamac, tako i sada na Arch Linuxu koristim Pamac.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:...

Pamac je čišći vizualno, pregledniji, brži i bolje upravlja updateovima iz repositoryja i AURa, Octopi meni nije nikada sjeo dok sam isprobavao Manjaro, deinstalirao sam ga i instalirao Pamac, tako i sada na Arch Linuxu koristim Pamac.


Nisam brojao milisekunde, no onako odokativno su mi oba bili jednako brzi.
U pamac-u moraš u opcijama selektirati aur , dok kod octopi-a treba kliknuti zelenog aliena, a sve ostalo mi je potpuno jednako glede brzine downloada, instalacije...a problema nisam imao niti sa jednim od njih ( pamac-a sam koristio na xfce verziji manjara, istinabog ima od toga hohoho vremena , pa jedino ako se nekaj drastično odtada promijenilo ).
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:
RaNzO je napisao/la:To je također napisano u prvom postu - ne radi. Toliko hvalospjeva sam pročitao o Manjaru, da sam ga spreman isprobati i nakon toliko početnih problema, iako polako gubim interes...


Nemoj generalizirati , jer je daleko vjerojatnije da ti nešto fulaš ,nego da je neka fatalna greška u iso-u ( jer bi se to onda baš svima dešavalo i dosad bi u tom slučaju već tisuće komentara i kritika bile na manjaro forumu )

Upravo sam downloadao najnovije xfce i kde manjaro iso-e , i sa rufusom sam ih bez ikakvog problema snimio na usb te sa tih usb-a se manjaro boota defaultno kako i treba. Na slici dolje vidi kako poklikati u rufusu , a vrlo je bitno i kako si podesio svoj uefi ( bios ) :


slika

.



Evo ga, prošlo je, samo je trebalo selektirati DD umjesto preporučenog odabira ISO.

Sviđa mi se sustav, lijepo sve to izgleda, već se od instalacije vidi da su dosta truda uložili...a onda odmah kod prve nadogradnje greška:

Kod: Označi sve
Ukupna veličina instaliranog:  1943,18 MiB
Veličina mrežne nadogradnje:    64,39 MiB

:: Nastaviti sa instalacijom? [D/n] d
(144/144) provjeravam ključeve na privjesku        [###################] 100%
(144/144) provjeravam integritet paketa            [###################] 100%
greška: udiskie: signature from "Ambrevar <ambrevar@gmail.com>" is unknown trust
:: Datoteka /var/cache/pacman/pkg/udiskie-1.7.1-1-any.pkg.tar.xz je oštećena (neispravna ili oštećena datoteka (PGP potpis)).
Želite li je izbrisati? [D/n] d
greška: ne mogu izvršiti transakciju (neispravan ili oštećen paket)
Došlo je do greške,paketi nisu nadograđeni.


neka oštećena datoteka, koju ne može izbrisati i zbog toga ne prolazi nadogradnja
Postovi: 46
Postovi: 46
Pridružen/a: 07 tra 2012, 13:35
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
RaNzO je napisao/la:neka oštećena datoteka, koju ne može izbrisati i zbog toga ne prolazi nadogradnja


Samo pgp sigurnosni potpis datoteke ne odgovara, vjerojatno je čovjek održavatelj potpisao novim ključem a da ga nije na vrijeme poslao na server ključeva ili sl. Probaj ponovo osvježiti ključeve i napraviti update, evo ovako:
Kod: Označi sve
sudo pacman-key --refresh-keys; sudo pacman -Syu
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Kod: Označi sve
# pacman-key --refresh-keys
gpg: refreshing 115 keys from hkp://pool.sks-keyservers.net
gpg: keyserver refresh failed: No data
==> GREŠKA: A specified local key could not be updated from a keyserver.
[root@dfbdb]# pacman -Syu
.
.
.
.
.

Ukupna veličina instaliranog:  1943,18 MiB
Veličina mrežne nadogradnje:    64,39 MiB

:: Nastaviti sa instalacijom? [D/n] d
(144/144) provjeravam ključeve na privjesku        [###################] 100%
(144/144) provjeravam integritet paketa            [###################] 100%
greška: udiskie: signature from "Ambrevar <ambrevar@gmail.com>" is unknown trust
:: Datoteka /var/cache/pacman/pkg/udiskie-1.7.1-1-any.pkg.tar.xz je oštećena (neispravna ili oštećena datoteka (PGP potpis)).
Želite li je izbrisati? [D/n]
Postovi: 46
Postovi: 46
Pridružen/a: 07 tra 2012, 13:35
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
@ranzo

Kako nemas iskustva sa manjarom, i u biti vise si ti zakompliciras nego je to stvarno komplicirano, daj procitaj pocetnicki tutorijal :

https://cromanjaro.wordpress.com/2017/1 ... korisnike/

Nadogradi prije keyring pa će ti i udiskie normalno se azurirati. Manjaro ima dobro razradjenu provjeru paketa, tako da je to pozitivno a ne mana....

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Ja sam na Manjaru napravio refresh i proradilo je.

Možda je do tvog DNS-a pa zato ne može pronaći server.
Otvori u NetworkManageru "Uređivanje povezivanja",
odaberi svoj mrežni uređaj (wifi, žičana veza..),
otvori tab "IP4 postavke",
u liniji "Dodatni DNS poslužitelji" dodaj 8.8.8.8
ponovo pokreni svoj mrežni uređaj u NetworkManageru
(to je samo dvostruki klik na vezu u listi)

I onda ponovi onu liniju za refresh-key i pacman -Syu.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.