Sada je: 28 ožu 2024, 09:00.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Ok, da, kao što sam rekao moraš paziti na verziju php-a, čak je i minor verzija bitna (ako je kod pisan za 7.1 ne znači da će raditi na 7.3). Druga stvar je to što ako je apache, najčešće je phpmod tj "integrirani" php sa apachetom dok je nginx u kombinaciji sa php-fpm, pa nginx konfa obično ima neki blok tipa

Kod: Označi sve
   location ~ \.php$ {
    fastcgi_split_path_info ^(.+\.php)(/.+)$;
    include fastcgi_params;
    fastcgi_param SCRIPT_FILENAME $request_filename;
    fastcgi_pass_request_headers on;
    fastcgi_pass_header Authorization;
    fastcgi_intercept_errors on;
    fastcgi_pass unix:/var/run/php/php7.3-fpm.sock;
    fastcgi_read_timeout 600;
    fastcgi_buffer_size 128k;
    fastcgi_buffers 32 32k;
    fastcgi_param DD_SERVICE_NAME prod-foreo;
  }


Koji onda u docroot interpretira php fajlove (šalje ih na fpm socket). Ne moraš instaliravati lamp/xamp/foobar pakete za to, dovoljno je individualno instalirati webserver i fpm.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Sad imam specifican problem, pokusat cu ga objasniti, pa mozda tebi bude tocno jasno gdje moram dalje podesavati...
Dakle, nakon instalacije xampp sa pravom verzijom phpa, sad vidim foldere kad dodjem u browseru na tu lokaciju, to izgleda ovako:
slika

Kad bi isao na ovaj test.html ili ako tu kreiram neki .php(tipa phpinfo)otvori ga, ali kad idem na neki od ovih foldera, ne cita mi ih kao .php skriptu, nego mi ponudi da ih "downloadam" ili otvorim u browseru, kad downloadam doslovno mi skine .php skriptu, a ako idem otvori u browseru, doslovno mi kod ispise kao html..
slika
slika

Poslao mi je ovaj kako je njemu httpd.conf namjesten na windowsu i uopce nema puno filozofije, ali sam eto servername, port, sve postavio kao kod njega, ali isto sve ostane...

Do cega bi ovdje mogao biti problem? Ne rijesim li veceras, od sutra sam opet "windows korisnik pface
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
jer vjerojatno koristiš httpd.conf sa windowsa na linuxu, a i koji linux? httpd.conf je obično na centosu, dok debian/ubuntu koriste ono u sites-enabled i tamo ti mora sve biti ispravno podešeno. Ovo što opisuješ je konzistentno sa time da php nije ispravno podešen u apache.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Dakle, PHP je interpretirani jezik, što znači da na svaki HTTP request tvoj server nekako mora pokrenuti PHP interpreter i zapravo izvršiti PHP kod.

Tvoj problem je da se taj kod ne izvršava, nego servira kao file (s mimetypeom application/x-httpd-php type) od strane servera, jer ga zapravo nisi konfigurirao da išta napravi s tim.

Postoje dva relevantna načina kako to učiniti:
- koristiti PHP modul za Apache
- koristiti PHP-FPM za izvršavanje te konfigurirati web server da pomoću FastCGI-ja komunicira s njim

Istraži i jedno i drugo te vidi što ti više odgovora. U oba slučaja ćeš morati konfigurirati web server (koji god on bio) da određene requestove "šalje" na PHP.

Dobar početak čitanja je dio PHP manuala o instalaciji (https://www.php.net/manual/en/install.general.php) - iako oni ne ulaze u specifičnosti pojedinih distri i paketa.

Također, ono što želiš guglati je "LAMP stack [ime distre]" ako baš želiš Apache.

Generalno, guglanje ovakvih stvari je jako, jako korisna vještina za deva :)

PezerAFC je napisao/la:Ne rijesim li veceras, od sutra sam opet "windows korisnik pface

bog ti da sriće i zdravlja odlučiš li se za php na windowsu
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
eventualno https://cpriego.github.io/valet-linux/
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:Dakle, PHP je interpretirani jezik, što znači da na svaki HTTP request tvoj server nekako mora pokrenuti PHP interpreter i zapravo izvršiti PHP kod.

Tvoj problem je da se taj kod ne izvršava, nego servira kao file (s mimetypeom application/x-httpd-php type) od strane servera, jer ga zapravo nisi konfigurirao da išta napravi s tim.

Postoje dva relevantna načina kako to učiniti:
- koristiti PHP modul za Apache
- koristiti PHP-FPM za izvršavanje te konfigurirati web server da pomoću FastCGI-ja komunicira s njim

Istraži i jedno i drugo te vidi što ti više odgovora. U oba slučaja ćeš morati konfigurirati web server (koji god on bio) da određene requestove "šalje" na PHP.

Dobar početak čitanja je dio PHP manuala o instalaciji (https://www.php.net/manual/en/install.general.php) - iako oni ne ulaze u specifičnosti pojedinih distri i paketa.

Također, ono što želiš guglati je "LAMP stack [ime distre]" ako baš želiš Apache.

Generalno, guglanje ovakvih stvari je jako, jako korisna vještina za deva :)

PezerAFC je napisao/la:Ne rijesim li veceras, od sutra sam opet "windows korisnik pface

bog ti da sriće i zdravlja odlučiš li se za php na windowsu


Hvala svima na odgovorima, da, guglao sam dosta u principu istina pokusao sam malo "ubrzati" proces jer doslovno se mucim da uopce dignem projekt lokalno, al ne ide...
Nasao sam rjesenje da mi ne cita to kao file sa dodavanjem AddHandler application/x-httpd-php73 .php i istu stvar sa Addtype...

Koristim zasad jos Endeavour(Arch) i vec sam ja prosao te instalacije LAMP i XAMPP(s tim se sad borim) preko tutoriala, vjerujte prvo pokusam milijun ovih "rjesenja" koje izguglam prije nego napisem ovdje pitanje :lulz , zanimljivo je da ono meni funkcionira ako idem probati nesto svoje raditi, ali kad skinem taj gotovi projekt onda su ovi problemi, ocito jer je projekt radjen u windowsu pa sam ja automatski skinuo te postavke...

Ali evo sad sam dosao do toga da ga krene citati kao skriptu(bar mislim), sad javlja neke druge greske, ali vezane uz require i include nekih fajlova, sto je vjerujem zajebancija oko samog projekta neme veze sa postavkom apachea, a mozda i ima, ko ce znat...

Sto se tice windowsa, ja se evo vec 2 godine borim i ucim linux, kao i development tu, ali sta cu kad ovaj sto radi na ovome i koji bi me trebao uputiti je na windowsu, ne rijesim li ovo sam( a ocito necu tako skoro) morat cu krenit sa windowsom za pocetak
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
provjeri jel ti ova ROOTPATH konstanta koja se vidi na screenshotu sourcea dobra ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
moguće ti i fale moduli za php koje ovaj očekuje, ali ako je to portano sa windowsa ... bogtipomogao.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
iweb je napisao/la:Postoje dva relevantna načina kako to učiniti:
- koristiti PHP modul za Apache
- koristiti PHP-FPM za izvršavanje te konfigurirati web server da pomoću FastCGI-ja komunicira s njim


Čisto za neku buduću referencu ako ikoga zanima, i apache može raditi i sa php-fpm, a sam fpm zapravo ne treba web server, može se recimo vrtiti i drito sa haproxya ili nekog drugog load balancera :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
znam da apache podržava fastcgi isto, ali se ja nikad direktno igrao sa haproxyjem :D nice to know
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.