Sada je: 28 ožu 2024, 13:40.
Teme vezane za KDE grafičko okruženje.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Smanjiti ZOOM
16 sij 2022, 01:01
Odlučio sam se vratiti na EndeavourOs i ponovno sam naletio na problem koji sam imao i prošli put, ovo sam zaboravio navest u postu u jučerašnjoj temi..
Dakle KDE mi je najdraži DE i koristio sam to na starom laptopu, ali nakon kupovine novog laptopa, kad instaliram EndeavourOs i Fedoru sa KDE, sve je nekako zoomirano, dok recimo taj problem nemam na OpenSuSe Leap 15.3

Do čega bi to trebalo biti? Mislim, ako je do mrske Nvidije valjda ne bi bilo ni slike, kao kod nekih drugih distra dok ne instaliram drivere, ali kad instaliram onda radi, ovdje sve radi, ali vizualno je preloše, sami panel nije problem njega lako smanjim, ali TitleBar, i sve ostalo kad pokrenem, nekako, kao da rezolucija nije prava, iako kad kucam xrandr meni djeluje sve normalno i ne vidim tamo problema...
Ima li netko ideju do čega je, ovo sam vec prije par mjeseci pokusavao rijesiti, ali nisam uspio, tad sam prešao na gnome, probao sam i xfce, ali jednostavno zaljubio sam se u KDE i želio bih njega koristiti.

Da naglasim da mi na ovom laptopu KDE jedino normalno radi na OpenSuSe, na Fedori, Kubuntu i sl ne radi, istina pokusavao sam rijesiti samo u Endeavoru, ali nisam uspio, mislim problem je sto ne znam gdje je problem, moja jedina je logika u rezoluciji ili driverima, ali tu nisam nasao rjesenje, isto tako XFCE ili GNOME rade na svakom distru normalno, ostale DE nisam isprobavao

Postat cu sliku da vidite kako to izgleda, ako treba neke dodatne info postati ili nesto, napisite sto treba :-D
slika
slika

Dakle naglasak na drugu sliku, tako mi otvori po defaultu terminal i postavke, dolje panel itd, jednostavno sve kao da je zoomirano za slabovidne

EDIT: Našao sam problem i relativno rješenje... problem je u xorg, pa kad manualno postavim dpi u priliku to radi, ali ne baš idealno
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Iskreno ne vidim nikakav problem na slikama, možda jer su premale. Ne znam za ostale distre, ali Fedora po defaultu učitava KDE na Waylandu koji kod mene ne radi baš najbolje pa odmah po instalaciji prebacim na X11. Ono što je na prvu vidljivo da na X11 puno bolje radi su text scaling i animacije, nisam išao dalje u dubinu.

Ovako to kod mene izgleda na 125% scaling jer je ekran 14" FHD pa usporedi sa svojim...

slika
Zadnja izmjena: domy_os; 16 sij 2022, 17:43; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
@domy_os, aj si probaj promijeniti boju fontova u crnu (po defultu nije full crna već tamno tamno siva) pa vidi je li ti bolje (meni je, pogotovo na Innoluxu).

Da ne pametujem D&M je sve objasnio :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala, vidio sam taj članak, samo kakve to veze ima sa scalingom? :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Nikakve, ali kad sam bacio oko na tvoj screenshot, vidio da su ti fontovi mutnjikavi :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vidim sad, to postimages nešto napravi sa slikom + browser ako nisi na 100% scalingu, najbolje je skinuti sliku pa otvoriti normalnim preglednikom slika.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Uglavnom nije samo meni problem nego masi arch korisnika, sve je uvećano, samo se mozda na slikama ne kuzi, ali rješenje sam nasao u postavljanju dpi manualno, neke stvari malo štekaju, ali sve se da koristit, valjda ce se kroz nove update to rijesit do kraja
Inace da pojasnim, ovaj terminal je pokrenut po defaultu u tipa 100x24, nagadjam brojke, ali nisam daleko, a pogledaj koliko desktopa zauzima
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.