Sada je: 30 ožu 2024, 00:28.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ja nisam govorio o nikakvoj istrazi, već o tome da nema privatnosti na smartphoneu. Ako misliš da će te neki mail ili OS od toga zaštiti, neće. Dobit ćeš reklamu, i bit će vjerojatno relevantna. Što se tiče triangulacije preko tornjeva, to je naravno zbog same prirode kako mobiteli rade, ali tvrdnja da google može do toga i za ljude koji ne koriste njihove service, os ili hardver (tipa ako upalim sada nokiu 3310) jednostavno ne stoji, jer bi zahtijevalo neometani pristup podatcima koje ima ISP, a to baš i ne ide jednosmjerno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ja nisam govorio o nikakvoj istrazi, već o tome da nema privatnosti na smartphoneu. Ako misliš da će te neki mail ili OS od toga zaštiti, neće. Dobit ćeš reklamu, i bit će vjerojatno relevantna. Što se tiče triangulacije preko tornjeva, to je naravno zbog same prirode kako mobiteli rade, ali tvrdnja da google može do toga i za ljude koji ne koriste njihove service, os ili hardver (tipa ako upalim sada nokiu 3310) jednostavno ne stoji, jer bi zahtijevalo neometani pristup podatcima koje ima ISP, a to baš i ne ide jednosmjerno.


Ovo boldano je gotovo pa nemoguće (za Google i slične servise) ako nemaš pristup repetitorima jer se za imalo preciznije pozicioniranje GSM signala (time i korisnika), repetitori moraju ugasiti, a ISP to vidi i nije mu baš drago kad se pojedini repetitori moraju ugasiti.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
shrike je napisao/la:Ja nisam govorio o nikakvoj istrazi, već o tome da nema privatnosti na smartphoneu. Ako misliš da će te neki mail ili OS od toga zaštiti, neće. Dobit ćeš reklamu, i bit će vjerojatno relevantna. Što se tiče triangulacije preko tornjeva, to je naravno zbog same prirode kako mobiteli rade, ali tvrdnja da google može do toga i za ljude koji ne koriste njihove service, os ili hardver (tipa ako upalim sada nokiu 3310) jednostavno ne stoji, jer bi zahtijevalo neometani pristup podatcima koje ima ISP, a to baš i ne ide jednosmjerno.


Ok, ne mogu jednostavno pronaći izvor i objašnjenje na koji način G pokupi podatak o IMSI ili IMEI broj dump telefona . Podatak je napisan iz sjećanja i znam da sam bio šokiran tom činjenicom i ne znam da li je to vezano za pojedine operatere(dvosmjerno) i određena područja ili isključivo za 4G. Pa da ne lupetam... neka ostane da nije moguće dok argumentirano ne dođem do izvora ili sam pobijem što sam napisao.

Što se tiče da nema privatnosti na smartphoneu, tema je kompleksna, slojevita i ne postoji jednostavan odgovor. Da se ne ponavljam jasno mi je da na svim razinama uređaji ima back port i sve ostalo što sam napisao. Respektiram tvoj stava nema privatnosti na smartphoneu ali ne slažem se sa tobom.

Neznam što su oglasi i reklame na mobilnom uređaju osim ako ne dolaze direktno od kreatora video sadržaja na YT ili statični oglas na web stranici ali to je minorna Činjenica. NewPipe,invidius, ublock,NoScript....

nadopuna 14.11

Da. za Dump phone (Nokias 3310 i s.) nije moguće u realnom vremenu bilježiti lokaciju od strane Google servisa ...Pogrešno sam shvatio autora u izlaganju koji je taj podatak rekao više usput ali je naglasio da neki 2G, 3G , 4G (dump) telefoni koji imaju GPS modul mogu biti zabilježeni. Autor očito ima nešto širu sliku definicije dumb-brick telefona.

https://invidious.snopyta.org/channel/UCYVU6rModlGxvJbszCclGGw

Ljep pozdrav
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
bertone je napisao/la:
shrike je napisao/la:Ja nisam govorio o nikakvoj istrazi, već o tome da nema privatnosti na smartphoneu. Ako misliš da će te neki mail ili OS od toga zaštiti, neće. Dobit ćeš reklamu, i bit će vjerojatno relevantna. Što se tiče triangulacije preko tornjeva, to je naravno zbog same prirode kako mobiteli rade, ali tvrdnja da google može do toga i za ljude koji ne koriste njihove service, os ili hardver (tipa ako upalim sada nokiu 3310) jednostavno ne stoji, jer bi zahtijevalo neometani pristup podatcima koje ima ISP, a to baš i ne ide jednosmjerno.


Ovo boldano je gotovo pa nemoguće (za Google i slične servise) ako nemaš pristup repetitorima jer se za imalo preciznije pozicioniranje GSM signala (time i korisnika), repetitori moraju ugasiti, a ISP to vidi i nije mu baš drago kad se pojedini repetitori moraju ugasiti.



Za dump-brick telefone sam se demantirao gore u odgovoru. Ovo Gore mi je novo naučeno.

Za Pozicioniranje u pozadini ili zato što smo uključili navigaciju 4G LTE i 5G uređaje A-GPS koristi supl google servere gdje su zabilježene sve moguće geolakacije svih baznih stanica i routera. Ako nam je potrebna navigacija A-GPS omogućuje brže i preciznije pozicioniranje. A-GPS ako nema dostupnu Wfi mrežu za pozicioniranje koristi bazne stanice i LTE. 5 G koristi i druge tehnike(beamforming)...
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
slika

Dole niže postavit ću dva zanimljiva razgovora o tematici razumljiva i manje tehnički potkovanim ljudima ako takvi uopće čitaju i pišu ovdje :-D

Prvi razgovor je sa hakerom koji je integriran u velike sustave dosta zabavan i daje nam male šanse :-D

Drugi razgovor je sa developerom tako se predstavlja ali jasno je da je i hacker, dosta je suzdržan, vaga svaku riječ ali The Hate One u dugačkom razgovoru uspjeva izvući iz njega većinu što bi željeli čuti.

Svakako stvari nisu jednostavne ne slažem se da sve mora biti na izvolite. Mark C. je provaljen da koristi Signal ne zato što je uvjeren da što tamo napiše da nikad nitko neće pročitati već se nada. Edward S. je u svojim intervjuima podjelio nekoliko savjeta kako zaštititi hajde recimo dio svoje privatnosti.
I sam pokušava zaštititi svoju komunikaciju a on je osoba kojoj za vratom pušu agencije sa tri slova.
"Napadači" na privatnost su u prednosti a naše oružje fragmentacija u svakom smislu. Nema besplatne usluge i svatko tko pruža besplatnu uslugu radi sa nekim "dil"

Možemo utjecati na to koliko se podataka centralizirano skuplja na pojedina mjesta. Da nije tako ti isti skupljači ne bi razvijali nove tehnike i alate a to rade, čemu bacanje novaca kad već sve mogu i ništa ih ne sprječava ??? Novo na našem tržištu Google certificirani smart TV i u p.m tako se i reklamira. Kao da ti TV nisu i dosad radili što im je posao. Usput provjerite na smart TV-u da li vam je isključen mikrofon ako je proizveden unutar EU podlježe eu regulativi pa se nadamo da se stvarno i isključio kad odaberete tu opciju.

Ima i jedna super prednost što nas "Veliki brat gleda" Ukinut vizni režim za SAD i provjera traje cijelu minutu i ne morate ništa reći sve piše i sve ste već rekli :lulz

Lijep pozdrav

https://invidious.snopyta.org/watch?v=C17iJ2iOquc

https://invidious.snopyta.org/watch?v=WkQ_OCzuLNg
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.