Sada je: 28 tra 2024, 04:54.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ja bi imao jednu zamolbu ?

Da li se nekom da napisati tekst o sigurnosti na Linuxu?
Ja nemam puno iskustva, tako da ne bi znao.
Naime, znam da na Linuxu nema virusa, tako da nema straha s te strane, ali što je s ostalim Web napastima?
Koje korake je dobro poduzeti nakon što si instaliram Linux na kompjuter?
Npr. kako podesiti firewall?
I što je s torrentima, tj. sa peer-to-peer dijeljenjem datoteka?
Da li netko može iskoristiti moju konekciju koja nije zaštićena?
Znači, općenit tekst kako tu stoje stvari. Da li je situacija stvarno takva, da nakon instalacije distribucije možemo bez brige voziti po netu, ili treba dodatno poduzeti neke korake?
Nekako, u zadnje vrijeme ( s obzirom da sam bivši korisnik Windoza )mi sve to izgleda preidealno.
Mislim da bi to interesiralo dosta ljudi.
Nisam mislio par natuknica, nego pravi tekst kako stvari realno stoje i što je pametno poduzeti ...
Hvala unaprijed onom tko bi se prihvatio posla ... :komp
Evo par linkova ko hoće čitati:
http://www.linux-magazine.com/issues/2006/62
http://www.newsfactor.com/perl/story/21702.html
http://www.vnunet.com/vnunet/news/2115032/bug-watch-linux-safe-attack
Zadnja izmjena: Suko; 23 srp 2008, 17:49; ukupno mijenjano 4 put/a.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Nisam previše upućen u tematiku tako da otpadam kao potencijalni autor, ali također bih volio vidjeti neki tekst na tu temu.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Baš sam ja nešto o tome čitao, razne tekstove. Daj te mi 3-7 dana i napisat ću tekst, ali upozoravam da neće nužno biti pretjerano ružičast u svim svojim aspektima.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Super!
Ma, ja bi htio da tekst bude kolko je moguće crnjak...
Jer, htio bi realnu situaciju, a ne ono:" Imam Linux, baš me briga! Niko mi ništa ne može!"
Zašto bi moja kanta doma, nekom hackeru iz Indonezije koristila za zarađivanje novaca ... :zlo
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Evo, ja ću napisat kako stvari stoje kad ideš preko routerskog moda, zatim ukoliko si izložen (bridge, port forwarding) pa na kraju malo o virusima.

Dosta (relativno novih) routera ima zaštitu od tzv ping-a ukoliko rade na routerskom modu. Na taj način haker ne može znati dal se ta IP adresa koristi ili ne. Znači, random žrtve automatski otpadaju. Ukoliko se netko baš zamjerio i nabavio vašu IP adresu (i zna da je aktivna veza), haker prvo mora zaobići vaš router i doći do stroja. Ukoliko nije ništa mjenjano (osim ulazne lozinke, ofc), vrlo su male šanse da haker dođe do računala.

Sad dolazimo kad ima uključen port forwarding ili bridge mod. Tada haker može skenirati sve portove (osim ako nemate neki program koji će blokirati skeniranje) te ustanoviti koji OS imate, koje programe koristite, koji su portovi otvoreni, zatvoreni, a koji filtrirani.
Kada sazna te podatke i kada ustanovi da postoji sigurnosni propust tek onda može izvršiti neke metode napada, npr:
- denial of service (DoS)
- pokretanje programa sa privilegijama korisnika koji je pokrenio taj program

Ovaj tip napada je vrlo težak, pogotovo ako je sve up-to-date. To se odnosi i na Windows operativne sustave.

Dalje, ono što zadaje OS Windows muke, a Linuxu ne su virusi. Potpuno netočno je da za Linux ne postoje virusi. Svatko može isprogramirati program koji će slušati kroz jedan port, a naredbe zadavat će mu udaljeno računalo. Stvar je da korisnik mora pokrenuti te je vrlo teško da se on sam pokrene (preko JS, jave ili nekog drugog programa) što nije slučaj na OS Win. Ukoliko bi se on sam mogao pokrenuti, odmah bi se reagiralo te izdalo zakrpe.
Prije par tjedana otkriveno je par propusta u firefoxu što je omogućilo DoS napade te pokretanje programa s privilegijama korisnika koji je pokrenio firefox. Nakon što je otkriveno, izdana je zakrpa koja je otklonila taj sigurnosti propust.

Ono na što niti jedan operativni sustav nije imun (točnije preglednik) je XSS metoda, ili cross site scripting. Da pojednostavim, radi se o metodi napada na krajnje korisnike tako da se ubaci kod (preko linka, forme ili nečeg drugog) te omogući hakeru da vidi povjerljive informacije između posjetitelja i servera (npr cookies, session i tako dalje).

p.s. ovo je sad samo okvirno, ako bi se dodavalo na stranicu dosta toga bi se trebalo ispraviti.
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
Evo jedan link o Ubuntu Security-u
"Ništa nije sveto, sve je bruto i neto, sve je zabava ..."
Avatar
Postovi: 889
Postovi: 889
Pridružen/a: 01 lip 2008, 17:41
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 10.04 LTS x64
Samo za firewall bi imao sta pisati 20-30 stranica A4 formata. Cisto sumnjam da netko ima vremena za to. :|
Avatar
Postovi: 519
Postovi: 519
Pridružen/a: 25 ožu 2008, 14:47
Lokacija: Nova Gradiska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 10 - KDE 4.2.x
Ma ne treba tu sve objasniti.
Mene zanima samo kako stvari stoje i što je pametno činiti.
Jer gdje god gledam svi samo znaju reći:" Nema problema. Linuxje najbolji!"
Jedan općeniti tekst nekog tko je dovoljno dugo u Linuxu da zna reći kako tu stvari stoje.
Već ovo što je napisao Šokac je odlično. Vidi se da čovjek zna o čemu priča. Takve stvari...
Zadnja izmjena: Suko; 24 srp 2008, 17:04; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
To sam i kanio, znači ne upute kak opodesiti svaki detalj sustava nego tekst općenito o sigurnosti sa uputama gdje pogledati za detaljne informacije i konkretne metode povisivanja sigurnosti. Potreban je tekst koji bi samo omogučio ekipi da zna u kojem smjere treba tražiti i da se zna što je što.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
E, takvo što! :thumbs
EDIT:
Ovaj je stvarno dobar. rofl rofl rofl ( Iz Tuxovog linka odozgo)
http://www.gnu.org/fun/jokes/evilmalware.html
Morao sam dodati.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.