Sada je: 28 ožu 2024, 14:28.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

LineageOS
01 tra 2021, 23:44
Pozdrav svima,
evo mjesto gdje korisnici i obožavatelji LineageOS-a mogu razmjenjivati iskustva, savjete i prijedloge. :hihi

Koristio sam CyanogenMod godinama a sada koristim novi LineageOS od 2016. kada su promijenili ime :thmbs-up
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Re: LineageOS
04 tra 2021, 14:07
Super, nikada nisam čuo iz prve ruke kako je, mane, prednosti?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Re: LineageOS
05 tra 2021, 23:12
Jeremija je napisao/la:Super, nikada nisam čuo iz prve ruke kako je, mane, prednosti?

Meni je korak naprijed u odnosu na gotovo sve Stock ROM-ove koje sam isprobao. Uz to, još uvijek mi drži na životu dva mobitela starija od 4 godine.

Prednosti:
- nema bloatwarea;
- dolazi bez ikakvih Google aplikacija i servisa a to se osjeti na trajanju baterije (osjetno duže - moje iskustvo);
- sve predinstalirane aplikacije su FOSS;
- puno privatniji od Stock ROM-ova;
- sadrži neke značajke koje ne možemo naći u AOSP-u;
- puno manja potrošnja RAM-a i nema nikakvih lagova i zastajkivanja;
- manja veličina instaliranog OS-a;
- nije potrebno rootati uređaj;
- redovite sigurnosne nadogradnje (čak i za neke modele stare 5-6 godina) :thmbs-up ;
- ne usporava se s vremenom kao što je to slučaj kod nekih androida...

Mane:
- na većini uređaja se izgubi na kvaliteti kamere. Moguće je to korigirati instaliranjem OpenCamera ili Gcam aplikacija;
- projekt je volonterski te može prestati podržavati Vaš uređaj u bilo kojem trenutku;
- iako svi modeli primaju redovita mjesečna sigurnosna ažuriranja, drugačije je s firmwareom (koji je ipak zatvoreni kod). Kod većine mobitela ostaje zadnja verzija koju su imali na Stocku;
- neke bankovne aplikacije mogu stvarati probleme ili ne funkcionirati;
- potrebno je otključati bootloader za instalaciju te ga nije moguće zaključati ako želite koristiti LineageOS.

Ukratko: žrtvujete malo sigurnosti za puno privatnosti... :place

Ako želite Play Store - možete ga slobodno instalirati nakon što "flashate" gApps u Recoveryu, ali nema potrebe jer su tu fantastični F-Droid i Aurora store.

F-Droid je repozitorij FOSS aplikacija a Aurora store je trgovina gotovo jednaka Play Storeu gdje možete anonimno preuzimati aplikacije direktno s Play Storea. ;)
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Re: LineageOS
06 tra 2021, 06:26
pandul je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Super, nikada nisam čuo iz prve ruke kako je, mane, prednosti?

Meni je korak naprijed u odnosu na gotovo sve Stock ROM-ove koje sam isprobao. Uz to, još uvijek mi drži na životu dva mobitela starija od 4 godine.

Prednosti:
- nema bloatwarea;
- dolazi bez ikakvih Google aplikacija i servisa a to se osjeti na trajanju baterije (osjetno duže - moje iskustvo);
- sve predinstalirane aplikacije su FOSS;
- puno privatniji od Stock ROM-ova;
- sadrži neke značajke koje ne možemo naći u AOSP-u;
- puno manja potrošnja RAM-a i nema nikakvih lagova i zastajkivanja;
- manja veličina instaliranog OS-a;
- nije potrebno rootati uređaj;
- redovite sigurnosne nadogradnje (čak i za neke modele stare 5-6 godina) :thmbs-up ;
- ne usporava se s vremenom kao što je to slučaj kod nekih androida...

Mane:
- na većini uređaja se izgubi na kvaliteti kamere. Moguće je to korigirati instaliranjem OpenCamera ili Gcam aplikacija;
- projekt je volonterski te može prestati podržavati Vaš uređaj u bilo kojem trenutku;
- iako svi modeli primaju redovita mjesečna sigurnosna ažuriranja, drugačije je s firmwareom (koji je ipak zatvoreni kod). Kod većine mobitela ostaje zadnja verzija koju su imali na Stocku;
- neke bankovne aplikacije mogu stvarati probleme ili ne funkcionirati;
- potrebno je otključati bootloader za instalaciju te ga nije moguće zaključati ako želite koristiti LineageOS.

Ukratko: žrtvujete malo sigurnosti za puno privatnosti... :place

Ako želite Play Store - možete ga slobodno instalirati nakon što "flashate" gApps u Recoveryu, ali nema potrebe jer su tu fantastični F-Droid i Aurora store.

F-Droid je repozitorij FOSS aplikacija a Aurora store je trgovina gotovo jednaka Play Storeu gdje možete anonimno preuzimati aplikacije direktno s Play Storea. ;)

Hvala na dobrom odgovoru.
Imam mob. treću godinu i još mi je novi :) Također još prima sve sigurnosne nadogradnje a firmware je dobivao dvije godine, čak i noviju generaciju Androida je dobio (10). Tako da ne smatram tvoje mobitele stare ( 4 god.). (Osobno mislim da je greška kupiti lošiji-jeftin mob., kod kojega proizvođač neće mariti za nadogradnje i mob. zastari za dvije godine. Npr. ako se kupi jači model uvijek se dobije i nadogradnja na noviji android, i vjerojatno dvije godine firmwarea plus još godina ili dvije sigurnosnih nadogradnji što izađe 4 godine).
Nekad sam tražio cyanogen mod za stari mob. ali vidio sam da većinom volonteri rade za novije mobitele (što mi je bezveze, npr. tko će na novi samsung galaxy to stavljati) , dok za neke stare modele softver rijetki održavaju i uvijek su bile neke mušice (robotski glas kod razgovora , no GPS...).

Ono bez googlea mi je najpozitivnije, kome nije prijeko potreban.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Re: LineageOS
03 stu 2021, 13:32
Dobar post. Evo mala nadogradnja. Veliki brat kao tata Androida je duboko integriran unutar AOSP-a tako da se određeni sevisi u pozadini i dalje oslanjaju na, pogađate tatu :-) DNS koji se da lako promjeniti ali captive_portal,systemWebview traže nesto više vještine i tipkanja u terminalu. Tko se želi dublje baviti sa ovom problematikom privatnosti, može se informirati dokumentacijom /e/ OS-a. ili pogledati video pomalo ironičnog naziva How to De-Google LineageOS :-). Dok god koristite aplikacije i servise velike braće nemate privatnost i vaše aktivnosti na mreži kreiraju vaš digitalni dosje koji će u budućnosti imati utjecaj na vaš život. Stvar je vrlo ozbiljna. Lineage OS i ostali AOSP projekti su dobar korak prema privatnosti a dobri su za ekologiju i vaš novčanik jer uz malo vještine stari uređaji rade kao rakete :-)
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Re: LineageOS
03 vel 2023, 14:42
Jeremija je napisao/la:
pandul je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:Super, nikada nisam čuo iz prve ruke kako je, mane, prednosti?

Meni je korak naprijed u odnosu na gotovo sve Stock ROM-ove koje sam isprobao. Uz to, još uvijek mi drži na životu dva mobitela starija od 4 godine.

Prednosti:
- nema bloatwarea;
- dolazi bez ikakvih Google aplikacija i servisa a to se osjeti na trajanju baterije (osjetno duže - moje iskustvo);
- sve predinstalirane aplikacije su FOSS;
- puno privatniji od Stock ROM-ova;
- sadrži neke značajke koje ne možemo naći u AOSP-u;
- puno manja potrošnja RAM-a i nema nikakvih lagova i zastajkivanja;
- manja veličina instaliranog OS-a;
- nije potrebno rootati uređaj;
- redovite sigurnosne nadogradnje (čak i za neke modele stare 5-6 godina) :thmbs-up ;
- ne usporava se s vremenom kao što je to slučaj kod nekih androida...

Mane:
- na većini uređaja se izgubi na kvaliteti kamere. Moguće je to korigirati instaliranjem OpenCamera ili Gcam aplikacija;
- projekt je volonterski te može prestati podržavati Vaš uređaj u bilo kojem trenutku;
- iako svi modeli primaju redovita mjesečna sigurnosna ažuriranja, drugačije je s firmwareom (koji je ipak zatvoreni kod). Kod većine mobitela ostaje zadnja verzija koju su imali na Stocku;
- neke bankovne aplikacije mogu stvarati probleme ili ne funkcionirati;
- potrebno je otključati bootloader za instalaciju te ga nije moguće zaključati ako želite koristiti LineageOS.

Ukratko: žrtvujete malo sigurnosti za puno privatnosti... :place

Ako želite Play Store - možete ga slobodno instalirati nakon što "flashate" gApps u Recoveryu, ali nema potrebe jer su tu fantastični F-Droid i Aurora store.

F-Droid je repozitorij FOSS aplikacija a Aurora store je trgovina gotovo jednaka Play Storeu gdje možete anonimno preuzimati aplikacije direktno s Play Storea. ;)

Hvala na dobrom odgovoru.
Imam mob. treću godinu i još mi je novi :) Također još prima sve sigurnosne nadogradnje a firmware je dobivao dvije godine, čak i noviju generaciju Androida je dobio (10). Tako https://atelierrebul.si/hr/shop/category/mirisi-za-dom-22 ne smatram tvoje mobitele stare ( 4 god.). (Osobno mislim da je greška kupiti lošiji-jeftin mob., kod kojega proizvođač neće mariti za nadogradnje i mob. zastari za dvije godine. Npr. ako se kupi jači model uvijek se dobije i nadogradnja na noviji https://cbdshop.club/hr/, i vjerojatno dvije godine firmwarea plus još godina ili dvije sigurnosnih nadogradnji što izađe 4 godine).
Nekad sam tražio cyanogen mod za stari mob. ali vidio sam da većinom volonteri rade za novije mobitele (što mi je bezveze, npr. tko će na novi samsung galaxy to stavljati) , dok za neke stare modele softver rijetki održavaju i uvijek su bile neke mušice (robotski glas kod razgovora , no GPS...).

Ono bez googlea mi je najpozitivnije, kome nije prijeko potreban.

Според мен 2022 ще бъде доста волатилна година, главно заради FED interest rate hikes, inflation и доста други фактори който се развиха в последното тримесечие на 2021.

Прогнозата ми за 2022 е, че ще затворим годината над 2021 дотогава HODL му е майката!
Zadnja izmjena: TimTam; 25 tra 2023, 11:13; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 26 kol 2022, 04:19
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: jedan
Re: LineageOS
03 vel 2023, 19:38
TimTam je napisao/la:Според мен 2022 ще бъде доста волатилна година, главно заради FED interest rate hikes, inflation и доста други фактори който се развиха в последното тримесечие на 2021.

Прогнозата ми за 2022 е, че ще затворим годината над 2021 дотогава HODL му е майката!


Sad sam već zabrinut jesi li trol ili samo koristiš prejaku mješavinu,... kakvo crno mišljenje i očekivanja možeš dati o stanju u 2022. godini kad je danas 3. veljače 2023. godine pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: LineageOS
17 vel 2023, 17:49
:lulz
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.