Sada je: 29 ožu 2024, 07:50.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

200 000 prodanih primjeraka možda djeluje kao puno, za usporedbu prošle godine je prodano preko 1 000 000 000 novih mobitela.

Ne bih krajnje potrošače nazvao krivcima što zbog neznanja ili nezainteresiranost. Koliko krivim razvijatelje tih neprivlačnih i ograničenih uređaja, unatoč hvale vrijednim karakteristikama uređaja kao slobodi softvera i privatnosti korisnika. Također i velike kompanije krivim što blokiraju mnoge aplikacije da se pojave na linuxu, a koje trebaju ljudima što za posao, što za hobi.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Rasprave na temu Linux mobilnih uređaja na svim forumima i društvenim mrežama su beskonačne, često bespotrebno podjeljenih tabora.

shrike razmišlja industrujski i upravu je kad kaže da je sve dosad realizirano margine margina, apsolutno nebitne za industriju.

I dalje ostajem pri tvrdnji da se UT i dalje uspješno razvija kao i Postmarket OS, Pure OS, Mobian itd... ili jednostavno Mobilne Linux distribucije. Bitno je da se Gnu/Linux & FOSS razvija na mobilnim platformama i da je izvedivo financiranje.

Stvari se mogu gledati i iz drugačijeg ugla.

Sve ove platforme imaju svoju publiku koja točno zna što očekuje od jednog uređaja i publiku koja čeka rješenje za razvoj aplikacija ili bridge

za aplikacije koje su im nužne za svakodnevnu upotrebu.

Jeremija kaže neprivlačni i ograničeni uređaji. Da Librem 5 izgleda poput "cigle" zbog praktične izvedbe prekidača za fizičko isključivanje modema i ostalih komponenti dok pine phone izgleda decentno kao i svaki drugi mob. Ograničeni to je već subjektivno ovisi koga pitaš ali ok na OS i aplikacijskoj razini nedostaje puno toga ali radi se o uređajima koji su u razvojnoj fazi i nisu spremni za mainstream.

Negdje 2012 godine kupio sam Nokiu N9 tad mi je taj uređaj toliko išao na živce, iako je bio preljep, jer nikako nisam kužio povuci prstom ljevo-desno gore-dole , da sam ga rastavio i uništio :place Sljedeći je bio android ne znam koji model činilo mi se nešto bolje jer je imao dole navigaciju ali opet strava i užas ružan nestabilan spor... Vratio se na Nokiu na tipke.... :-) sa vremenom hoćeš nećeš postali su dominatni i OS i android koji su se rapidno razvijali zajedno sa aplikacijama i uređajima... 2021 kupim Nokiu N9 i vauuu čovječe meego je genijalan koji OS koji mobitel hej ljudi je li moguće da je ovo staro cca 10 godina. Eto toliko o krajnim korisnicima ali i o samoj industriji :-)

Pine Phone ide u pravom smjeru postepeno od nule i sigurno da ćemo u budućnosti dobiti Linux mobitel za mainstream upotrebu.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
@Ted ne vjerujem da koristiš N9 kao mobitel u 2022 ali ako si zadovoljan šnjim meni je drago :D

Ali što opet po krajnjim potrošačima, i sam si naveo da linux na mobitelu nije za mainstream.

Pišeš android je spor što je krajnje... subjektivno. Sve ovisi koji procesor, koliko rama i koju memoriju ima, dali je to UFS 3.1 ili nešto ekstra kao što ima tvoja Nokia stara deset godina ;)

Kako ne izgledaju zastarjelo, izgledaju kao mobiteli rađeni 2015. A tek iznutra, već obični uređaji imaju skoro 4K OLED ekrane, koji nemaju pozadinsko osvjetljenje i troše puno, puno manje energije, da ne pišemo o procesorima od 4-5 nm koji troše vrlo malo energije i koliko su brzi.

Svakako je dobro što se Linux na mobilnim platformama razvija.

Malo mi glupo pisati o androidu kao da nije Linux :/
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Nokia n9 2022 radi:navigacija,telegram,email,web, need for speed , angry bird :) itd...
Pod spor android mislio.sam na 2012 prve verzije. Android je linux? Da i ne. Linux jezgra + dalvik emulator zaduzen za komunikaciju izmedu aplikacija,drivera i jezgre. Dalvik i njegova novija verzija(ne znam naziv napamet) usavrsen je do te mjere da nije ni bitno sto aplikacije nisu native linux. Uglavnom kad kazem linux ja mislim na Gnu/Linux :) . Tako dolazimo do kljucnog problema za Native Gnu/Linux mobitele, odnosno zasto je hardware star a mobitel nov ? Gnu/Linux ne zeli vlasnicke drivere a open drivera za noviji hardvare nema, nema ih tko ni divoljno brzo razvijat i proizvođači ne žele surađivati. Modem,Blue t. wifi jos uvjek nemaju opensource alternative.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
LIBREM 5 NOVOSTI
November Librem 5 update: Byzantium Released 2021.
Kako je Librem 5 bezvremenski uređaj i naslov je postavljen kao iz nekog vremenskog stroja.
Stoji pored mene na stolu i neznam što bih napiso.. 2023. je godina a uređaj koji stoji pored mene je sa više manje istim specifikacijama kao kad je i najavljen negdje 2017. godine ili 2018.g ?
Evo nešto se i pomaklo, u novembru 2021 je PureOS u verziji Byzantium što god to značilo.
Uređaj je ok, zove, šalje poruke i mogu preko web preglednika na web stranice...ako posluži zdravlje javim se ponovo na ovu temu kroz sljedeće godine a najbolju rezencu pogledajte ovdje :-)
https://www.youtube.com/watch?v=TaosC1Nek-c
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.