Sada je: 15 svi 2024, 05:57.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jedno (možda glupo) pitanje. Jučer sam dobio novi eee pa mi je Linux totalno stran. Kako instalirati downloadane programe? Dakle, skinem na HDD (karticu) i pokrenem instalaciju. HowTo? Tnx.
Postovi: 21
Postovi: 21
Pridružen/a: 04 srp 2008, 09:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
akrgovic je napisao/la:Jedno (možda glupo) pitanje. Jučer sam dobio novi eee pa mi je Linux totalno stran. Kako instalirati downloadane programe? Dakle, skinem na HDD (karticu) i pokrenem instalaciju. HowTo? Tnx.


Za ovo treba nova tema. Grofe može podjela? Ja sam zadnji put nešto zbrčkao kad sam djelio.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
adminivan je napisao/la:Za ovo treba nova tema. Grofe može podjela? Ja sam zadnji put nešto zbrčkao kad sam djelio.


Mission accomplished. :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Kako se instaliraju programi na Asus eee.

Na eee-u instalacije obavlja program Synaptic. Nakon što se spojite na internet on za vas traži programe. Programe traži iz online baza podataka koje se zovu Repozitoriji. A traži po kriterijima pretrage koje ste sami zadali. ( npr: igre; obrada teksta; internet...). Kada završi pretragu ispiše vam programe koje je našao. Vi izaberete program koji želite i Synaptic će vam automatski instalirati taj program, te će provjeriti da li uz taj program trebate i dodatno instalirati druge stvari.
Druge stvari su “dependencies” (ne znam kako se to prevodi na hrvatski), tj. dodatne datoteke koje trebaju da bi program koji instalirate normalno radio. Ako trebaju, Synaptic će ih skinuti sa neta i instalirati. Naravno, prije toga će vas pitati za dozvolu.

Kada ste sve to instalirali, u idealnim okolnostima program možete naći pritiskom Launch tipke na desktopu (ako imate Advanced desktop) u svojoj kategoriji. Ali najčešće ćete ih pokretati iz Terminala ( crni ekran koji jede malu djecu ) ili iz File managera.
Veliki problem je da Synaptic za sada ima grešku i često ne instalira programe do kraja.
Uz višestruko ponavljanje obično uspije instalirati.
Zato je bolje koristiti Terminal i naredbu “apt-get”.
Isto to radi i Synaptic. On u stvari u pozadini izvršava istu komandu, koja preuzima posao oko instalacije. Znači Synaptic je samo program koji vam štedi malo tipkanja na tipkovnici.
Što se tiče repozitorija, na eee-u je postavljen službeni Asusov repozitorij koji je napisan strogo za taj kompjuter i Xandros koji on koristi. Xandros je eee Linux i verzija je Debiana. Debian je naravno, isto tip Linuxa. Tako da se mogu dodati i neki repozitoriji koji su napravljeni za Debian, ali programi rade i na Xandrosu. ( ne svi )
Isto tako Synaptic i apt-get deinstaliraju programe i brinu se oko updatea.

Prvo, da bi instalirali programe, moramo onda dodati repozitorije. I reći kompjuteru da najprije gleda na službenim repozitorijima, a onda, ako nema, na onima koje smo dodali.

Najprije pažljivo pročitajte upute do kraja, a onda tek uradite što piše!

1.Otvorite Terminal ( ctrl+alt+t u Easy modu, ili Launch/Applications/System/Console u Advanced modu)
2.utipkajte: sudo nano /etc/apt/sources.list
Pazite na razmake!!! To otvara tekst editor “Nano” i u njemu ćete dobiti listu repozitorija. Dva za početak, jer niste ništa dodali.
3.Onda kopirajte ovo ispod ( copy) i prenesite u prazno polje ispod liste repozitorija ( shift+insert )

deb http://xnv4.xandros.com/xs2.0/upkg-srv2 etch main contrib non-free
deb http://dccamirror.xandros.com/dccri/ dccri-3.0 main
deb http://www.geekconnection.org/ xandros4 main
deb http://download.tuxfamily.org/eeepcrepos/ p701 main etch

To su adrese dodatnih repozitorija, koji bi trebali raditi za eee.
(Treba kopirati sve, tj i ono deb i stranice)
4. Snimite sa Ctrl+O
5. Izađite sa Ctrl+X
Sada ste dodali repozitorije koji su dosta sigurni za ovaj komp i programi sa njih najvjerojatnije mogu raditi na eee-u. ( I ne napraviti štetu )

Sada trebate još uraditi copy-paste sljedećeg teksta. On služi za to da vaš kompjuter najprije instalira programe sa službenog repozitorija, a tek ako nema da ih nađe na drugima. To spriječava daljnje probleme, jer programi za druge verzije Linuxa mogu oštetiti već instaliran Xandros.

1.upišite: sudo kwrite /etc/apt/preferences
Otvoriti će se tekst editor Kwrite. (možete upisati i nano umjesto kwrite ako više volite Nano)
2.Uradite Copy teksta ispod i onda Paste na praznu stranicu

Package: *
Pin: origin update.eeepc.asus.com
Pin-Priority: 950

Package: *
Pin: origin
Pin-Priority: 925

Package: *
Pin: origin xnv4.xandros.com
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: origin dccamirror.xandros.com
Pin-Priority: 850

Package: *
Pin: origin http://www.geekconnection.org
Pin-Priority: 750

Package: *
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 700

Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 650

Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 600

3.stisnite Save ( ikona diskete) Time ste završili dodavanje repozitorija i učinili to na maksimalno siguran način.


Eto, nakon uvoda kako se u stvari instalira program:
Ja ću opisati kako se to radi za igru “supertux”. Najprije za Synaptic, a potom preko Terminala. Kao što sam rekao Synaptic možda neće instalirati igru, pa ako ne uspijete probajte preko Terminala. Nije teško, možda je čak i jednostavije. Ja preporučam Terminal.
Morate biti spojeni na internet! Program skida stvari sa interneta.
1.Otvorite Synaptic ( U Easy modu otipkajte sudo synaptic u Terminalu;u Advanced modu idite na Launch/Applications/System/Synaptic Package Manager ;)
2. stisnite tipku Reload. Tako će se obnoviti lista programa sa repozitorija.
3.Pritisnite tipku Search i u polje upišite supertux. Nakon toga pritisnite Search
4.Dobiti ćete dva rezultata. Jedan je supertux, a drugi supertux-data. ( dobiti ćete i supertux kart, ali je to skroz druga igra i za sada nam ne treba) Desnim dugmetom miša kliknite na supertux i izaberite Mark for instalation
5.Kliknite dugme Aply
6.Program će javiti da će instalirati i superux-data, što dozvolite, jer su to dodatni podatci o igri.
7.Kad je igra instalirana nađite ju pomoću File managera u /usr/games i klikite za pokretanje. Ili u Terminalu upišite supertux i stisnite enter
Preko Terminala je lakše
1.spojite se na net
2.otvorite Terminal, ukucajte sudo apt-get update Tako ćete obnoviti listu programa iz repozitorija.
3. nakon toga ukucate apt-cache search supertux (naredba apt-cache search traži programe u repozitorijima, u ovom slučaju supertux, ali može se upisati i bilo što drugo - games, tetris, opera browser...)
Dobiti ćete popis rezultata za superux
4.potom utipkajte sudo apt-get install supertux
5.dobiti ćete i obavijest da će se instalirati i supertux-data, ali to vam i treba, te to potvrdite sa y i enter
6.nakon instalacije igru pokrenete kad ste već u terminalu sa supertux i enter
Programi se deinstaliraju sa sudo apt-get remove supertux (ili već što želite) ili preko Synaptica Mark for deinstallation i Apply. ( morate ukloniti i supertux-data)
Isto tako probajte upisati u terminal apt-get -h, i probajte man apt-get. Dobiti ćete objašnjenja naredbe i dodatne naredbe koje idu uz nju.

Evo, tako se to radi. Treba biti pažljiv, i uvijek sve pročitati do kraja, jer neopreznom instalacijom svega i svačega možete cijeli kompjuter onesposobiti.
Ako se to dogodi, ne treba očajavati, jer eee ima backup.
Restartajte kompjuter. Kad se kompjuter ponovno počne paliti stisnite i držite F9. Izaberite 3-Restore factory settings. Potvrdite sa yes.
Tako će se kompjuter ponovno dići onakav kakav je bio kad ste ga kupili. Znači koliko god brljali, ne možete ga pokvariti i uvijek ga možete vratiti u stanje kakav je bio kad ste ga kupili.

Ako imate neke važne podatke na kompjuteru možda je bolje da uradite backup na USB memoriju, ako nešto zabrljate.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Kako instalirati programe u Linuxu - Wiki
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Prvo pitanje glasi može li se WinXP i Office instalirati s USB sticka i kako? Drugo pitanje je može li se, nakon instalacije XP, vratiti na Linux i na postavke kakve su bile kad je EEE kupljen i kako?
Zahvaljujem!
Postovi: 21
Postovi: 21
Pridružen/a: 04 srp 2008, 09:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Na prvo pitanje- Moze, ali odgovor nećeš dobiti na ovim stranicama jer se tu uči ljude kako ostati uz Linux, a ne kako odustati od njega. Probaj viditi na eeeuser.
Na drugo pitanje. Dobio si dvd sa kompjuterom. Njega štaviš u Win. kompjuter. Nađi opciju kreiranja bootabilnog USB-A. Ne bi trebalo biti teško. Kad kreiraš USB samo ga staviš u komp. Upališ komp i držiš stisnuto esc tipku.Dobiješ za birati odakle ćeš bootati komp. Izabereš USB. Malo sačekaš i imaš Xandros isti onakav kakav si imao kad si kupio eee. Jako je jednostavno i sigurno. Uvijek ga tako mozes vratiti u stanje kakav je bio kad si ga kupio. Bez obzira sto radio s njim.
Zadnja izmjena: Suko; 07 srp 2008, 13:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Puno hvala. Što se XP-a tiče, nisam fan i Linux mi se full sviđa. Problem su mi instaliranje programa (što je to uopće Ubuntu i treba li mi???, kako pronaći određeni direktorij...) i to što T-mobile nema podršku za web 'n' walk za Linux. A to mi jako treba. Kao najjednostavnije rješenje mi se učinilo instalirati XP. Mada bi radije ostao na Linuxu...
Postovi: 21
Postovi: 21
Pridružen/a: 04 srp 2008, 09:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
akrgovic je napisao/la: (što je to uopće Ubuntu i treba li mi???, kako pronaći određeni direktorij...)



Ubuntu je jedna od Linux distribucija, jedna od njih 300-tinaj koje si svaki korisnik može izabrati. Sa AsusEEE-om dolazi instalirana Xandros distribucija, n onju se na Asus EEE-u može zamjeniti za recimo EEEXubuntu distribucijom.

Da ti nekako dočaram što je distribucija....
Linux kao takav je zapravo samo kernel (jezgra). On nema u sebi grafičko sučelje, nema programe kao OpenOffice, Linux je samo nešto što se učita u memeoriju računala, komunicira sa hardwerom i omogućava ostalim Linux kompatibilnim programima da rade pod tom jezgorm. Ništa više - ništa manje.

Naravno, samo sa Linux kernelom ne možeš raditi ama baš ništa korisno (pisati, printati tekst, obrađivati slike, itd.)
Da bi to mogao raditi treba doinstalirati uz Linux kernel još dodatnih programa/servisa kao što su X-Windows sučelje, CUPS sustav za printanje, SANE sustav za skaniranje, mrežne sustave itd, itd.
Da to krajnji korisnik ne mora raditi sam (jer je teško i krajnji korsinik to ne treba znati) pobrinule su se razne Linux organizacije koje razvijaju takve komplete Linux kernela + ostalog potrebnog softwarea pomoću kojih krajnji korisnik STVARNO može raditi korisne i njemu potrebne stvari (kao u winXP-u, zapravo gledajući iz tog kuta i WindowsXP imali bi status distribucije). Takvi kompleti zovu se distribucije. Ima ih zaista jako puno i sve su odreda besplatne i može ih se skinuti sa interneta, zapržiti na CD/DVD i sa njih ih onda uredno instalirati na računalo.

Upravo tu i leži jedna od bitnih snaga Linux OS-a. Zašto?
Kada instaliraš WindowseXP ti imaš WIndowse XP koji ne mare imaš li ti dovoljno RAM-a da oni rade glatko, da ne čekaš na njihov odaziv itd, itd.
S druge pak strane Linux distribucija ima raznih, onih koje su namjenjene za starija računala ili pak onih za novije kante. Grafička sučelja postoje isto tako za slabije (Xfce), srednje (GNOME) ili jače (KDE) mašine. I sve je kompatibilno međusobno...

Korisnik sve može birati sam, a nije sputan sa jednim jedinim rješenjem koje se zove WindowsXP.

Eto, nadam se da sam unio malo svjetla u tvoje početne Linux nedoumice :), no i tako o Linuxu imaš podosta na našem portalu, pa ti preporučam da malo pročitaš.

u nadi da ćeš i dalje ostati unutar Linux svijeta pozdravljam te.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Super si! Hvala! Daj mi sad još reci jel mi preporučaš da instaliram Ubuntu, odnosno, zdravo seljački, jel U. bolji od Xandros?
Postovi: 21
Postovi: 21
Pridružen/a: 04 srp 2008, 09:20
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.