Sada je: 11 svi 2024, 20:20.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Baš sam se pitao koliko je potrebno iskustva u programiranju da bi se mogao pridružiti nekom većem open source projektu tipa VLC, LibreOffice itd. Zanima me to jer kad netko radi video tutorijale, demonistra programiranje, većinom se bavi samo sa jednim fileom i malim brojem linija koda.

Ja recimo sad skinem izvorni kod nekog programa (npr. lftp) i kad otvorim to čudim se ko bi se upće tu snašao kad ima toliko fileova razbacanih i na tisuće linija koda. Obično sam pomalo frusitiran kad ne mogu nešto shvatiti, a kako se onda snaći tu, odakle početi.

Možda ovo nema puno smisla što pišem, ali može li mi onda neko objasniti malo kako to sve funkcionira? Znam da ne radi jedan čovjek na cijelom projektu ali kako se tu snaći? Recimo da se želim pridružiti nekom što bi mi bilo potrebno?
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 31 srp 2012, 12:47
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 14 Nadia
ovisi što radiš. ako sudjeluješ u razvoju koda, onda češ morat vjerojatno biti barem OK sa jezikom u kojem se razvija program skupa sa razmijevanjem Linux-a na nižoj razini. Ipak, možeš se baviti i prevođenjem, rađenjem tutoriala kako koristiti neki program (što zahtijeva nula znanja kodiranja) itd.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Barem godinu dana iskustva u programiranju je preduvjet za bilošto. I ja sam prije imao isti problem. Trik je naći trivijalni problem koji želiš popraviti ili značajku koju želiš dodati i onda tome težiti. Nemoj se zamarati s tisućama linija koda niti stotinama fajlova: prvo nađi onaj fajl koji moraš modificirati kako bi postigao svoj cilj i onda njega prouči. npr. Ako želiš dodati GUI element samo pogledaj kako je taj element dodan na nekom drugom mjestu i imitiraj taj kod. Nemoj započinjati s LibreOffice (7mil. redova koda) ili VLC, to su masovni programi čiji je kod pakao za skužit čak i programerima s puno više iskustva. Uzmi nešto lakše; npr. jedan od nekoliko stotina malenih GNOME progama ( https://github.com/GNOME ). Ja sam prije nekoliko mjeseci popravljao ghex za osobne potrebe, mogu ti preporučiti da eksperimentiraš na tom programu jer je kod (relativno) jednostavan za skužit (iako je cijela stvar užasno napisana te moj fork je totalni rewrite). Probaj dodati "New File" opciju, koja začudo nije u upstream ghexu. Dođi na #linuxzasve.com na irc.freenode.net, ja sam tamo često i mogu ti pomoći ako treba :)
Postovi: 102
Postovi: 102
Pridružen/a: 17 tra 2013, 19:43
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian GNU/Linux
Kao što krofna reče, veoma je užasno raditi kao developer LibreOffice-a, VLC-a, ili nekog takvog programa. Imaju milione linija koda, a čak ni vođa projekta ne zna šta je šta. Zato imaju timove.

Bolje kreni sa nekim manjim programima, bilo konzolnim, bilo grafičkim, bilo web aplikacijama. Naravno, potrebno ti je i određeno znanje programskog jezika u kom je napisan program koji hoćeš da menjaš.

P.S. Imaš li GitHub? Tamo je najlakše pomagati ljudima. :P
me@droid
Postovi: 55
Postovi: 55
Pridružen/a: 17 srp 2013, 12:20
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.