Sada je: 29 ožu 2024, 13:27.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Graphene OS
16 sij 2023, 14:51
Dvije tri rječi o GrapheneOS-u i ostalim novostima iz svjeta sigurnosti, privatnosti i anonimnosti (PSA).

Ne znam u kojem će smjeru završit ovaj post, jer ću izbjegavati tehničke detalje za koje moram provjeravati izvor, kako bih izbjegao situacije pisanja gluposti jer jednostavno nemam to znanje . Temu ću obradit više filozofski ( :-D ) a vjerovatno sarkazma neće nedostajati.
Ovim postom završava i moje dvogodišnje putovnje kroz mobilne uređaje, OS-eve i PSA.

Na mnogim forumima gdje sam skupljao informacije, u komunikaciji sa programerima i mrežnim administratorima, u podjeli na crno i bjelo dva su tabora.
PSA ne postoji na modernim uređajima i drugi tabor koji intezivno radi na tome da PSA bude moguć. Kako želim da imam izbor i pravo na privatnost i sigurnost uređaja, često bih kroz istraživanje bio ushićen spoznajom da određeni subjekt kao što je OS, AP (pristupna točka) ili određene tehnike omogućuju "nevidljivost", te bi ubrzo od developera-hakera dobio hladan tuš!

Zaključak iz naučenog je da developeri koji u komercijalne i druge svrhe traže i nalaze propuste u sustavu imaju, moglo bi se reći neograničen proračun i gotovo uvjek su nekoliko koraka ispred developera koji te iste propuste pokušavaju zakrpati. U pitanju je proces i neravnopravana borba tabora ako stvari gledamo crno bijelo.

Gnu/Linux mobilni OS / uređaj

Linux izvedenice Ubuntu Touch, Postmarket OS, Mobian i Sailfish OS uglavnom rade na starijim android uređajima (čitaj hardverski nesigurnim). Djelomično Native Linux uređaji su još uvjek u razvojnoj faz . Naravno tu je i gotovo nemogući način kontrole dozvola na aplikacijskoj razini . Linux mobilni OS-evi imaju svoje sandbox sustave nad aplikacijama ali običan korisnik nema jednostavnu kontrolu nad dozvolama aplikacija.
PureOS sam namjerno izdvojio jer je uz Postmarket OS, najzaslužniji za novi ubrzani razvoj native Linux mobilnih uređaja (PinePhone i Librem 5).

A sad šlag na tortu, omiljene aplikacije , zamjenske aplikacije...... ooooooooooo

Uređaji bazirani na AOSP ili Lineage OS-u imaju dvojbena rješenja po pitanju sigurnosti implementacije G servisa i nešto kasne sa nadogradnjama ali svakako su korak prema slobodi odlučivanja..hmm kakvoj takvoj. Iznimka su GrapheneOS i DivestOS

GrapheneOS

GrapheneOS je baziran na AOSP. Ti ljudi su napravili Android onakvim kakav bi jedan korektan mobilni operativni sustav trebao i izgledati. Core sustav je upotpunosti izoliran od aplikacijskog djela. Potpuna kontrola dozvola svake aplikacije lista dozvola proteže se i do dozvola za senzore. Ironija je da je najsigurnija kombinacija OS-a i Hardvera zapravo Google Hardver :lulz
Neki će reći pa vecina tih implementacija postoji i u bilo kojem OEM Android uređaju. Jeste, ali zahvaljujući implementaciji GrapheneOS tima u AOSP.
Lista implementacija na razini OS-a je impresivna, mogućnosti upravljanja dozvolama aplikacija do najsitnijih detalja. Sve nabrajati ovdje nema smisla te je najbolje proučiti njihovu web stranicu i obratiti se na službenom forumu za moguće nejasnoće.

Zajljučak

Spustimo euforiju, nema 100% sigurnog uređaja.Govorim sa aspekta običnog korisnika ,GraphaneOS nam daje osjećaj da držimo stvari pod kontrolom ako to želimo. Potrebno je nešto strpljenja da se nauči kako sustav radi i da se navikneš na ograničenja koja si postavio sam sebi ili su zadana pa ih treba mjenjati.Ako si otvorio dva računa potrebno je omogućiti pozive u oba dva ako to želiš, neke postavke moguće je mjenjati samo u glavnom računu (npr.mobile data). Ima sitnica koje nerviraju u početku ali brzo se uhoda.... Graphene OS često izbacuje zakrpe i nadogradnje i prije samog AOSP-a i bilo kojeg drugog sustava.

Najveća mana?

Samo Pixel uređaji i živortni vjek uređaja koliko mu daje i Vendor. Čim Vendor prestane sa nadogradnjama vlasničkih drivera na pojedinom uređaju GraphenOS taj uređaj napušta.

Evo slučajni čitatelju nadam se da sam barem malo pomogao :-D
Zadnja izmjena: ted; 23 lis 2023, 15:15; ukupno mijenjano 8 put/a.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Graphane OS? :hmm
Misliš GrapheneOS?
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Graphane OS? :hmm
Misliš GrapheneOS?


Da mislim Graphene OS,lekturu teksta ne mislim raditi, ali pogrešno nazvati os je previše :-) , hvala i ispravim
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
GrapheneOS (službeni način pisanja) je odličan OS. Najveća mana je što se može instalirati samo na Pixel uređaje koji su poznati po nekvalitetnom hardveru i čudnim kvarovima/bugovima. :place
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.